damak.gen.tr https://www.damak.gen.tr Damak, Damak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, damak.gen.tr Thu, 17 Mar 2016 00:00:00 +0000 Fri, 24 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Alt Damak Yarası https://www.damak.gen.tr/alt-damak-yarasi.html Thu, 15 Nov 2018 00:42:54 +0000 Alt Damak Yarası; Ağız içinde  oluşan yaralar dil, damak, diş etleri ve yanak içleri ve yumuşak dokularda meydana gelen yaralar sonucunda birbirinden farklı nedenler dolayısı ile oluşmuş olabilir. Oluşan bu yaralar yemek y Alt Damak Yarası; Ağız içinde  oluşan yaralar dil, damak, diş etleri ve yanak içleri ve yumuşak dokularda meydana gelen yaralar sonucunda birbirinden farklı nedenler dolayısı ile oluşmuş olabilir. Oluşan bu yaralar yemek yemeyi engellemenin yanı sıra ayrıca konuşmada zorluk çekmenize sebep olur. Alt damakta oluşan yaralar her yaş grubunda ve çok sık bir şekilde görülür iken bu yaraların oluşumunun belirlenebilmesi ve araştırılması için çok önemlidir. 

Alt Damak Yarası Oluşmasının Sebepleri Nelerdir

Alt damak ile ağızda oluşan yaraların oluşmasının başlıca sebepleri arasında en başta stres yer alır. Vücudun dirençsiz kaldığı zamanlarda meydana gelen damak yaraları genelde psikolojik sebepler ile ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda genelde adet öncesinde meydana gelen gerginlik dolayısı ile alt damak yarası meydana gelir iken ağız içinde alt damak etrafında görülmektedir. Oluşan bu yaralar diş eti çekilmesine, ağız içi travmaları gibi oluşumlar ile diş dökülmesine sebep olur. Uygulanan ağız içi operasyonları sonucunda da alt damak bölümlerinde yaralar oluşur. Bu oluşan yaraların haricinde asidik maddeler yaralara neden olmaktadır. Ağız içerisinde meydana gelen mukozasına zarar verecek yoğunluktan C vitamini içeren gıdalarında alt damakta yaralar oluşmasına sebep olduğu bilinir. Baharatlı yiyecekler, tuzlu besinler, asitli yiyecekler, sigara ve alkol gibi maddeler alt damakta bulunan yaraların çoğalmasına neden olur. Ayrıca kişilerde olan alerjik bünyeler nedeni ile çavdar ile buğday gibi bakliyat türleri alt damakta meydana gelen yaraların artmasına neden olur. Genelde tam bir hafta kadar süren alt damak yaraları bölgesel ağrılara yol açar. Bu sebepten dolayı beslenme güçlüğü gibi sorunlar yaşamanıza sebep olur. Alt damakta oluşan yaraların herhangi bir neden ile bulaşmadığı için bir başkasına bulaşma gibi riski kesinlikle yoktur. Alt damak oluşan yaralar açılması ve yara dağılacağı içinde birçok bakteri ile enfekte olması nedeni ile vücudun direnci azalır. Bu tür durumlarda ise asitli besinlerden mutlaka uzak durmanız gerekmektedir. Alt damakta oluşan yaralar ciddi hastalıklar içinde yer almaktadır. 

Alt Damak Yarasında Yapılması Gereken Şeyler

Alt damak kısmında eğer çok sık yaralanmalar oluyor ise hiç zaman kaybetmeden doktor muayenesine gitmeniz gerekir. Oluşan yaralar damakta gün geçtikçe derinleşiyor yada daha fazla yayılıyor ise hiç zaman kaybetmeden dahiliye doktoruna başvurmanız gerekir. Doktorun uygulayacağı çeşitli birçok tahliller sonrasında alt damakta oluşan yaraların nedeninin netleşmesi sağlanır. Alt damakta oluşan yaralar diğer hastalıklara da neden olabilir. Bu neden ile kısa zaman içinde doktor muayenesi ile oluşan yaranın sebebi anlaşılır. Alt damakta oluşan yaralanmalar sonrasında ağzın devamlı temizlenmesi oldukça önemlidir. Dişleri fırçalamak ve ağız içinde bulunan tortuları yom etmek için günde en az iki defa gargara yapmanız çok önemlidir. 

Alt Damak Yarasında Karbonatın Önemi

Alt damakta meydana gelen yaranın yok edilmesi için çeşitli birçok yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerin en başında ise karbonat gelir. Karbonat alt damakta oluşan yarayı iyileştirici etkisinden dolayı antibakteriyel özellikli bir madde olması nedeni ile yarım çay kaşığı kadar karbonat az miktarda su ile eriterek lapa kıvamına getirilerek ağız içerisine alınması durumunda burada oluşan yaranın giderilmesi için çok etkili olur. Ayrıca yaradan dolayı hissedilen ağrılarında hafiflemesini sağlamaktadır. Ağız içerisinde bulunan alt damak yaralanmalarının ağrılarını hafifletmek için sıcak asidik ile tahriş edici besinleri kesinlikle tüketmeyin. Yemek yedikten sonra alt damakta oluşan yaraların sterilize edilmesi ve yemek sonrasında da yapacağınız gargara sonunda da analjezik kremler sürerek; alt damakta oluşan yaranın giderilmesi sağlanmaktadır. Ağız içi kremleri doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Alt dam]]> Damak Genişletme https://www.damak.gen.tr/damak-genisletme.html Thu, 15 Nov 2018 09:52:59 +0000 Damak genişletme, tıp lisanında çene cerrahisi olarak bilinen ortognatik düşünülen tam tersine çenenin geri ya da ileri alınması çokta kolay bir cerrahi operasyon değildir. Damak genişletme cerrahisi 3 aşamalı ola Damak genişletme, tıp lisanında çene cerrahisi olarak bilinen ortognatik düşünülen tam tersine çenenin geri ya da ileri alınması çokta kolay bir cerrahi operasyon değildir. Damak genişletme cerrahisi 3 aşamalı olarak planlanan ve uygulanan bir cerrahi olarak bilinir. Damak genişletilmesi çenenin geride kalması yani maksilla geriliği olması veya düzeltilmesi ile kalmamaktadır. Damak genişletilmesinde 2 ana yol izlenmektedir. Damak genişletme durumunda hastanın ergenlik çağını doldurup doldurmadığına bakılmasıyla başlanır. Hastanın el grafiklerine bakılarak yapılır. Çünkü damak genişletme cerrahisi, bunun yapmasının amacı hastanın gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına bakıyor. Kemik gelişimi tamamlamayan kişilerde bunun yapılması mümkün değildir.

Damak genişletme ameliyatı kimlere yapılır

 • Üst çenenin alt çeneden önde ya da geride olması
 • Üst çenenin sağ yan veya sol yan tarafında olması
 • Üst çenede gelişmenin azlığı
 • Alt çene dişlerinin ile üst çene dişlerin birbirine temas etmemesi
 • Üst çenede iskeletsel sorunların olmas
 • Üst çene kemiğinde anatomik bozukluklar yaşanması
 • Çene sorunundan kaynaklanan nefes alma sorunu

 Damak genişletme ameliyatının faydaları nelerdir

 • Hastanın kendine olan özgüveni artar.
 • Çene ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Yüz görünümünde istenilen profile ve estetiğe kavuşulur.
 • Çene bozuklukları giderip ve çene işlevini daha iyi hale getirir.
 • Hastanın daha rahat nefes alması sağlar, uykudaki solunum duraksamaları sorunu düzelir.
 • Konuşma bozukluklarını gidermesini sağlar.

Damak genişletme ameliyatını kim yapar ve ne kadar sürer

Damak genişletme ameliyatını çene cerrahisinde uzmanlaşmış plastik cerrahlar yapabilir. Ortodonti tedavisini yapan ortodontistiniz de çene cerrahı ile bu ameliyatta bulunmaktadır. Damak genişletme ameliyatını tek başına cerrahın yapması yeterli olmayabilir. Bu bir takım ruhu işidir. Bu ekipte ameliyathane personeli, anestezist, hemşireler, hastanede çalışan sağlık uzmanları da bulunur. Ameliyat süresi ise, çenenin bozukluğa göre tek çenede olursa yaklaşık 2-3 arası saat sürmekte ve 2-3 gün arasında hastanede yatırılması gerekir. İlk hafta sıkıntılı olsa da 1 ay sonra bariz bir düzelme olur. 6. Ay ve sonrasında tamamen iyileşme görülmektedir. 1 yıl geçtikten sonra ise hastalar hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam ederler.

Damak genişletme ameliyatı öncesinde neler yapılır

 • Öncelikle hastayı tam teşhis etmek için röntgen çekilir.
 • Dişler ortodontik tedavisi ile konumları düzeltilir ve ameliyat için hazır hale getirilmektedir.
 • Cerrahi müdahale öncesinde hastanın profildeki değişimi öncesi ve sonrasını gösterilir.
 • Bu çekilen filmler bilgisayara aktarılarak çeşitli ölçümler yapılabilir ve kullanılan 3 boyutlu bilgisayar programları ile ameliyat olacak kişinin ameliyat sonrası görünümü hakkında fikir sahibi olunur.
 • Damak genişletme ameliyatını yapacak olan çene cerrahı ve ortodonti uzmanı birlikte planlama yapar ve operasyona başlar.

Damak genişletme ameliyat sonrası süreç nasıldır

 • Damak genişletme ameliyatı sonrasında bir süre daha ortodontik tedaviye devam edilir.
 • İlk sargılar 4-5 gün içinde çıkarılıp ve dikişler alınma ihtimali olur.
 • Ağız temizliğini korumak için her beslenmeden sonra gargara kullanılması gerekir.
 • Ameliyattan sonra his kaybı olması normaldir, bu his kaybı zamanla geçer.
 • Ameliyat ağız içinden yapıldığından yara izi kalmaz ve estetik açıdan hiçbir problem oluşturmaz.
 • Hastalar, sadece üst çene ameliyatı olduğundan bir hafta içinde normal hayatına dönebilmektedirler.

]]> Damakta Şişlik https://www.damak.gen.tr/damakta-sislik.html Thu, 15 Nov 2018 16:58:54 +0000 Damakta şişlik, Damak ağız boşluğunda bulunan yutkunmamızı kolaylaştıran ve konuşmamıza yardımcı olan insan vücudunun önemli bir parçasıdır. Kısaca ağız tavanımız diyebiliriz. Vücudumuz dışarıdan gelen mikroplara al Damakta şişlik, Damak ağız boşluğunda bulunan yutkunmamızı kolaylaştıran ve konuşmamıza yardımcı olan insan vücudunun önemli bir parçasıdır. Kısaca ağız tavanımız diyebiliriz. Vücudumuz dışarıdan gelen mikroplara alerjik reaksiyonlara tepki gösteren bir organizmadır. Organlarımız dış etkenlerden olumsuz yönde etkilenip tepki gösterebileceği gibi damakta olumsuz bir durumda hasar görebilir. Damakta şişlik bunlardan bir tanesidir. Damakta şişlik olması durumunda yutkunma sırasında zorlanma, asitli yiyeceklerde yanma hissi ve konuşurken ağrı gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalınabilir. Damakta şişlik durumuyla karşılaştığımızda paniğe kapılmadan ilk olarak sebebini aramalıyız. Damakta şişliği bilmeyen birçok insan "Peki nedir bu damakta şişlik Neden olur " Diye soru sorabilirler. Damakta şişlik hastalığını hemen açığa kavuşturalım.

Damak sert damak ve yumuşak damak olarak ikiye ayrılır. Damakta şişlik; hassas bir bölge olan damağı fındık ceviz çekirdek gibi sert kabuklu yiyeceklerin tahriş etmesiyle, besinlerin içindeki yabancı kimyasal maddelerin dokunmasıyla ve herhangi bir alerjik reaksiyonun olması durumunda meydana gelebilir. Bunların yanı sıra soğuktan da damakta şişlik meydana gelebilir. Eğer bunların hiçbirinden kaynaklanan bir sıkıntı yoksa damakta şişlik ciddiye alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Damakta şişlik damak kanserine kadar yol açabilir.

Damakta Şişlik Nedenleri 

Alerji: Damakta şişlik hastalığının belirgin nedenlerinden biride alerjidir. Alerji vücutta kendini iltihaplanma, şişlik, kızarıklık, halsizlik olarak dışa vurur. Damakta kaşınma, sinüste ağrı ve kaşınmada alerjinin belirtilerine örnek olarak verilebilir. Damakta şişliğin geçmesini istiyorsak alerjimiz olan ya da alerjimizin olma ihtimali olan her besinden uzak durmalı ve bunun farkındalığını kavramalıyız. "Aman basit bir alerji nasılsa bir şey olmaz " diyerek geçiştirmemelisiniz. İnsan sağlığı bu hayattaki en önemli şeydir. Eğer siz kendinizi korumazsanız sizi sizden başkası koruyamaz. Birçok insan bunun farkında olmadığı için veya kendi vücudunu önemsemeyip söylenilenleri kulak ardı ettiği için bu hastalığa yakalanmakta.

Mononükleoz: Epstein-Barr virüsünün sebep olduğu gençlerde ve genç yetişkinlerde görülebilen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık damakta şişlik ve kaşınmaya neden olur. Bademciklerde şişlik, boğaz ağrısı yüksek ateş belirtilerinden bazılarıdır. Tedavisinde ise hastaneye gidip kan tahlili yaptırmanız yeterli kan değerlerine bakarak net bir sonuca varabilirsiniz. Damaktaki şişliğin giderilmesi ve boğaz ağrılarından geçicide olsa kurtulmak için bol tuzlu suyla gargara yapmanız acınızı hafifletecektir. Bu süreçte bol istirahat edilmeli ağır yüklü işlerden uzak durulmalı vücut yorulmamalıdır.

Damak Kanseri: Damakta şişliğin ciddi nedenlerinden biridir. Yutkunmada zorluğa, ağız yaralarına, gece terlemelerine neden olur. Damak kanserinin başka sebepleri de olabilir. Bu yüzden iyice araştırılmalıdır. Damakta şişliğin, damak kanserinin en yaygın nedenlerinden biride tütün ürünlerinin tüketilmesidir. Damak kanserinin %90'ı tütün ürünlerinden olmaktadır. Sigarayı aşırı tüketenlerin damak kanserine yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Eğer alkolde kullanıyorsanız kansere davetiye çıkarmış olursunuz. Peki damak kanseriyle nasıl başa çıkarız Eğer hastalık süreci ilerlemediyse tedavide radyasyon ve kemoterapi yöntemi kullanılabilir. Damakta şişliğin tetiklediği damak kanseri için doktora gitmekte geç kalmışsanız ve kanser diğer organlarınıza lenf bezlerinize sıçramışsa tek çözüm ameliyat olmaktır. İnsan kendi kendinin doktoru olmalıdır. Alt tarafı damakta şişlik deyip geçmeyin. Damakta şişliğin ne denli büyük sorunlara yol açtığını yazımızda okudunuz. Damakta şişlik sorunu yaşıyorsanız hemen hekime başvurmalısınız. Unutmayın hayat sağlıklıyken ve sevdiklerinizle güzel.
 
]]>
Yarım Damak https://www.damak.gen.tr/yarim-damak.html Thu, 15 Nov 2018 18:04:38 +0000 Yarım damak, ağızda eksilen dişlerin yerine takılan, doğal dişlerin fonksiyonunu sağlayan yapay oluşumlar olan protezlerin bir türüdür. Yarım damak protezler, alt çene ve üst çenede yaşanan kısmi diş kayb Yarım damak, ağızda eksilen dişlerin yerine takılan, doğal dişlerin fonksiyonunu sağlayan yapay oluşumlar olan protezlerin bir türüdür. Yarım damak protezler, alt çene ve üst çenede yaşanan kısmi diş kaybı nedeni ile oluşan boşlukları doldurmak için yapılan ve kroşe ismi verilen metal kancalar ile sağlam durumdaki dişlere sabitlenen protezlerdir. Yarım damak protez uygulanacak hastanın ağzında az ya da çok sayıda doğal dişleri mevcut olmalıdır. Yani hasta dişlerinin tamamını kaybetmemiş olmalıdır. Tam damak protezlere göre Yarım damak protezler ağız içinde doğal dişlere sabitlendiği için, daha stabil haldedir ve bu durum daha kullanışlıdır. Üstelik eğer kancaların görülmesi istenmiyorsa ve çıt çıtlı Protez uygulanmışsa hem stabilizasyon hem de estetik görünüm olarak daha avantajlıdır. Hassas bağlantılı protezlerden çıt çıtlı protez adı verilen bu protezler için bazı dişler porselen ile kaplanır ve bu porselen dişlerin üstüne hassas tutucular yani çıt çıtlar eklenir.

Yarım damak protez türleri

Yarım damak protezler destekli hareketli protezler veya bölümlü yani parsiyel protezler gibi isimlerle de anılır. Destek dişlerin porselen ile kaplanması daha sağlıklı sonuçlara yol açabilir. Ayrıca kullanılan malzemeye ve tasarıma göre farklı tipleri de vardır. Sabit olmayan hareketli protez grubunda yer alan Yarım damak protezlerin tam damak protezlerden farkı protezin doğal dişlere çeşitli malzemelerle sabitlenmesidir.

Yarım damak protezin uygulanması

Yarım damak protezleri kancalarla doğal dişlere sabitlendiği için bu kancalar estetik olarak kötü bir görüntü oluşturabilir ve kullanan kişiye psikolojik rahatsızlık verebilir. Bu nedenle tutucuların daha özenle yapıldığı hassas tutuculu yarım damak protezler üretilmiştir. Bu tür protezlerde, özel hassas tutucular hastanın ağzı içinde gizlenmiştir ve dışarıdan fark edilmez. Bu hassas tutucular sayesinde desteğin alındığı doğal ve sağlam dişlere de fazla yük binmemiş olur. Elbetteki ki hassas tutuculu protezler klasik Kroşe yani metal kanca tutuculu protezlere nazaran daha maliyetlidir.

Tam damak protez ya da yarım damak protez olsun tüm protezler dokularla uyumunu zamanla kaybedebilir. Bu yüzden zaman zaman doktor giderek ağız muayenesi yaptırmak ve protezin genel kontrolünü periyodik olarak yenilemek gerekir.

]]>
Üst Damak Şişmesi https://www.damak.gen.tr/ust-damak-sismesi.html Fri, 16 Nov 2018 00:54:17 +0000 Üst damak şişmesi, her yaşta görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle sivri yiyecekler, alerjiler, yiyeceklerde ve içeceklerde bulunan tahriş edici maddelere bağlı olarak meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bunların dı Üst damak şişmesi, her yaşta görülen bir sağlık sorunudur. Genellikle sivri yiyecekler, alerjiler, yiyeceklerde ve içeceklerde bulunan tahriş edici maddelere bağlı olarak meydana gelen sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bunların dışında daha bir çok sebebi olan üst damak şişmesinin, tedavi edilmemesi halinde hızlı bir şekilde büyüyerek iltihaplanma başlayarak artar ve damak şişmesini büyütür. Bu sebepten dolayı zamanında müdahale ve erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Üst damak şişmesi sorunu olan kişilerde meydana gelebilecek en ciddi problem üst damak kanseridir. Bundan dolayı üst damak şişmesinin nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Ayrıca üst damak şişmesi başka hastalıkların da belirtisi olabilmektedir. Bu rahatsızlık en çok sigara içen insanlarda rastlanmaktadır. Sigaranın içinde bulunan maddelerin oluşturduğu bakteriler, Ağız içerisinde en başta üst damak olmak üzere bir çok bölgede enfeksiyon ve şişmelere sebep olmaktadır.

Üst damak şişmesinin sebepleri:

Alerjiler: Alerji sorunları, özellikle de besin alerjisi insanlarda ciddi damak şişmelerine neden olmaktadır. Alerjiden kaynaklanan şişmeler genellikle yanak bölgesinde ve dilde görülmektedir. Bu şişlikler öncelikle tahriş olarak kendini belli eder. Ayrıca kişide öksürük, hapşırık ve nefes darlığı gibi belirtiler varsa problemin alerji kaynaklı olduğunun göstergesidir.

Sinüs enfeksiyonu: Bu rahatsızlık daha çok sinüzit olarak bilinmektedir. İnsanların kafa bölgelerinde bulunan boşlukların iltihaplanmasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Sinüs bölgesinin iltihaplanması damak şişmesine sebep olmaktadır.

Mononükleoz: Epsteinn-Bar adındaki virüslerin sebep olduğu ve en çok genlerde görülen bu rahatsızlık üst damak şişmesinde çok büyük bir sebeptir. Kişilerde görülen üst damak şişmesi vakaları, en çok bu nedenden kaynaklanmaktadır. Tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açmaktadır. Ayrıca insanlarda dalak şişmesi ya da patlaması, sol üst karında ağrı gibi sorunlara neden olabilir.

Damak kanseri: İnsanlarda oluşum aşamasında ilk olarak şişlikler olarak kendini göstermektedir. Bu hastalıkta genellikle cerrahi operasyonlara başvurulmaktadır. Genellikle sancılı ağız şişmesi, ağız içi yaraları, zor yutkunma gibi sorunlara yol açmaktadır.

Üst damak şişmesi için tedavi yöntemleri rahatsızlığın altında yatan nedene bağlı olarak değişmektedir. Eğer iyileşme gösterirse tedavi gerekmez. Fakat sabit kalan veya gittikçe kötüleşen şişlikler ciddiye alınarak tedavi edilmelidir.
]]>
Hamilelikte Damak Şişmesi https://www.damak.gen.tr/hamilelikte-damak-sismesi.html Fri, 16 Nov 2018 20:04:41 +0000 Hamilelikte damak şişmesi, direk olarak insanlarda hormonal durumlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Hamilelik dönemlerinde insanlarda meydana gelen hormonal değişimler genel olarak vücutta farklılıkların ortaya çıkmasına neden o Hamilelikte damak şişmesi, direk olarak insanlarda hormonal durumlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Hamilelik dönemlerinde insanlarda meydana gelen hormonal değişimler genel olarak vücutta farklılıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Son derece etkin bir şekilde görülen değişimler, insanlarda hiç beklenmeyen durumlara neden olabilir. Hamilelikte damak şişmesi sorunu da bu durumlardan biridir. Hamilelikte damak şişmesi, genellikle tek nedene bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu neden ise tıbbi olarak yapılan incelemeler sonrasında iltihap olarak ele alınmaktadır. Hamileliğin daha ilk aylarından itibaren aniden meydana gelen hormonal değişiklikler, direk olarak ağız içerisinde iltihaplanmalara neden olur. Hamilelikte damak şişmesinin en büyük nedeni budur. Fakat yine de kesinlikle damağın tıbbi bir muayeneye girmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda birçok zaman bu iltihap kendiliğinden ortadan kalkmayarak ağız içerisinde yaraların oluşmasına ve hatta iltihabın kemiğe kadar ilerlemesine neden olacaktır. 

Hamilelikte damak şişmesi bitkisel olarak tedavi yapılabilir mi
Hamile olan insanların yüzde otuzu kadarında damak şişmesi meydana gelmektedir. Bu şişliklerin teşhisi ise direk olarak tıbbi bir şekilde konulabilir. Tıbbi olarak şişliğin nedeni iltihaplanma olduğunda birçok kişi bitkisel tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. Fakat bu durumda dikkat edilmesi gereken şey ise kesinlikle damak şişmesi için bitkisel tedavilerden kaçınmaktır. Çünkü hamile olan insanların tükettikleri her besin ya da içecek direk olarak bebeğin etkilenmesine neden olabilir. Bu durumlarda kesinlikle doktorunuza danışmadan bu gibi tedavilerden uzak durmanız gerekir. 

Hamilelikte damak şişmesiyle birlikte görülen belirtiler:
 • Adında da geçtiği gibi hamile olan insanlarda meydana gelen damak şişmesi problemleri, ilk olarak şişliklerin büyümesi şeklide belirtiler göstermektedir. Bu şişlikler bakıldığında tam olarak görülmese bile dil ile damağa dokunulduğunda ciddi olarak görülebilir. Şişlikler damakta meydana gelse bile birçok zaman insanların dişine kadar etki etmektedir. 
 • Hamilelikte damak şişmesi sorunuyla birlikte görülebilecek en belirgin belirtilerden bir tanesi de şiddetli damak ağrısıdır. Birçok zaman üst damakta meydana gelen şişlikler, alt dişlere vuracak kadar ağrır. Çünkü insan vücudunda sadece damaklarda değil, tüm bölgelerde meydana gelen iltihaplanmalar ağrıya neden olur
 • Hamilelikte damak şişmesi, insanlarda konuşma zorluğuna neden olabilmektedir. Bu şişlikler bazen çok büyüdüğü için dilin rahat hareket etmesini önler. Eğer hamilelikte damak şişmesi sorunu bu derecelere ulaşmışsa kesinlikle acil bir doktora gidilmelidir. 
Bu sorunların giderilmesi için ne yapılabilir
Hamilelikte damak şişmesi sorunlarının giderilebilmesi için hamilelik dönemlerinde tüm vücut kontrollerinin yanı sıra ayrıca ağız içi kontrollerinin de yapılması gerekmektedir. Aksi durumlarda bu şişlikler daha farklı sorunlar şeklinde karşınıza çıkarak sizlere zorluklar çıkaracaktır. Bazı insanlar hamilelikte damak şişmesi rahatsızlığının görülmesine rağmen herhangi bir müdahalede bulunmamaktadır. Bu durumlarda meydana gelen sorun hızlı bir şekilde daha da büyümektedir. 
]]>
Hamilelikte Damak Yarası https://www.damak.gen.tr/hamilelikte-damak-yarasi.html Fri, 16 Nov 2018 22:33:02 +0000 Hamilelikte damak yarası, Piyojenik gralüma ağız dışında vücudun parmak, kafa derisi gibi bölgelerde de görülebilen patolojidir. Ağız içinde en çok diş etinden ve dudakta görülür. Kadınlarda oranla erkeklerden daha çok sı Hamilelikte damak yarası, Piyojenik gralüma ağız dışında vücudun parmak, kafa derisi gibi bölgelerde de görülebilen patolojidir. Ağız içinde en çok diş etinden ve dudakta görülür. Kadınlarda oranla erkeklerden daha çok sık rastlanır. Hamilelik ve doğum kontrol hapı kullananlar olduğu gibi hormonal değişikliklere bağlı oluşan formuna gravidarum granüloma gibi hamilelik tümörü ismi verilir. Çoğu zaman kırmızı ve mor renkte, kanamalı 1 cm civarında boyutlardaki lezyonlardır. Genellikle gebeliğin ilk 3 ayından sonraki dönemlerde meydana gelir. Hamilelerin yaklaşık olarak yüzde 5'de görülür. Gebe kadınların ağız temizliğinin iyi olması, ağız içerisinde yabancı maddeler olmaması gerekir. Bu konuda uzmanlar gebe kadınların bu gibi durumlara karşı hassas ve dikkatli olması konusunda uyarılarda bulunur. 

Hamilelikte Damak Yarası Tedavisi
Gebelik sırasında piyojenik dokunun iltihabıyla genellikle izlenir ve doğumdan sonra yüksek oranda kendiliğinden iyileşir. Nadir olarak aşırı kanamaya veya hastanın iyi beslenmemesine sebep olan lezyonlar cerrahi tedavi gerektirebilmektedir. Bazen de maligtine gibi başka patolojilerden ayırt etmek için cerrahi tedavi ve patolojik analizler gerekebilir. Genellikle gebelik sırasında ameliyat tercih edilmemektedir. Çünkü gebelik sırasında ameliyat durumlarda nüks daha sık gelişmektedir. Hamilelikten sonra ameliyat edilenlerde nüks olma ihtimali düşüktür. ]]>
Damak Protez https://www.damak.gen.tr/damak-protez.html Sat, 17 Nov 2018 00:57:06 +0000 Damak Protez: Ağzımız ve dişlerimiz bizim için çok önemlidir. Ağız olan boşluk en ufak değikliği bie hemen fark eden  aynı zamanda yapılan değişimlere en basit uyum sağlayan organımızdır. Yapılan protezi kullanmak i Damak Protez: Ağzımız ve dişlerimiz bizim için çok önemlidir. Ağız olan boşluk en ufak değikliği bie hemen fark eden  aynı zamanda yapılan değişimlere en basit uyum sağlayan organımızdır. Yapılan protezi kullanmak için mutlaka uyum süre ihtiyacı vardır. Ağzınıza ve damağınıza uymalıdır.  Bir ayakkabı gibi düşünelim çoğu zaman vuruk yapabilir dişlerde bu şekilde damağınıza oturma aşamasında vuruk yapar. Bu gibi durumlarda ağzınız dişlere alışabilmesi için bir gün boyunca ağızdan çıkartmayınız. Damak protezini taktıktan sonra bir gün sonra mutlaka doktora gidip kontrolü yapılmalı.  Vuracak yerler belirlenip düzeltilir hastanın ağzına rahat bir diş sağlanır.  Protez damağınızı çıkarttığınızda birkaç gün sonra tekrar takıldığında mutlaka fark ve vurma gene yapabilir size önerilen gece yatmadan önce çıkartılıp sabah kalktığınızda tekrar takmaktır.  Protez takıldığında ağzınızda bir kalıp var hissi oluşturur mide bulantısı yapabilir. Konuşurken yemek yerken diş yerinden çıkacak hissi verir mutlaka.  Bütün bu durumlarınız birkaç gün içinde geçecektir.  Damak protez yapımından sonra daha kolay alışmak için sakız ve sert yiyeceklerden uzak durunuz. Protezin bakımı sağlıklı hijyenli olmalıdır. Yemekten sonra mutlaka diş fırçası ile fırçalamalısınız. Protez temizleyici tablet kullanabilirsiniz. Damak protezini çamaşır suyu, deterjan beyazlatma tozu ile yıkamayınız bu ürünler dişleri bozmaktadır. Protezlerinizi haftada  defa su içinde bekletmelisiniz.  Sabırlı olduğunuz taktirde damak protezinize alışır kullanımında rahatlık  çekersiniz. 

Damak Protez Nasıl Yapılır: Protez yapımında hastanın düzenli olarak 8-9 defa doktora gidip ölçülerini vermelidir. Damak protezi kullanımı 10 yıla kadar sürmektedir.  Protezler 10-15 gün içinde yapılmaktadır. Dişlerin tamamını kaybeden kişilere total protez diş yapılır. Dişlerin dikey boyutu çok önemlidir.  Orantılı olmalıdır. Uygulama mumlu kapanışta dikey boyut diye bilinmektedir. Diş hekiminiz damak ölçünüzü bir balmumu ile kopyasını dener alır. Daha sonra laboratuvarda hijyen içerinde damak proteziniz yapılır. Çenenizin değişimine göre  proteziniz değişmektedir. Belirli zamanlarda diş hekimine kontrole gitmelisiniz. Bütün doğal dişinizi kaybettiğinizde tam protez uygulanır ağzınızın tamamen kalıbı ölçüsü alınır. 

]]>
Damak Yanması https://www.damak.gen.tr/damak-yanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 14:45:22 +0000 Damak yanması, eminim hemen herkesin başına gelmiştir ve gelecektir damak yanması. Kışın içilen sıcak çorba, sıcak çay, sıcak süt say say bitmez damak yanmasına neden olan yiyecek ve içecekler. Bir anlık dikkatsizlik sonucu b Damak yanması, eminim hemen herkesin başına gelmiştir ve gelecektir damak yanması. Kışın içilen sıcak çorba, sıcak çay, sıcak süt say say bitmez damak yanmasına neden olan yiyecek ve içecekler. Bir anlık dikkatsizlik sonucu belkide günlerce sürebilen damak yanıkları ve tabi çekilen acı, oldukça can yakıcıdır. Damağımız çok kolay tahriş olabilir. Damak vücutta olumsuz reaksiyonlara sebep olabilecek tüm yabancı maddelerle en çok temas eden vücudumuzun en hassas bölümlerinden biridir. Çok kolay yara olabilir ve sonucunda yanma hissi oluşabilir. Eğer damağınız yeme içme sonucu yaralandıysa ve yanma hissi var ise çok sıcak şeyler yemekten, acı ve baharatlı gıdalar tüketmekten bir süre uzak durmak gerekmektedir.
Aşırı sıcak içecekleri ve yiyecekleri tüketmek damağın haşlanmasına (yanmasına) sebep olmaktadır. Fazla sıcak ve baharatlı yiyecekler özellikle de damağı kesebilecek uçları sivri ve sert gıdalar (patates kızartmaları, cipsler ve benzeri gıdalar) damağı tahriş edip dokuda yaralar oluşmasına yada kabarcıkların oluşmasına sebep olabilir. Ve iyileşme süresi günlerce devam edebilir. Fakat yara ve kabarcıklar yoksa sadece yanmış ise bu durum bir kaç gün içerisinde düzelecektir. Damağı yandıktan sonra soğutmak, oluşan hasarın daha fazla olmasını engelleyecektir. Oluşan yanma hissini hafifletmek için soğuk süt, yada soğuk meyve suları veya hiçbiri yoksa soğuk su yavaş yavaş yudumlanmalı o bölgede bir süre bekletilerek tüketilmelidir. Ağız içi yanıklarının hafif formlarda olması ağrı, kızarıklık, kuruluk hissi ve küçük kabarcıklar şeklinde görülür. Eğer ağızdaki yanık 1. derece yanık ise etkilenen dokunun üstteki tabakası bir kaç gün içinde soyulur ve en fazla bir haftada kendiliğinden iyileşir. 

Damak yanmasını hafifletmek için yapılabilecekler 
 • Ağrıyı azaltmak, oluşabilecek şişliği ve tahrişi azaltmak yada en aza indirgeyebilmek için ağza bir buz parçası alınmalıdır.
 • Soğuk su ile gargara yapmak, dondurma yemek ve ağızda tutmak yine ağrının şiddetini azaltacaktır. Yada asetaminofen gibi bir ağrı kesici alarak da oluşan rahatsızlığı azaltabilirsiniz.
 • Tadı ve dokusu keskin olan yiyecek ve içeceklerden kaçının. Cipsler veya kuru yemişler gibi hem baharatlı hem de sert yiyecekler ağrıyı arttırabilir ve oluşan lezyonları daha da kötüleştirebilir.
 • Reçetesiz satılan pektin merhemi veya benzokain içeren topikal ağız analjezik ile yanık yada lezyonlu olan bölgeyi tedavi etmemiz de mümkün. Hem yanan bölgeyi korumak hem de iyileşmesini sağlamak için bu tür merhemleri direk olarak yanan yere uygulamak gerekir.
 • Tahriş edici her şeyden uzak durun. Ağzınızın içi bu dönemde daha hassas olduğu için damaktaki doku normale gelene kadar sıcak gıdalar ve içecekler, tuzlu gıdalar, baharatlı gıdalar, narenciye ürünleri gibi asitli ve oluşan tahrişi arttırıcı gıdalardan uzak durulmalıdır. Yine domates, tarçın, naneli diş macunları, alkolsüz içecekler ve kahve gibi asidik ürünler veya ağızda çiğnenen gıdaların çok hızlı çiğnenmesi, sert kıllı diş fırçası kullanma, çok hızlı ve yanlış fırçalama ağız içinde oluşan tahrişin artmasına yada yeni lezyonların oluşmasına sebep olacaklardır.
Ağız içinde ve boğazda sıcak içecek ve yiyecekler sonucu meydana gelen ikinci ve üçüncü derece yanıklar önemsenmezse ciddi hastalıklarla sonuçlanabilir. İkinci derece yanıklar 1. derece yanıklara göre daha şiddetli ağrı, kızarıklık ve kabarma ile kendisini gösterir ve cildin daha altındaki dokuların da zarar görmesine neden olabilir. İkinci derece yanıkların iyileşme süreci biraz daha uzundur. Birinci derece yanıklar bir haftada iyileşebilecek iken 2. derece yanıklar bir haftadan daha uzun dönemde iyileşme gösterebilir ve bu süreçte tahriş olan sorunlu bölge enfeksiyon gibi komplikasyonlar açısından da risk altındadır. Üçüncü derece yanıklar kuru, kahverengi veya mumsu beyaz derinin oluşmasına yol açabilirler, bu tür yanıklar alttaki tüm doku katmanlarının da etkilendiğinin göstergesidir. Yanık sinirlere zarar vermiş olduğu için ilk olarak ağrı oluşmayabilir. Bu tür yanık]]> Bebeklerde Damak Yarığı https://www.damak.gen.tr/bebeklerde-damak-yarigi.html Sat, 17 Nov 2018 15:07:59 +0000 Bebeklerde Damak Yarığı, Yarık dudak ve damak deformitesi olarak bilinen hastalık ortalama binde bir doğumda yaşanan ve bebeğin gelişimi sırasında 8-12. haftalarda görülebilecek gelişim bozukluğuna bağlı olarak ortaya Bebeklerde Damak Yarığı, Yarık dudak ve damak deformitesi olarak bilinen hastalık ortalama binde bir doğumda yaşanan ve bebeğin gelişimi sırasında 8-12. haftalarda görülebilecek gelişim bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan anomali halidir.

Bu anomali ile doğan bebekte erken dönemde görülen en büyük sıkıntı bu bebeklerin beslenme zorluğuna nedeniyle gelişimlerinin yavaş olması ve sık sık solunum yolu enfeksiyonları yaşamalarıdır. Bu anomali ekip yaklaşımıyla tamamen düzeltilebilir ve Bu çocuklar tamamen normal bir hayat sürerler.

Bebeklerde damak yarığı sebepleri:

Bebeklerde damak yarığının oluşumunda hem genetik faktörlerin hem de çevresel faktörlerin rol oynadığı görülmektedir. Ancak genetik faktörlerin payı  %5-10’dur. Eğer ailede damak yarısı varsa bebekte de olma riski artmaktadır. Eğer ailede böyle bir hikaye yoksa yarık mutant genler ve kromozomal delesyonlarla birlikte izole genetik anomali ile meydana gelebilir. Çevresel faktörler yarık oluşumunda daha fazla rol oynarlar kortizon yüksek dozda gebe hayvanların yavrularında yarık dudak damak oluşumuna neden olabileceği gözlenmiştir. Annenin hamileliğin ilk 3 ayında geçireceği bir kızamıkçık enfeksiyonu, kortizonlu ilaç kullanmak, sigara içmek ve bazı vitamin eksiklikleri de yarık oluşumunda etkisi olmaktadır. Özetle yarık damak oluşumunda yarık damak oluşumunda ebeveynlerin pek çok durumda herhangi bir suçu yoktur.

Damak yarığı tedavisi:

Yarık damağın cerrahi müdahalesi yüz hatlarının anatomisini normalleştirmeyi hedef edinir. Dudak hem kozmetik hem de fonksiyonel bir organ olduğu için sonuç da hem estetik hem de fonksiyonu oluşturmalıdır.

Operasyon yaşı:

Cerrahi müdahale yaşı demektense aslında tedaviye başlamak için em iyi zaman dilimi demek daha doğru olur. Yarık dudak ve damaklı bebeklerin tedavisi doğumdan sonra ilk 2 günde başlar. Bazı doktorlar doğumdan sonraki ilk hafta içinde yarık damak operasyonunu yaparken bazı uzmanlar bu müdahaleyi çocuğun gelişimini de göz önüne alarak doğumdan sonraki ilk 6 ayda yaparlar.

Anne babaların bu konuda telaşlanmasına gerek yoktur. Deformite ne durumda olursa olsun bebek, doğumun hemen arkasından bir ortodontist tarafından değerlendirilmeli ve çeşitli ağız içi-dışı aletlerle normal yapının oluşumu sağlanmalıdır. Bu deformitenin sık görüldüğü bazı ülkelerde ameliyat öncesinde ortodonti tedavisi çok iyi uygulanırken maalesef ülkemizde uygulama bazı merkezlerde sağlanmaktadır. Ayrıca doğumun hemen ardından bu bebeklerde damak yarığı tanısı bir çocuk doktoru tarafından muayene edilerek ek bir bozukluk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu arada aileye psikolojik destek verilmelidir. Bu bebeklerde emme fonksiyonu az olduğu için bebeğin beslenme şekli anlatılmalıdır.

Ameliyatın ilk hafta içinde yapılması biraz daha zordur. Çünkü bu dönemde bebek stabil değildir ve anestezi riskler taşır. Operasyon öncesinde bebeğin kilosunun artarak gelişmesi önemlidir. Gelişmesi iyi olmayan bebekde problem düzelene kadar ameliyat yapmamak en doğru çözümdür. Bebeğin ameliyat öncesi tahlilleri yapılarak kanama pıhtılaşma zamanı, hemoglobin, hematokrit gibi kan değerlerinin normal seviyelerde olduğunun kontrolü gerekir. Genel anestezi altında yapılabilmesi için bebeğin çok iyi bir şekilde ameliyata hazırlanması gerekir.

]]>
Damak İçi Yaraları https://www.damak.gen.tr/damak-ici-yaralari.html Sun, 18 Nov 2018 07:21:41 +0000 Damak içi yaraları, daha çok aft ya da ağız ülseri olarak bilinen, ağız içinde ve damakta oluşan yaraların neden kaynaklandığı tam olarak bilinememektedir. Bir tür doku bozukluğu olan damak içi yaralarının orta kısmı Damak içi yaraları, daha çok aft ya da ağız ülseri olarak bilinen, ağız içinde ve damakta oluşan yaraların neden kaynaklandığı tam olarak bilinememektedir. Bir tür doku bozukluğu olan damak içi yaralarının orta kısmı beyaz, sarı veya gri renkte olabilir. Ufak kabarcıklar şeklinde meydana gelir. Damak içi yaraları, oldukça yaygın şekilde görülür. Dudak, yanak, dişeti ve damakta aynı anda görülebilir. Genelde aynı zamanda birkaç tane yara oluşabilir.

Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen damak içi yaraları her yaş insanda görülebilir. Çocuklarda da sık rastlanır. Yara oluşumu 7-10 gün içinde ortadan kaybolur. Nedeni kesin olarak bilinmese de yara oluşumunu tetikleyen birçok etkenin neden olduğu düşünülmektedir. Kullanılan diş macunları, tüketilen yiyecek ya da içecekler gibi daha pek çok etken damak içi yaralarına sebep olabilir. Damak içi yaralarının bulaşıcı özelliği bulunmamaktadır.

Damak içi yaraları neden oluşur

Fiziksel travma: Yanağı ısırmak, aşırı sıcak yiyecek ya da içecek tüketmek, sert bir cisim nedeniyle ağız içinin tahriş olması damak içi yaralarına sebep olabilir.

Yiyecekler: Asit oranı yüksek yiyecek ya da içecekler damak içi yaralarını tetikleyen etkenler arasındadır. Asitli yiyecek ya da içecekten kasıt yalnızca kola ya da gazoz benzeri ürünler değildir. Portakal suyu, domates gibi içecek ya da yiyecekler de hassas kişilerde damak içi yaralarına sebep olabilir. Bununla birlikte sirke, acılı gıdalar, baharatlar, turşu, tuzlu ya da acı çerezler, kimyasal içerikli gıdalar da damak içinde yaraya sebep olabilir.

Alerji: Süt, fındık, kabuklu yemişler, soya, balık gibi ürünlerin tüketimi alerjik reaksiyonlara yol açarak, ağız içi ve damakta yaralara sebep olabilir.

Mide mikrobu: Helikobakter pilori olarak bilinen mikrop, vücutta B12 vitamini eksiliği ile beraber damak içi yaralarına sebep olabilir. Toplumda yaygın şekilde görülen mide mikrobu, ağız ve damak yaralarına sebep oluyorsa hastalığın tedavisi olmadan yaralardan kurtulmak mümkün olmaz.

Diş macunu: Kullanılan her diş macunu damak içi yaralarına sebep olmasa da bazı macunlar yara oluşumunu tetikleyebilir. Bununla beraber gargara suları da yara oluşumunda etkili olabilir.

Demir ve vitamin eksikliği: B3, B9, B12 ve demir eksikliği vücutta birçok olumsuz etkiye yol açtığı bilinmektedir. Bu etkilerden biride ağız içi ya da damak içi yaralarıdır. Damak içi yaraları için beslenme alışkanlıkları gözden geçirilerek sorun çözümlenebilir.

Hormonal bozukluklar: Hormonal dengesizlik ya da bozukluklar sonucu vücut duruma karşı bazı tepkiler verebilir. Bu tepkilerden biride damak içi yaralarıdır. Örneğin kadınlarda adet dönemi, genç kızlarda ise ergenlik döneminde damak ve ağız içi yaralarına sık rastlanır.

Stres: Stres birçok sorunun baş etkeni olarak ortaya çıkabilir. Endişe, kaygı, üzüntü, yoğun iş temposu, huzursuzluk, aile içi geçimsizlik gibi pek çok durum strese sebep olabilir. Stres damak içi yaralarına yani afta sebep olabilir.

Genetik: Genetik yatkınlık damak içi yaralarına da sebep olabilir. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre ağız ve damak içi yaralarının %35 oluşma nedeninin genetik olduğu saptanmıştır.

Damak içi yaraları nasıl geçer

Ağız içi ve damakta oluşan yaraların büyük kısmı herhangi bir müdahaleye gerek kalmaksızın en fazla 10 gün içinde kendiliğinden geçer. Bu şikayetten dolayı doktora başvurulduğunda genelde ağız gargarası ve antibiyotik içerikli ilaçlar tavsiye edilir. Evde uygulanacak bazı yöntemler kullanılarak da yaraları geçirmek mümkündür. Örneğin tuzlu suyla gargara yapmak faydalı olabilir. Limon suyu damak içi yaraları için kullanılabilir. Yaralara temas ettiğinde acı hissi uyandırsa da yaraların geçm]]> Ağız Damak Yarası https://www.damak.gen.tr/agiz-damak-yarasi.html Mon, 19 Nov 2018 07:20:50 +0000 Ağız damak yarası, kanser, enfeksiyon, tahriş, genetik, travma gibi pek çok nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Ağız ve damak hassas dokulara sahip olduğu için tahriş olmaya oldukça yatkındır. Yabancı maddelere sıkça m Ağız damak yarası, kanser, enfeksiyon, tahriş, genetik, travma gibi pek çok nedenden dolayı oluşum gösterebilir. Ağız ve damak hassas dokulara sahip olduğu için tahriş olmaya oldukça yatkındır. Yabancı maddelere sıkça maruz kalmak ağız damak yarasına neden olabilir. Damak zedelendiğinde acılı yiyeceklerin ya da asitli içeceklerin tüketimi, geceleri horlamak ağız damak yaralarını daha da şiddetlendirebilir.

Ağız damak yarası nedenleri

Dokunun yanması: Çok sıcak içeceklerin tüketimiyle ağız damak dokusunda yanma oluşabilir. Bununla birlikte baharatlı yiyecekler yine ağız içini ve damağı tahriş ederek yara oluşumuna sebep olabilir. Damakta ve ağızda yanık oluştuktan hemen sonra soğutmak tedavide önemli rol oynar. Yanık oluştuğunda soğuk sıvılar yavaşta yudumlanıp, yanan bölgeye doğru çalkalanır. Bölge iyileşen kadar sıcak yiyeceklerin bölgeye temasından kaçınılmalıdır.

Tahriş eden maddeler: Ağız damak dokusunu tahriş eden maddelere maruz kalmak bölgenin iltihaplanmasına ve yara oluşmasına sebep olabilir. Devamlı rahatsızlığa yol açan maddelerden, yiyeceklerden ve içeceklerden uzak kalmak tedavi sürecini olumlu etkiler.

Aft: Ağızda oluşan yaralar damağı da olumsuz etkileyerek damakta yara oluşumuna sebep olabilir. Ağız yaraları yani aft, ufak kırmızı lekelerle başlayarak lekeler beyazlaşıp sarı irinle dolabilir. Bu yaralar oldukça ağrılı ve acı verici olarak yaşam kalitesini, beslenmeyi olumsuz etkiler. Aft genelde bakteri sebebiyle oluşur. Bu nedenle oluşan yaranın açılmamasına ve bölgeye dağılmamasına özen gösterilmelidir. Yarayla temastan kaçınmak en doğru yaklaşım olacaktır. Eczanelerden yara için ilaç temine dilebilir, enfeksiyonu yok etmek için tuz, karbonat gibi maddeler kullanılabilir.

Enfeksiyon: Boğaz ağrısı, bademcik iltihabı gibi pek çok rahatsızlık ağız damak yarasına yol açabilir. Bu süreçte bol vitamin almak yaraların iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Diş problemleri: Ağız içinde özellikle üst tarafta bir dişte meydana gelen iltihap damağa baskı uygulayarak hem ağız hem de damak yarasına sebep olabilir. Dişte apse kontrol altına alınmadığında damağa kadar yayılan şiddetli yara ve iltihaplara yol açabilir. Yine takma dişler damağı tahriş ederek yara oluşumunu tetikleyebilir. Ağız damak yarasının neden olduğu biliniyorsa bir diş hekimine görünmek sorunlu dişi tedavi ettirmek yaranın kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Ağız kanseri: Ağız kanseri nedeniyle ortaya çıkan oluşumlar şekillendiğinde damağa baskı uygulayabilir. Lenfoma genelde dil ve bademciklerde başlayarak ağız içine tamamen yayılabilir. Oluşan yaralarda ani değişim, büyüme fark edilirse vakit kaybetmeden bir hekime başvurularak yaraların nedeninin araştırılması gerekir.

Genetik: Genetik etkenler ağız damak yaralarında öneli rol oynar. Yapılan araştırmalara göre ağız damak yaralarının %35-40 kadarı genetik olarak gelişir. Oluşan yaraların iyileşme süreci kendiliğinden 1 haftayı bulabilir.

Ağız damak yarası bitkisel tedavi
 • Altınmühür bitkisi ağız damak yaralarının alternatif olarak tedavisinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Altınmühür çay şeklinde hazırlanarak hazırlanan çayla gargara yapılır.
 • Meyan kökü yine ağız damak yaralarında kullanılan şifalı bitkilerden biridir. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için çay şeklinde hazırlanıp tüketilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir.
 • Adaçayı bir diğer tercih olabilir. Adaçayı çay şeklinde hazırlanıp yine gargara ya da içilerek kullanılabilir. Bunlarla birlikte yeşil çay ve siyah çayda ağız damak yarası için ideal alternatiflerden biridir. Poşet siyah ya da yeşil çay soğuduktan sonra yara bulunan bölgeye kompres şeklinde uygulanabilir.
 • Ülser otu, özellikle ağız içinde oluşan aft yaraları için faydalı bir bitkidir. Ağız yarası tedavisinde y]]> Diş Eti Damak Şişmesi https://www.damak.gen.tr/dis-eti-damak-sismesi.html Mon, 19 Nov 2018 09:54:01 +0000 Diş eti damak şişmesi varsa, dişlerinizi fırçaladığınız zaman kolayca kanıyorsa ve acıyorsa; yetişkinlerin yüzde 80'inde görülen bir tür diş eti damak hastalığıdır. Bunların en yaygın olanlarından biri de, dişler Diş eti damak şişmesi varsa, dişlerinizi fırçaladığınız zaman kolayca kanıyorsa ve acıyorsa; yetişkinlerin yüzde 80'inde görülen bir tür diş eti damak hastalığıdır. Bunların en yaygın olanlarından biri de, dişler ve damaklar arasında bakterilerin birikerek tahrişe, iltihaplanmaya ve kanamaya neden olduğu diş eti iltihabıdır. Tedavi edilmediği takdirde, peritodontit gibi oldukça ciddi damak hastalıklarına ve en sonunda kemiklerin hasar görmesine ve kemik kaybına dek ilerleyebilir.

Diş eti damak şişmesi, diş eti iltihabı hem önlenebilir hem de tedavi edilebilir. İlaç kullanmak ve bağışıklık sisteminin düşmesi gibi nedenler sizi diş eti iltihabına karşı daha savunmasız bir hale getirir. Ayrıca en büyük nedenlerinden bir tanesi de yetersiz ağız hijyenidir. Her gün dişleri en az iki kez fırçalamak, diş ipi kullanmak, düzenli profesyonel temizlik bu rahatsızlığa karşı yakalanma riskini oldukça azaltır. Eğer diş eti damak şişmesi rahatsızlığına yakalandıysanız profesyonel temizlik en kısa zamanda bu rahatsızlığınıza çözüm olacaktır. 

Diş eti damak şişmesi nedenleri;

Çok sıcak yiyecek veya içecek tüketmek, sigara kullanmak veya çok fazla alkol tüketmek, ağızdaki oturmayan diş aparatları, çok sert gıdalar tüketmek nedenler arasındadır.

Dişleri yanlış fırçalama; ne kadar sert fırçalarsanız dişleriniz o kadar iyi fırçalamış olmazsınız. Sert fırçalama da diş eti damak şişmesine neden olur. Ayrıca diş ipini diş etlerine çok bastırmak ta diş eti şişmesine neden olacaktır.

Bakteri plakları ve diş eti hastalıkları; ağız ve diş temizliğine özen gösterilmediği taktirde diş üzerinde bakteri plakları oluşacaktır. Bu bakteri plakları diş ve dişeti arasında giderek çoğaldığı zaman diş eti şişmesine neden olacaktır. Bakterilerin ve bazı virüslerin neden olduğu hastalıklar diş eti iltihabı ve diş apsesidir. Diş apsesi daha çok dil, damak ve diş etinde görülmektedir.

Hormonal durumlar; bu durum daha çok kadınlarda görülmektedir. Ergenlik döneminde, adet görülmeye başlandığında, hamilelik sürecinde ve menopoza girildiğinde ortaya çıkma durumu fazlalaşır. Bazen doğum kontrol hapları da bu riski arttırmaktadır.

Tansiyon ilaçları veya diğer etkenler; yüksek tansiyon ilaçları alt diş etlerindeki dokularda artışa neden olduğu için diş eti damak şişmesine neden olur. Tehlikeli bir durum değildir fakat ilaç kullanmadan uzman bir hekime başvurmalısınız.

Kemoterapi tedavisi görmek, diş macunu ve diğer bazı alerjik durumlar da diş eti damak şişmesine neden olmaktadır.

Diş eti damak şişmesi tedavisi;

Tuzlu ılık su ile gargara yapmak çok iyi sonuç vermektedir. Tuzlu suyun tadından dolayı tercih etmiyorsanız limonlu ılık su da kullanabilirsiniz. Ayrıca sirkeli su ile de gargara yapabilirsiniz. Saf limon suyu ve sirke ile ağzınızı çalkalamayın, asidik özelliği olduğu için diş ve dişetlerinize zarar verir.

Dişlerinizi fırçalarken doğru teknikle fırçalayın ve fırçalarken çok bastırmayın. Genellikle yumuşak diş fırçası kullanmalısınız. Diş ipini iki günde bir kullanın ve diş etinize bastırmadan diş aralarını temizleyin.

Sıcak ve soğuk uygulamalar ağrıyı almaktadır. Buz ile yapacağınız kompres hem diş eti damak şişmesini azaltacak hem de ağrıyı giderecektir. Ayrıca sıcak suya batırılmış temiz havluyu da diş etine uygulayabilirsiniz. Sıcak ve soğuk uygulamalar diş eti damak şişmesine ve ağrılarına çok iyi gelmektedir.

Bol su içmelisiniz. Bol su içmek yemek artıklarını temizlediği gibi plak oluşumunu da önemli ölçüde azaltmaktadır. Bol su içmek tükürüğü artıracağı için bakteri ve virüslerin oluşumunu engelleyecektir.

Zerdeçal ile masaj uygulanabilir. Zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin iltihap gidericidir. Yarım çay kaşığı zerdeçal tozuna az miktarda birkaç damla su damlatın. Hazırladığınız bu macunla diş etine ve damağınıza masaj yaparak u]]> Üst Damak İltihabı https://www.damak.gen.tr/ust-damak-iltihabi.html Mon, 19 Nov 2018 22:42:47 +0000 Üst Damak İltihabı, Günümüzde birçok kişinin ortak sorunu olan Üst damak iltihabı, hem genç yaşlarda hem de yaşlılarda oldukça sık görülür ve tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep Üst Damak İltihabı, Günümüzde birçok kişinin ortak sorunu olan Üst damak iltihabı, hem genç yaşlarda hem de yaşlılarda oldukça sık görülür ve tedavi edilmediği takdirde oldukça ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Üst damak iltihabına tedavi edilmediğinde ilk olarak diş eti sorunların yan ısıra beraberinde birçok problem getirmektedir. Özellikle de çocukların damakları yetişkinlere oranla daha hassas olması nedeniyle çocuklarda daha sık görülen bu rahatsızlık genellikle ağız içinin yeteri kadar temizlenmemesi veya dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması gibi durumlarda ağız içinde bakterilerin ortaya çıkması ile başlar ve bu bakteriler zamanla kişide üst damak iltihabına sebep olur.


Üst damak iltihabı nedenleri, rahatsızlığın ortaya çıkmasını sağlayan en önemli nedeni vitamin eksikliğidir. Üst damak iltihabı genellikle B ve C vitamini eksik olan kişilerde daha sık görülür. Bu problemin ortaya çıkmasına sebep olan bir diğer faktör ise ani vücutta yaşanan ani hormon değişiklikleridir. Özellikle de gebe kadınlarda bu problem ile daha sık karşılaşılmaktadır. Gebelik döneminde hormonların ani bir şekilde yükselmesi veya azalması sebebiyle üst damak iltihabı ortaya çıkabilir. Bu etkenlerin yanı sıra bağışıklık sisteminin zayıf olması da üst damak iltihabına neden olabilir ve bu durum çoğunlukla genetik olarak çocuktan çocuğa geçen bir sorundur.

Üst damak iltihabı belirtileri, bu rahatsızlık birçok insanda farklı belirtiler ile kendini gösterir. Bu belirtilerin en başında kişinin ağız kısmının içinde bulunan herhangi bir bölgede aşırı miktarda kızarıklık sorunu gelir. Bu kızarıklık zaman içerisinde damağın birçok bölgesine ve diş etine yayılır. Bununla beraber Üst damak iltihabı olan kişilerin damak bölgelerinde oldukça rahatlıkla anlaşılabilen şişme sorunu görülmektedir. Üst damak iltihabı olan kişiler aynı zamanda dişlerini fırçalamakta oldukça zorluk çekerler. Çünkü dişlerinde herhangi bir problem olmasa dahi diş fırçalama esnasında oldukça ciddi kanamalar olur. Bu kanamalar kısa sürer ve daha sonra durur.

Üst damak iltihabı tedavisi, öncelikle yukarıda belirtileri yaşayan kişilerin mutlaka doktora görünmesinde fayda vardır. Genel olarak bakıldığında üst damar iltihabının sebebi bakterilerden kaynaklandığı için ilaç kullanmadan önce kişinin ilk olarak ağız içini oldukça dezenfekte etmeli, ağız bakımına ve diş bakımına özen göstermelidir Üst damak iltihabı tedavisinde çoğunlukla doktorlar hastaya antibiyotik ilaçlar reçete eder. Bu ilaçların hastada hiçbir fayda göstermemesi gibi durumlarda ise, reçete edilen ilaçların dozları artırılır ve bu rahatsızlık zaman içerisinde kontrol altına alınabilir.
]]> Damak Diş https://www.damak.gen.tr/damak-dis.html Tue, 20 Nov 2018 04:34:03 +0000 Damak Diş, Damak ağız içerisinde üst dişlerin çevrelediği diş kenarlarına gelen yerlerin sert arkaya doğru yumuşayan bu organın,boğazla ağzın kesiştiği noktanın orta tarafında bulunan küçük dile kadar olan yere damak di Damak Diş, Damak ağız içerisinde üst dişlerin çevrelediği diş kenarlarına gelen yerlerin sert arkaya doğru yumuşayan bu organın,boğazla ağzın kesiştiği noktanın orta tarafında bulunan küçük dile kadar olan yere damak diyoruz. Kenarlarının sert olması üst diş köklerinin damak kenarlarında gömülü olmasından dolayıdır. Damağın yumuşak bölümü ise yutkunmamıza yaramaktadır.Yemek yerken, su içerken yutkunduğumuz zaman nefes borumuzu açıp kapatır, nefes almamızı sağlar. Damaklarda dikkat edilmediği zaman şişmeler olabilir. Bu şişmeler bakımsız dişlerin iltihaplanmasından olur, solunum yolları enfeksiyonundan olur, alerjik sebebinden olur. Özellikle alerjik kaynaklı şişmelere dikkat edilmelidir. Sinüzit de damak şişmeleri sebeplerindendir. 

Damaklarda en ciddi hastalıklardan biriside damak kanseridir. Diğer kanserler gibi bununda iyi ve kötü huylusu vardır. İyi huylusu küçük bir operasyonla tedavisi yapılır, kötü huylusu ise tamamen erken teşhisle daha iyi sonuç verir.erken teşhis insanın tamamen kendi kendine diliyle damak yoklaması yaparak her hangi bir sertliği hissetmesi halinde bir sağlık kuruluşuna gitmelidir. Damakta geçmeyen ağrılar, damakta kitle oluşması ve ağız içerisinde değişik acı tat veya koku kanser belirtilerindendir. Damakların yumuşak kısmı insanların rahat nefes almalarını sağlamaktadır.Yumuşak damar problemi, uykuda horlamanın sebebidir.Dengesiz solunum alıp verme ise kalp ritmini bozacağından tedavi edilmelidir. Ağızda ve damakta, diş etlerinde, ağız içerisindeki yumuşak dokularda oluşan yaralar genelde vücudun zayıf kaldığı ve stresli olduğu dönemlerde psikolojik olarak ortaya çıkar. Bu yaralar tedavi edilmezse diş eti çekilmelerine ve dişlerin damakla olan bağının kopmasına sebep olabilir. Bu durumda hijyene dikkat etmek lazım dişler fırçalanmalı, ağız içi ağız gargarasıyla yıkanmalıdır. Damaklar iyi korunduğu müddetçe dişlerde problem azalır. Ama ne yazıktı insan vücudu ve organları yaşlandıkça ağız içerisinde bulunan dişler tek tek çürümeye ve dökülmeye başlar. İşte o zaman damak diş yapısı bozulur, protez diş takılır.
]]>
Damak Teli https://www.damak.gen.tr/damak-teli.html Wed, 21 Nov 2018 04:05:15 +0000 Damak teli, ortodonti tedavisinden sonraki ikinci aşamada kullanılır. Bunun kullanım amacı bir yerde koruma olarak görev yapmasıdır. Damaklık, aparey, aktivatör gibi isimlerle de bilinir. Diş teli tedavisi olan hastalarda, diş teli Damak teli, ortodonti tedavisinden sonraki ikinci aşamada kullanılır. Bunun kullanım amacı bir yerde koruma olarak görev yapmasıdır. Damaklık, aparey, aktivatör gibi isimlerle de bilinir. Diş teli tedavisi olan hastalarda, diş teli çıkarıldıktan sonra takılır. Dişlerin kalıbı alınarak, koruma amacıyla hastaların damak teli kullanması gerekir. Ortodontik tedaviye 6 yaşından itibaren başlanması uygundur. Ancak yaşları 6-9 arasında olan hastalarda diş teli takmak yerine, damak teli takılması daha uygun görülebilir. Bu durumda diş teli takılmadan damak teli ile ortodontik tedaviye başlanabilir.

Damak TeliDamak teli ne zaman takılır

Damak teli ortodonti tedavisinde diş teli takılan hastalara, bu tedavi tamamlandıktan sonra takılır. Hastaların ilk zamanlarda buna alışması biraz zor olabilir. Özellikle konuşmada zorlanma, ağızda tükürük salgısının artması gibi sorunlar yaşanabilir. Ancak bir süre sonra hasta damak teline alışacaktır. Damak teli kullanımı akşamları yatmadan önce takılarak, sabaha kadar kalır. Aynı zamanda gündüzleri de 2 saat kadar kullanılması gerekir. Geceleri fazla rahatsızlık vermeden takılan damak teli, gündüz saatlerinde hastanın uygun bir zamanda takması tavsiye edilebilir. 

Damak teli nasıl takılır

Hastanın diş teli çıkarıldığı zaman, ortodonti doktoru hastanın yandan ve ön taraftan ağız röntgeninin çekilmesini ister. Daha sonra ortodonti tedavisinin ikinci aşamasına geçilir. Uygun ölçülerde hazırlanan damak teli hastanın ağzına yerleştirilir. Damak telinin ilk takıldığı gün hastanın konuşmaları fazla anlaşılır olmaz. Ancak bu sorun geçici olarak yaşanır. Damak teli ağzınızda olduğunda, yemek yiyeceğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Bunu dişlerinizle birlikte fırçalayabilirsiniz. Damak telini ağzınızdan çıkardığınızda bunu size verilen özel bir kabın içine koymalısınız. Gelişigüzel yerlere bırakmamalısınız. Çünkü ağzınıza giren bir araç olduğundan, mikrop kapma riski bulunabilir. Düzenli olarak temizleyip, fırçalayınca kullanmadığınız zamanlarda kendi kabının içine koymalısınız. İlk birkaç gün içinde ağrı çekebilirsiniz. Özellikle ikinci günde damak telinin tutunduğu dişlerinizde ağrı olabilir. Bu ağrı 3-4 gün devam edebilir. Ancak sonrasında alışacağınız için, sorun yaşamazsınız. Damak telini takarken de ağrı oluşabilir. Bu durumda dişlerinizi fazla zorlamamanız gerekir. Takma işlemi bittikten sonra, damak telinin ağzınıza uygun şekilde oturup oturmadığına dikkat etmelisiniz.
]]>
Yüksek Damak https://www.damak.gen.tr/yuksek-damak.html Wed, 21 Nov 2018 20:46:13 +0000 Yüksek damak, normal olan damak boyutundan daha üst ve çukurda olmasıdır.insan ve diğer memelilerde ağzın tavanını ve diş kısmının bulunduğu yeri oluşturur. Ağız boşluğunu burun boşluğundan ayıran bölüm olarak da Yüksek damak, normal olan damak boyutundan daha üst ve çukurda olmasıdır.insan ve diğer memelilerde ağzın tavanını ve diş kısmının bulunduğu yeri oluşturur. Ağız boşluğunu burun boşluğundan ayıran bölüm olarak da geçmektedir. Buna en benzer yapı hayvanlar arasında timsahlarda görülmektedir. Fakat diğer dört kısımların çoğunda ağız ile burun boşlukları denilen yer tam olarak ayrılmamış durumda olmakla beraber aynı zamanda biraz daha farklı durumdadır. Damak iki bölümde incelenmektedir ve önde olan bölüm kemiksi ve daha sert damak olmakla beraber arkada bulunan damak ise daha yumuşak bir şekildedir. Yüksek damak, genellikle bir hastalık derecesinde olabilir. Çünkü yüksek damak normal damaktan daha iç kısımda ve daha çukurda olduğundan dolayı bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Bu damak şekli iki türlü gözükebilmektedir. Dişleri tutan damak kısmının yüksekliği veya ağız içindeki damak bölümünün yüksekliği olabilmektedir. Bu durum çoğu kez genetik olmakla beraber aynı zamanda kişinin ergenlik döneminde eksik protein ve vitamin kaybından da oluşabileceğinden dolayı farklılık göstermektedir. 

Yüksek damak kişide bazı zorluklara yol açmakla beraber aynı zamanda görüntü olarak da kişinin psikolojik olarak etkilenmesine de etki edebilmektedir. Bu damak yüksekliğinde kişi ağzını kapatmadan uyuyacağından dolayı uykuda horlama veya nefes alıp vermede güçlük çekebilir. Yemek yerken iç damak yüksekliği varsa yenilen gıdanın ağız içinde boşluk olduğundan dolayı rahatsız edici bir şekilde ses çıkarmasına etki edebilmektedir. 

Yüksek DamakYüksek damak oluşumunun sebepleri
 • Genetik hastalık veya doğum esnasında oluşan hasar.
 • Kişinin bazı kalıtsal hastalıklar sonucunda vücuttaki oluşan değişiklikler.
 • Ergenlik döneminde vücut değişikliği ile beraber yeterli miktarda besin değeri yüksek ve kalsiyum içeren gıdaların alınmaması.
 • Olası bir kaza veya darp sonrası estetik ameliyat sonrası ihtimali.
 • Alerjik durumlar ve buna bağlı olarak vücut değerlerinin yükselmesi ve değişkenlik göstermesi.
 • Ağız içinde yasaların oluşması ve bu yaralanmalardan sonra ağız içi değişikliğine sebep olması.
Yüksek damak, kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber aynı zamanda boyutsal olarak da farklılık göstermektedir. Bu gibi durumlarda olabildiğince dikkatli bir diş ve ağız temizliği yapılmalıdır. Öncelikle böyle bir durum fark edilir edilmez uzman doktorlar tarafından muayene sonucuna göre işlem yapılmalı veya ilaç tedavisi varsa öncelikle başlanması gerekmektedir. 
]]>
Üst Damak https://www.damak.gen.tr/ust-damak.html Thu, 22 Nov 2018 02:12:54 +0000 Üst damak, Damakların mukozaları oldukça başlangıçları. Üst damak ağız içinde hastalıklar oluşarak üst damak şişmelerine neden olur. Bu hastalıklar. İltihaplanma ile ortaya çıkar. Soğuk algınlığı üst Üst damak, Damakların mukozaları oldukça başlangıçları. Üst damak ağız içinde hastalıklar oluşarak üst damak şişmelerine neden olur. Bu hastalıklar. İltihaplanma ile ortaya çıkar. Soğuk algınlığı üst damak  hastalarına sebep olur.

Üst damak şişmeleri oluşan nedenleri ve tedavi yöntemleri şunlardır:
 • Üst damak alerjiler: Alerjilerde damak şişmesine sebep en yaygın nedenlerinden biridir. Alerjiler vücudun yabancı olarak maddelere karşı tepkileri daha fazladır. Genellikle iltihaplanma kendini belli eder. Diğer belirtiler de burun kulak damak öksürük hapşırma dudaklarda kaşınma burun akıntısı  kusma ishal meydana gelebilir.
 • Üst damak alerjik tedavis: Damak şişmelerine karşı olan alerjik durumlardan kaçınmalıdır. Bir çok besinlerde alerjenleri rastlanmıştır. Aldığınız gıdalarda alerjik olduğunuzda maddelerinde içermediği reaksiyonların hayata tehlikeli olabilecek durumlardadır. Şüphe ettiğiniz zaman yemeyiniz. Başlıca besinlerden alerjenleri olan buğday soya süt fıstık balık yumurta yemişlerdir.
 •  Üst damak mononükleoz: Üst damak Mononükleoz yada mono genelikle Epstein ve çok genç yetişkinlerde meydana gelir. Şiddetli boğaz ağrıları öksürük türükler meydana  gelen bir hastalıktır. Halislik ortaya çıkar yüksek ateşlenme benzerleri bademcikleri şişme olur. Sol üst karın bölgesinde ağrı meydana gelir aşırı ağrılar dalağının patlamasına sebep olur.
 • Üst damak mononükleoz tedavisiÜst damak mono belirtilerinde gözlemleriyle oluşabileceği gibi kan tahlil sonuçlarında belirlenir. 20 yaşından küçükler için ağrı kesicilerden uzak tutulmalıdır. Bolca dinlenmeli spordan kaçınmalı dır. Aksi takdirde hastaneye gitmesinde faydalı olabilir.
 • Üst Damak
  Üst damak sinüs enfeksiyonu:
   Kafamızda oluşan hava boşlukları iltihaplanma meydana gelir. sinüzit olarak bilenen bir hastalıktır. Böyle boşluklar burnun içerisinde olduğu gibi yanaklarımızın arkasında bulunur. Damak şişmelerinde sinüzit hastalığı genel olarak enfeksiyon alerjiler yada hava kirliliğinden oluşurlar. Kimyasallarda maruz kalınınca oluşurlar. Yüzde duyarlılıklarının  yada baskıların ateş burun bulanıklık ve balgam akıntısı  oluşur. Bu durumlarda önlem alınması gerekmektedir
 • Üst damak kanseri: Damak şişmeleri nedenlerinden biride damak kanseridir. Yutkunmada zorluk yada yutkunmayı konusunda zorluk çeken kontroller yapmalıdır. Sancılı olarak ağız şişmelerine karşı  yada gece terlemeleri ve aşırı kilo kaybı meydana gelir. Bir hastaneye gidip doktor değerlendirilmesinden geçmelisiniz. Damak kanseri oluşturan çiğnenenler  yada teneffüsler tarafından tütün ürünleri dır.
 • Üst damak sinüs enfeksiyonu tedavisiÜst damak erken tedavisi  olunması sonucu olasılıklı başarılı geçmesi  sonucu olarak geçmesini sağlanabilir. Eğer geç tedavi yapıldığında tümörlerin büyüdüğünde orta ve küçük ise lazer sistemi kullanılarak hasta tedavi görür. Hastalık vücudun başka bölgelerine yayılmadan  önlem alınmalıdır. Eğer önlem alınmaması takdirde hasta ciddi ameliyat geçirme ye sebep olur.
]]> Damakta Diş Çıkması https://www.damak.gen.tr/damakta-dis-cikmasi.html Fri, 23 Nov 2018 00:04:42 +0000 Damakta diş çıkması: Üst veya alt damakta dişler düzensiz bir şekilde çıkabiliyor. Dişlerin damakta çıkması ağrının oluşmasına ve dişlerin çarpık çıkmasına sebep olur. Hangi yaşta olursa olsun damakta diş çıkması Damakta diş çıkması: Üst veya alt damakta dişler düzensiz bir şekilde çıkabiliyor. Dişlerin damakta çıkması ağrının oluşmasına ve dişlerin çarpık çıkmasına sebep olur. Hangi yaşta olursa olsun damakta diş çıkması tedavi edilmezse eğer dişlerin çarpık çıkmasına sebep olur. Damakta diş çıkması tedavi edilmezse eğer diğer dişlerinde çürümesine sebep olur. Damakta diş çıkması ameliyat ile tedavi edilir. Kısa bir ameliyatın sonrasında damaktaki diş alınır. 

Damakta diş çıkmasının tanısı: Damakta diş çıkması durumunda damakta ağrı oluşmaya başlar. Ve bu ağrı zamanlar ağzın her yerine dağılır. Yemek yemekte veya bir şeyler içmekte bile zorlanılır. Bir süre damakta diş çıkar ve ağrısı iki kat daha artar. Damakta diş çıkması diğer dişlerinde çarpık çıkmasına sebep olur. Ve yanında bulunan dişlere de zarar vererek, çürümesine yol açar. 

Damakta Diş Çıkması
Damakta diş çıkmasının tedavisi: Damaktaki dişlerin tedavisi ancak ameliyat ile olur. Herhangi bir ilaç kullanımı dişin ağrısını götürmez. O yüzden erken tedavi her zaman iyidir. Ameliyatı zaten çok uzun sürmez. Yaklaşık 10-15 dakikalık bir cerrahi işlemdir. Ameliyat masasına yatarak ağzın her yeri 2-3 iğneyle uyuşturulur. Daha sonra damaktaki eti neşterle keserek, dişi çekerler. Bu işlem sırasında uyuştuğu için hiç bir ağrı hissedilmez. Neşterle kesilen yer dikildikten sonra ameliyat biter. Ve hasta bir süre çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler tüketemez. Dikişlerde bir süre sonra kendiliğinde dökülür. 
]]>
Damak Hastalıkları https://www.damak.gen.tr/damak-hastaliklari.html Fri, 23 Nov 2018 23:44:40 +0000 Damak Hastalıkları, çevremizde oldukça yaygın bir şekilde görülmek ve ağız yarası, enfeksiyonel sorunlar ve ağız kanseri gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Damak çok kolay bir şekilde tahriş olabilir. Damak, Damak Hastalıkları, çevremizde oldukça yaygın bir şekilde görülmek ve ağız yarası, enfeksiyonel sorunlar ve ağız kanseri gibi çeşitli sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Damak çok kolay bir şekilde tahriş olabilir. Damak, bedenimizde olumsuz tepkilere neden olabilecek yabancı maddelerle sıklıkla temas ettiğinden, vücudun oldukça hassas bir bölümüdür. Kolayca zarar görebilir ve yanma hissi meydana getirebilir. Bazen yemek yediğimiz sırada ya da konuşurken rahatsızlığa sebep olan kabarık yaralar meydana getirebilir. Bu yan etkilerde erken fark edildiği sürece hastalıkların ortadan kaldırılması da daha kolay hale gelir ve eğer damağınızda herhangi bir hastalık ya da rahatsızlık görülürse baharatlı yiyecekleri tüketmek ya da horlama esnasında damağınızın durumunu giderek kötüleştirebilir. Bu sebepten ötürü de birtakım hastalıklar meydana getirir. Bu hastalıkların çoğu da damak ağrımasıyla başlamaktadır.

Damak Hastalıklarının Nedenleri ve Tedavileri

Dokuda meydana gelen yanmalar

Aşırı derecede sıcak olan içecekleri tüketmek damağımızı yakabilir. Aşırı soğuk olan içecekler ve baharatlı besinlerde damağa rahatsızlık verebilir. Sonradan damağımız, dokulara karşı da oldukça hassas bir hale gelebilir ya da kızaran bölgede kabarcıklar meydana gelebilir. Bu durum ilk oluşan yanıktan sonra birkaç gün daha acıtabilir.

Tedavisi için damağı yanma olayı meydana geldikten hemen sonra soğutma işlemi yapmak, hasarın giderek artmasını engellemek gerekir. Soğuk içecekleri yavaşça yudumlamanız gerekir ve haşlanan damak bölgesine doğru iyice çalkalamalısınız. Yüzey iyiye doğru gitme şansı oluşana kadar, yanan alana yiyeceklerle herhangi bir temasta bulundurmaktan kaçınmalı ve baharatlı olan besin maddeleri, sivri yapıya sahip gıdalar ile bunun dışında tahriş oluşturabilecek besin maddelerinden belli bir miktar uzak durmanız gerekmektedir.

Damak Hastalıkları

Aftöz Ülseri (Ağız Yarası)

Ağız yaralarının oluşması damakta belirmektedir. Bunlara, yanık ya da çiziğe bağlı olarak hasar gören damak dokusunun bakteri kapıp enfeksiyon bulaşmasına neden olur. Ağızda oluşan yaraları damaktaki kırmızı haldeki iz ile başlayarak yavaş bir şekilde sarı ya da beyaz irinle dolacaktır.

Tedavisi için: Bakterinin iç kısma doğru yayılıp daha fazla yaralanmalar ortaya çıkarma tehlikesinden ötürü, bu yarayı daha da açmamaya dikkat etmek gerekir. Oluşan ağız yaraları birkaç gün geçtikten sonra azalacaktır. Bu süresi içinde ise kesinlikle yarayla temastan bulunmaktan kaçının. Ağız yarasını en aza indirebilecek ilaçlar çoğu zaman eczanelerde kolaylıkla temin edilebilir. Aşırı derecede acı vermiş olsa da, enfeksiyonu ortadan kaldırmak amacıyla yaraya karbonat ya da tuz da sürmek mümkündür.

Enfeksiyon

Eğer bedenimiz boğaz ağrısı, sinüzit, bademcik iltihabı ve nezle gibi bakteri ya da virüslerle temas ettirilirse, enfeksiyon vücuda yerleşmiş olduğundan damakta aşırı derece acı bir ağrıya sebep olabilir. Bu sinüs etkisinin ağza doğru basınç yapması veya bakterinin ağzın içinde yer alan dokuyu da tahriş etme gibi durumlar da meydana gelebilir.

Tedavisi için: Yüksek dozda B ve C vitaminleri barındıran besinlerin tüketimi sayesinde ağızdaki iltihaplı olan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Damak hastalıklarında diş ile ilgili oluşan hastalıklar

Eğer ağzınızın üst kısmındaki bir diş iltihap tutmuş ise, diş eti çizgisinin arka kısmındaki damağa doğru bir baskı söz konusu olabilir. Diş apsesi doğru bir şekilde kontrol edilmez ise eğer, damağa dağılıp yayılabilecek yaralara ya da iltihaba sebep olabilir. Bol olan takma dişler ile oral bir cihaz yapı da damağın tahriş olup hastalık görülmesine sebep olur.

Tedavisi için: Damağınızda meydana gelen acıyı en aza indirebilmek amacıyla bir diş operasyonu ile oral bir cihaz yapıya ihtiyacımız vardır.]]> Damak Estetiği https://www.damak.gen.tr/damak-estetigi.html Sat, 24 Nov 2018 13:53:04 +0000 Damak estetiği, genellikle doğuştan ortaya çıkan damak dudak yarığı denilen şekil bozukluklarının düzeltilmesi için yapılan estetik operasyonlardır. Damak dudak yarıklarının neden oluştuğu konusunda kesin bir neden yoktur. Damak estetiği, genellikle doğuştan ortaya çıkan damak dudak yarığı denilen şekil bozukluklarının düzeltilmesi için yapılan estetik operasyonlardır. Damak dudak yarıklarının neden oluştuğu konusunda kesin bir neden yoktur. Doğuştan olan şekil bozuklukları içinde damak dudak yarıkları % 90 oranında görülmektedir. Bunun gebelik sırasında kullanılan bazı ilaçlardan, travma ve stresten, vitamin eksikliği, geçirilen bazı hastalıklardan oluştuğu düşünülür. Bu sorun ortalama 1000 çocuktan birinde görülmektedir. Anne karnında bebeğin gelişiminin başlarında dudağın sağ ve sol kenarlarıyla birlikte damak oluşmaktadır. Çocuğun böyle bir deformasyonla dünyaya gelmesi halinde, acil bir operasyon yapılması gerekir. Uzman bir cerrah tarafından yapılacak damak estetiği müdahalesi bu sorunun giderilmesini sağlar. Çocuğun bundan sonraki yaşamına normal olarak devam etmesi sağlanır.


Damak estetiğinde kullanılan yöntem

Damak dudak yarığı deformitesi olan çocuklarda çeşitli sorunlarda gelişebilir. Bu yüzden çeşitli uzmanlık alanlarından destek alınarak sağlıklı bir tedavi uygulanabilir. Plastik cerrahi alanı dudak yarığı damak estetiği konusunda onarımı yapar. Ancak bu tedavinin yanında hastanın diş onarımı, konuşma, işitme, beslenme, psikolojik gelişim konularında yaşadığı sıkıntılarda bulunduğu için grup desteğiyle çözümlenmesi gerekir. Damak estetiği yanında çocuk hastalıkları uzmanı, kulak burun boğaz uzmanı, işitme ve konuşma uzmanı, genetik danışmanlık, hemşire, sosyal danışman, psikolog desteği alınmalıdır.

Damak estetiği planlaması ve cerrahi

Damak dudak yarıklarının çok çeşitli türleri bulunmaktadır. Bunun en hafifi küçük dilin yarık olduğu deformitedir. Kemik bölümünü de içine alan damak yarığı ise, oldukça ciddi ve riskli olan deformitedir. Eğer deformite sadece yumuşak dokuda etkili olursa, bebekler 6 aylık olduğunda tedavi edilebilir. Erken tedavi uygulanması için, çocukların normal fonksiyonuna kavuşması gerekir. Yarık kemik kısmında olursa, yapılacak damak estetiği için çocuğun bir yaşına gelmesi beklenmelidir. Damak estetiği hastanın kendi dokuları kullanılarak yapılır. Yarık iki taraftan birleştirilir, kaslarda birbirine yaklaştırılır. Kaslarda tedavi kapsamına alınır. Eğer damak estetiği sırasında kaslar uygun şekilde tedavi edilmezse, halk arasındaki tabirle genizden konuşma denilen durum ortaya çıkar.

Damak dudak yarıkları dudakta olan ufak bir çentikten, burun tabanına kadar giden tam yarığa kadar farklı şiddette olabilir. Bebeklere uygulanan damak estetiği genellikle 6-10 aylıkken yapılır. Bu süreden sonra çocuğun yarık damakla konuşmayı öğrenmesi halinde, daha sonradan damak düzeltilse bile çocuk konuşma güçlüğü çekecektir. Damak estetiği sonrası kalan izlerde daha sonradan yapılacak estetik müdahaleler sonucunda tedavi edilebilir.

Damak Estetiği
Damak estetiği sonrası bakım

Uygulana damak estetiği operasyonu sonrasında hastalar çocuk olduğundan ellerinin sabitlenmesi, ağzına götürmeleri engellenmelidir Bu yaklaşık 1 ay kadar devam etmelidir. Çünkü çocuk ellerini ağzına sokarsa dudak ve damağını yırtabilir. Bu operasyon yapıldıktan sonra bebeklerin biberonla beslenmemesi, kaşığın kenarıyla ve bardakla beslenmesi gerekir. Yalancı meme kullanımının da terk edilmesi gerekir. Ağza sert cisimlerin sokulmaması, 2 hafta boyunca sulu gıdalarla beslenme, ardından 2 hafta yumuşak gıdalara geçiş dönemi olmalıdır. Çocukların kalem, fıstık gibi cisimleri ağzına sokmaması gerekir.

Damak estetiği operasyonu sonrasında, hastaya konuşma egzersizlerinin yapılması gerekir. Bu konuda konuşma terapisti desteği alınmalıdır. Kontroller ihmal edilmemelidir. Bu hastalarda kulak iltihaplanması önemli olduğundan, bu tür enfeksiyonların erken aşamada tespit edilmesi önemlidir. Gerekirse kulak burun boğaz uzmanı kulak zarına ufak]]> Bebeklerde Damak Düşmesi https://www.damak.gen.tr/bebeklerde-damak-dusmesi.html Sun, 25 Nov 2018 09:40:29 +0000 Bebeklerde damak düşmesi: Yeni doğan bebeklerde görülen bir durumdur. Her yeni doğan bebek ilk seferde annesinin memesini tutamaz. Damağı hassas bir yapıya sahip olduğu tutmakta zorlanır. Çoğu bebek annesinin memesini tutmaya ça Bebeklerde damak düşmesi: Yeni doğan bebeklerde görülen bir durumdur. Her yeni doğan bebek ilk seferde annesinin memesini tutamaz. Damağı hassas bir yapıya sahip olduğu tutmakta zorlanır. Çoğu bebek annesinin memesini tutmaya çalışırken damağı düşer. Çok önemli bir durum değildir. Tedavisi ve damağın tekrardan yerine oturtulması oldukça kolaydır. Bebeğin damağının düştüğünü annesinin memesini emerken sesler çıkarmasında ve anne sütün bebeğin ağzından çıkmasında anlaşılır. Bebek anne sütünü tutamadığı için dışarıya bırakır. Bebeklerde Damak Düşmesi

Tıp dilinde bebeğin damak düşmesi gibi bir durum kabul edilmez. Tıp dilinde bebeğin annenin memesini tutmak da zorluk çektiğini gibi durumlar ile ifade edilir. Ancak eskilerden beri toplum içinde bilineni ise damak düşmesidir. Doğumdan sonra bazı annelerin sütü geç gelir. Ve çocuk aç olduğu için sütü emmeye çalışır. Emmeye çalışırken de damağı ile çeker buda zorlandığı için damağın düşmesine sebep olur. Damağı düşen bebek emmekte güçlük çeker ve emmediği için ağlar. Damak düşen bir bebek banyodayken baş parmak damağa konulur ve başı yukarıya doğru kaldırılır. Baş parmak damağa baskı yaptığı için geri yerine oturur. Çoğu bebekte çok sık görülen bir durum iken çoğu bebekte hiç görülmez. Bebeklerde damak düşmesine bir cerrahi işlem veya ilaç kullanılmamalıdır. Etkisi olmayacağı için doktorlar tarafından tavsiye edilmez. 6-7 aya kadar görülür. 
]]>
Damak Ağrısı https://www.damak.gen.tr/damak-agrisi.html Mon, 26 Nov 2018 05:35:24 +0000 Damak ağrısı, halk arasında oldukça yaygın görünen ve enfeksiyon, ağız kanseri ve ağız yarası gibi nedenlerden dolayı oluşum gösteren bir sağlık sorunudur. Damak farklı nedenlerden dolayı kolayca tahriş olabil Damak ağrısı, halk arasında oldukça yaygın görünen ve enfeksiyon, ağız kanseri ve ağız yarası gibi nedenlerden dolayı oluşum gösteren bir sağlık sorunudur. Damak farklı nedenlerden dolayı kolayca tahriş olabilecek bir yapıya sahiptir. Vücutta olumsuz reaksiyonlara yol açabilecek yabancı maddeler damağa temas edebilir. Damak hassas bir yapıya sahip olduğu için bu yabancı maddelerden kolaylıkla etkilenerek, yanma, ağrı gibi hislere yol açabilir. Damakta bir şey yerken, içerken ya da konuşurken güçlüğe yol açabilecek kabarıklık şeklinde yaralar oluşabilir. Bu yaralar geceden çok gündüz daha fazla ağrıya yol açar.

Damak AğrısıDamak ağrısı nedenleri  ve tedavisi

Sıcak yiyecek ya da içecek tüketmek damağı yakabilir ve beraberinde damak ağrısı yaşanabilir. Aşırı sıcaktan ziyade baharatlı yiyeceklerde damakta olumsuzluğa yol açabilir. Yanan bölgede kabarıklık oluşur ve bu durum iki üç gün ağrı ile beraber sürebilir. Damak yanmışsa hemen damağı soğutmak yaşanacak olumsuzluğu azaltabilir. Yanıktan sonra yudum yudum soğuk içecek tüketmek ve soğuk içecekle ağızı çalkalamak acıyı hafifletir.

Damak dokusunu tahriş edebilecek maddeler damakta iltihaba yol açabilir. Sert ve sivri uçlu gıdalar damağı zedeleyerek damak ağrısına neden olabilir. Sigara kullanımı da damağı tahriş ederek damak ağrısına yol açabilir. Devamlı damağı zedeleyen maddeler ya da gıdalardan kaçınmak için beslenme alışkanlıklarına yeniden göz atmak gerekir. Damak zedelendikten sonra beslenme düzenine dikkat ederek sert olmayan besinlerle beslenmek ağrıyı hafifletmek için faydalı olur.

Ağız yaraları genelde damak bölgesine de dağılarak ciddi anlamda ağrıya yol açabilir. Tahriş olmuş dokuya bağlı olarak bölgede bakteriler çoğalabilir. Ağızda oluşabilecek yaralar kırmızı ufak noktalar şeklinde başlayarak yavaş yavaş damakta aft tarzı yaralar oluşturabilir. Bu yaralar bazen sarı ya da beyaz irinle dolu olur. Yaranın daha fazla yayılım göstermemesi için yaranın patlatılmaması gerekir. Ağız ve damakta oluşan yaralar birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Bu süre zarfında yaraya temastan kaçınılmalı ve ağrıyı hafifletecek ilaçlar kullanılmalıdır. Yara damakta ciddi anlamda ağrı ve acıya yol açıyorsa bölgeye karbonat ve tuz bastırmak faydalı olabilir.

Vücutta boğaz ağrısı, sinüzit, bademcik gibi virüs ya da bakteri kaynaklı bir enfeksiyon oluşmuşsa bu durumda damak ağrısı yaşanabilir. Bu gibi durumlarda beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmeli, B ve C vitamini ağırlıklı beslenilmelidir. Bu vitaminler ağız ve damakta oluşan yara ve ağrının daha çabuk geçmesine yardımcı olur.

Damak üzerine yanma ve ağrı genellikle ağız yanması sendromuna bağlı olarak yaşanır. Hastalığın neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Ancak ağız kuruluğunun ve pamukçuk hastalığının bu rahatsızlık üzerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Ağız yanmasında yaşanan şikayetler sabahları daha şiddetli olur ve yavaş yavaş azalır. Yoğurt tüketimi hastalık nedeniyle yaşanan belirtilerin azalmasında faydalı olur. Karbonhidrat macunu sorunlu bölgeye gün içinde birkaç defa sürüldüğünde yine şikayetler azalabilir.

Ağız kanseri damağı da etkisi altına alarak ağrımasına yol açabilir. Kanserli oluşumlar lenfoma ya da melanom olarak gelişebilir. Lenfoma genelde dil ve bademciklerde büyümeye başlar ve zamanla ağız içine tamamen yayılır. Melanom ise damakta yaralarla beraber ağızın tümünü etkisi altına alabilir. Damakta ya da ağız içinde oluşan yaralarda renk değişimi ya da ani bir büyüme fark edilmişse hemen doktora başvurulmalıdır. Doktor yarayı detaylı bir şekilde inceleyerek en uygun tedaviye başlar. Bunun için ayrıntılı tetkikler yapılır.

]]>
Dudak Damak Yarığı https://www.damak.gen.tr/dudak-damak-yarigi.html Mon, 26 Nov 2018 12:17:39 +0000 Dudak damak yarığı,  bebeklerin daha anne karnında yüzü oluşurken burun ile üst dudağın oluşması sonucu meydana gelir. Bu yarıklar hamileliğin ilk 2 ayı içinde yapılardaki yaşanan çeşitli sebeplerle birleşmenin tamaml Dudak damak yarığı,  bebeklerin daha anne karnında yüzü oluşurken burun ile üst dudağın oluşması sonucu meydana gelir. Bu yarıklar hamileliğin ilk 2 ayı içinde yapılardaki yaşanan çeşitli sebeplerle birleşmenin tamamlanamaması ile ortaya çıkar. Dudak damak yarığının ultrasonografi tetkik ile fark edilebilme oranı sadece %25'tir. Bazen sadece dudak yarığı olurken bazen dudaktaki yarığın ağız içinde devam etmesiyle damakta da yarık meydana gelebilir. Bazen de dudak yarığı olmaksızın sadece damak yarığı da oluşabilir. Tıp dilinde bu duruma kleft adı verilir. 

Dudak damak yarığı nedenleri

Dudak damak yarığı doğumsal anormalliktir ve her 750 bebekten birinde yaşanabilir. Bu durumun yaşanmasında tek bir sebep yoktur. Genetik faktörler, akraba evliliği, gebelikte geçirilen enfeksiyonlar, vitamin eksikliği gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Gebelikte annenin vitamin eksikliğinin yanı sıra sigara veya alkol kullanımı da bu anormalliğin oluşmasına neden olabilir. Genetik yatkınlıktan kaynaklı yani anne yada babada var olan dudak damak yarığı ilk çocuğa geçebilir İkinci bir çocukta ise bu durumun görülme riski %16'dır. Sağlıklı bir anne ve babanın ilk çocuğunda bu durumla karşılaşmasının ardından ikinci çocuğunda bu durumun yaşanma olasılığı ise %4'tür. 

Dudak Damak YarığıDudak damak yarığı tedavisi

Bebek damağında bir yarık ile doğmuşsa ilk olarak beslenmeye çok dikkat edilmelidir. Doğumdan sonraki  1-2 gün içinde bebekler ilgili kliniklerine sevk edilir. Damağında yarık olan bir bebek anne memesini veya biberonu olması gerektiği gibi ememeyeceği için bebeğin beslenmesini düzene sokabilmek gerekir. Özel olarak beslenme plakları hazırlanır. Bebek 45 derecelik açı yapacak şekilde başı yukarıdayken beslenmesi gerekir. Bu sayede bebeğin aldığı besini yutabilmesi sağlanır. Ayrıca beslenmede zorluk çeken bebeklerde özel biberon ile biberon başlıklarının da kullanılması gerekir. Bir bebek ortalama olarak ancak 5-6 aylık olduğunda dudak damak yarığı ameliyatı geçirebilir. Ameliyatlar sonucunda üst çenenin bir miktar geride yada dar kalması ve dişlerin düzgün çıkamaması normaldir. Dudak ve damağa atılan dikişler nedeniyle üst çenenin olağan büyümesini engellenebilir. 

Çocuk gelişimini tamamlayıp erişkin olduğunda üst çenenin öne alınmasını sağlayan bir ameliyat daha geçirmesi gerekebilir. O nedenle dudak damak yarığı olan bir çocuğun 7-8 yaşına geldiğinde tekrar bir ortodontiste muayene olmasında fayda vardır. Gerekli görülen durumlarda üst çenenin genişletildiği yada biraz öne alındığı ve dişlerin düzeltildiği tedaviler uygulanmak gerekebilir. Üst köpek dişleri genellikle yarık olan bölgeye denk geldiği için kemik ilavesi yapılabilir. Ayrıca dudak damak yarığı, damaktaki kasların kısa ve yanlış yerde olmasından kaynaklı konuşurken bazı sesler doğru çıkamaz ve konuşma  anlaşılır olmaz. Bu durum ameliyat sonrası çocuğa konuşma tedavisi uygulanarak ortadan kalkar. 
]]>
Damak Eti Şişmesi https://www.damak.gen.tr/damak-eti-sismesi.html Mon, 26 Nov 2018 18:37:31 +0000 Damak eti şişmesi, alerji, tüketilen besinlerde yer alan zararlı maddeler, kemik tarzı sivri ve sert gıdalarla alakalı yaralanmalar, soğuk-sıcak, enfeksiyon, virüsler ya da damak kanseri nedeniyle oluşabilir. Damak eti Damak eti şişmesi, alerji, tüketilen besinlerde yer alan zararlı maddeler, kemik tarzı sivri ve sert gıdalarla alakalı yaralanmalar, soğuk-sıcak, enfeksiyon, virüsler ya da damak kanseri nedeniyle oluşabilir. Damak eti şişmesinde tedavi altta yatan nedene yönelik yapılır.

Damak eti şişmesi nedenleri ve tedavisi

Alerjiler: Alerji damak eti şişmesine yol açan en yaygın nedenlerden biridir. Vücudun yabancı maddelere vermiş olduğu tepki alerji olarak tanımlanır. Daha çok enfeksiyon ve tahriş nedeniyle açığa çıkar. Öksürmek, hapşırmak, göz ve burun kaşıntısı, boğaz ve damak kaşıntısı, burun akıntısı, kurdeşen, kusma, ishal alerjinin diğer belirtileri arsındadır. Damak etinde şişmeye yol açan alerjenden kaçınmak tedavide önemlidir. Genelde besin alerjisi nedeniyle oluşur. Bu nedenle tüketilen besinlere çok dikkat edilmeli ve o besinden kaçınılmalıdır. Fıstık, buğday, kabuklu deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık gibi gıdalar besin alerjisine yol açarak damak eti şişmesine neden olabilir.

Mononükleoz: Daha çok genç ve henüz genç yetişkinlerde açığa çıkan Epstein-Barr adlı virüsün yol açtığı bir rahatsızlıktır. Damak etinin şişmesine ve kaşınmasına yol açan hastalık, bademcik şişmesi, tükürük bezi şişmesi, halsizlik, ateş ve boğaz ağrısı gibi belirtilere yol açar. İlerlediği durumlarda ise karın ağrısı, dalak şişmesi ya da dalağın patlamasına neden olabilir. Hastalık belirtilerin takibi ya da kan tetkikleri ile tespit edilebilir. Tuzlu suyla gargara yapmak, dinlenmek ve basit ağrı kesici ilaçların kullanımı ile belirtiler kaybolabilir.

Damak Eti ŞişmesiSinüs enfeksiyonu: Kafada bulunan hava boşluğunda iltihap sinüzit olarak tanımlanır. Boşluklar hem burnun içinde hem de göz etrafı ve yanak arkasında bulunur. Damak eti şişmesine neden olan sinüzit özellikle enfeksiyon, alerji, kimyasal maddelere maruz kalma gibi sebeplerden oluşur. Baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, damak eti şişmesi, balgam ve öksürük belirtileri arsındadır. Sinüzit tedavisi için balgam söktürücü, ağrı kesici ve burun tıkanıklığını giderici ilaçlar kullanılır. Hastalıkta erken tedavi oldukça önemlidir. İkincil bakteri nedeniyle oluşabilecek enfeksiyon erken tedaviyle önlenebilir.

Damak kanseri: Damak eti şişmesine neden olabilecek bir diğer etkende damak kanseridir. Yutkunmakta güçlük ya da yutkunmayı kontrol edememe, ağız şişmesi, ağız ağrısı, ağız içi yaraları, ağız içinde oluşan lezyonlar, terleme, iştah kaybı, kilo kaybı gibi belirtilere yol açar. Damak kanserinin en önemli nedeni çiğnenen ya da dumanı solunan tütün ürünleridir. Ayrıca alkol içerek içeceklerde damak kanserine yol açabilir. Bunun haricinde lökoplaki hastalığı da damak kanseri için bir nedendir. Erken tanı ve tedavi oldukça önemlidir. Radyasyon ve kemoterapi kullanılan tedavi metotları arasındadır. Ağızda oluşan kanser lenf bezlerine ya da ağız harici başka bir alana yayılmışsa tedavide cerrahiye gerek duyulabilir. Oluşan tümörlerin büyüklüğüne göre kullanılacak ameliyat seçeneği değişiklik gösterir. Kullanılacak ilaçlar ile yaşanabilecek damak eti şişmesi dahil diğer belirtiler azaltılabilir.

]]>
Damak İltihabı https://www.damak.gen.tr/damak-iltihabi.html Tue, 27 Nov 2018 10:10:23 +0000 Damak iltihabı, günümüzde birçok kişinin yaşadığı problemlerden biridir. Hem gençlerde hem de yaşlılarda yaygın olarak görülen bu durum, müdahale edilmediği zaman çok daha ciddi problemlere neden olmaktadır Damak iltihabı Damak iltihabı, günümüzde birçok kişinin yaşadığı problemlerden biridir. Hem gençlerde hem de yaşlılarda yaygın olarak görülen bu durum, müdahale edilmediği zaman çok daha ciddi problemlere neden olmaktadır Damak iltihabı sorunu için kişiler önlem almadıklarında başta diş eti sorunları olmak üzere birçok problem ortaya çıkmaktadır. Özellikle çocukların daman bölgeleri, yetişkinlere göre çok daha hassas olduğu için bu kişiler damak iltihabından çok daha fazla etkilenmektedir. Damak iltihabının başlangıcına neden olan en önemli etken kişilerde oluşan ağız içi bakterilerdir. Ağız içerisinin temizlenmemesi ya da dişlerin uzun süreler boyunca fırçalanmaması gibi durumlarda ağız içerisinde bakteri oluşumu başlar ve bu bakteriler çok kısa bir süre sonra kişilerde damak iltihabı sorununa neden olur. Bu hastalık, özellikle solunum yolları sorunları olan insanlarda meydana gelmektedir. Örneğin, geniz eti ya da burun eti gibi sorunları olan insanlar sürekli olarak ağzından nefes alırlar. Bu gibi durumlarda kişilerin ağızları, bakteriler nedeniyle iltihaplanmaya başlar. Damak bölgesinde oluşan iltihaplar, aslında vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi beyaz bir renktir. Bazı insanlarda damak iltihabı aşırı bir şekilde belli olmaz ve bunun için çok detaylı bir inceleme gerekir. Damak iltihabı, birçok farklı nedene bağlı olarak gelişmektedir. Bu nedenle kişilerde oluşmuş olan damak iltihabı problemlerinde aynı neden aranmamalıdır. Bazı insanlarda damak iltihabı, ağız kokusuna neden olmaktadır. Meydana gelen ağız kokusu, zamanla kişileri ve hatta diğer insanları rahatsız edecek bir hal alabilir. 

Damak İltihabıDamak iltihabının nedenleri:
 • Damak iltihabına neden olan en önemli şey kişilerdeki vitamin eksiklikleridir. Bu durum özellikle C vitamini ve B vitamini eksikliği olan insanlarda yaygın olarak görülmektedir. Bunun için sizlerde özellikle çocuklarınız için evinizde vitaminli gıdalar bulundurun. 
 • Damak iltihabına neden olan bir diğer etken ise kişilerde ani hormon değişikliklerinin olmasıdır. Özellikle hamile bayanlarda bu durum çok sık karşılaşılır. Hamile olan insanlarda hormonların aniden yükselmesi ya da azalması nedeniyle bu gibi bir problem ortaya çıkabilir. 
 • Bağışıklık sisteminin aşırı düşük olması, insanlarda damak iltihabı sorununa neden olan bir durumdur. Bu durum genellikle ırsi olarak insanlarda çocuktan çocuğa geçen bir problemdir. 
Damak iltihabının belirtileri ve tedavisi:

Damak iltihabı, insanlarda birçok farklı belirti göstermektedir. Bu belirtilerden en önemlisi, kişinin ağız içinin herhangi bir bölgesinde aşırı kızarıklık probleminin meydana gelmesidir. Meydana gelen kızarıklık problemleri, çok kısa bir zaman sonra damağın diğer bölgelerine ve hatta diş etine bile yayılabilir. Bunun yanı sıra damak iltihabı sorunu olan insanlarda damak bölgelerinden çok net olarak anlaşılabilen şişme problemleri görülmektedir. Damak iltihabı olan insanlarda ayrıca diş fırçalamakta çok büyük bir işkence haline gelir. Çünkü herhangi bir ağrı ya da sızı olmasa bile bu kişilerde çok şiddetli olarak kanamalar meydana gelir. Ortaya çıkan kanamalar kısa süreli olur ve kendiliğinden durur. Eğer sizlerde de fırçalama sırasında kanama problemleri ortaya çıkıyorsa bu durumda doktorunuza görünmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Genel olarak damak iltihabının nedeni bakteriler olduğu için tıbbi ilaçlardan önce kişilerin ağız içlerini çok iyi dezenfekte etmeleri gerekmektedir. Ağız bakımının ve diş bakımının yapılması durumunda kişilerde damak iltihabı sorunu oldukça az görülecek ve hatta ortadan kalkacaktır. Damak iltihabına, genellikle doktorlar, ilk olarak antibiyotik tedavisi uygularlar. Bu tedavinin fayda etmemesi durumunda ise verilen ilaçların dozları arttırılır ve sorun yavaş yavaş çözülür. 
]]>
Yarık Damak Dudak https://www.damak.gen.tr/yarik-damak-dudak.html Wed, 28 Nov 2018 01:07:04 +0000 Yarık damak dudak, yaklaşık 1000 çocuktan 1'inde görülen bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin gelişimi anında 8-12. haftalarda tespit edilebilecek, gelişim bozukluğu kaynaklı olarak ortaya çıkan bir tür anomalidir Yarık damak dudak, yaklaşık 1000 çocuktan 1'inde görülen bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin gelişimi anında 8-12. haftalarda tespit edilebilecek, gelişim bozukluğu kaynaklı olarak ortaya çıkan bir tür anomalidir. Böyle bir sorun ile dünyaya gelen bebeklerde erken dönemlerde yaşanan en önemli sorun beslenme güçlüğüdür. Yarık damak dudak hastalığı bulunan çocuğun beslenme gelişiminde yavaşlık görülür ve çocuk diğer çocuklara nazaran daha fazla alt ve üst solunum yolu enfekiyonuna maruz kalır. Oldukça sık rastlanılan bu sorun iyi bir cerrah ve ekip çalışması ile tam anlamıyla tedavi edilebilir. Tedaviden sonra çocuk normal hayatına diğer çocuklar gibi devam eder.

Yarık damak dudak sebebi nedir

Yarık damak dudağın neden meydana geldiği detaylı bir şekilde araştırılmıştır. Meydana gelme nedenleri arasında hem genetik yatkınlık hem de çevresel faktörler bulunmaktadır. Genetik olarak gelişen yarık damak dudak vakalarının %5-10 olduğu saptanmıştır. Aile içinde yarık damak dudak vakası varsa bebekte bu durumun gelişme olasılığı oldukça yüksektir. Aile içinde bu tür bir sorun yoksa bile oluşan yarık, mutant genler, kromozomal delesyonlarla veya trisomy D ve Trisomy E gibi sendromal anomalilerle birlikte izole genetik anomali ile beraber oluşum gösterebilir.

Çevresel etkenler genetik etkenlerden daha fazla yarık damak dudak üzerinde etkilidir. Anne gebeliğinin ilk üç ayında kızamıkçık hastalığı yaşamışsa bu rahatsızlığa yol açabilir. Sigara kullanımı ve vitamin eksikliği yine yarık damak dudağa neden olabilir.

Yarık damak dudak vakalarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, anne ya da babanın bir suçunun olmamasıdır. Halka arasında böyle bir sorunla dünyaya çocuk getirdiği için anne suçlanabilir. Fakat bu kesinlik yanlış bir tutumdur.

Yarık damak dudak gebelik döneminde fark edilebilir mi

Yarık damak dudak gebelik döneminde her zaman fark edilemeyebilir. Birçok anomali ultrason ya da farklı tetkiklerle fark edilse de yarık damak dudak vakalarının yalnızca %25'i tespit edilebilmektedir.

Yarık Damak DudakYarık damak dudak anomalisinin anatomisi

 • Yumuşak damak yarığı
 • Sert damak yarığı
 • Submukoz yarığı
 • Küçük dil yarığı

Yarık dudak anomalisinin anatomisi

 • Üst dudak yarığı
 • İki taraflı tam olmayan dudak yarıkları
 • İki taraflı tam dudak yarığı
 • Orta hat dudak yarığı
 • Tek taraflı tam dudak yarığı

Yarık damak tedavisi

Yarık damak farklı şekillerde gelişebilir. Tam yarık, yalnızca diş arkında yarık, yumuşak damak yarığı, küçük dil yarığı gibi farklı şekillerde gelişebilir. Bazen de yarıklar submukoz yarıklar şeklinde gelişebilir. Bu yarıklar yalnızca plastik cerrahlar tarafından tespit edilebilir. Bu yarık çocuğun konuşmasında yaşadığı sorunlar sayesinde hastaneye başvurulduğunda araştırmalar sonucu ortaya çıkar. Tedavisi için bebeğin büyümesi beklenir. Tedavide amaç düzgün konuşmadır.

Yarık damak tedavisinde amaç, işitmenin korunabilmesi, orta yüz büyümesinde sorun yaşanmaması, konuşma kabiliyetinin geliştirilmesi, estetik bakımdan sorunun ortadan kaldırılması ve hava-su geçirmez bir valv oluşturulmasıdır.

Yarık damak ameliyatından sonra tedaviye nazaran daha zordur. Ameliyattan sonra ağız içinde ufak çaplı bir kanama oluşabilir. Bu kanama çocukta boğulmaya neden olabileceğinden çocuğun çok iyi takip ve kontrol edilmesi gerekir. Aynı şekilde dilin şişmesi ile arkaya kaçması yine çocukta boğulmaya sebep olabilir. Çocuk ameliyattan sonra ilk 3-5 ay berrak gıdalarla beslenmelidir. Bakım ne kadar zor olsa da operasyon nedeniyle ağız içinde oluşan yaraların iyileşme süreci 4-5 gün kadardır.

Yarık dudak tedavisi

Yarık dudak tedavisinde amaç yüz hatlarının normale çevrilmesidir. Dudak herkes için hem kozmetik hem de fonksiyonel bir organdır. Bu ne]]> Ağız İçi Damak Yaraları https://www.damak.gen.tr/agiz-ici-damak-yaralari.html Wed, 28 Nov 2018 08:16:25 +0000 Ağız içi damak yaraları, ağız içinde oluşan yaralar ülser ya da aft olarak tanımlanır. Ağız içinde damağı, dili, diş etlerini, dudak kenarlarını olumsuz şekilde etkileyen yaraların henüz neden kaynaklandığ Ağız içi damak yaraları, ağız içinde oluşan yaralar ülser ya da aft olarak tanımlanır. Ağız içinde damağı, dili, diş etlerini, dudak kenarlarını olumsuz şekilde etkileyen yaraların henüz neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. Bir tür doku bozukluğu olarak ortaya çıkan yaralar, beyaz, sarı, gri renkte ortaya çıkabilir. Yaralar çoğu zaman birden fazla olarak görülür. Ağız içi damak yaraları erkeklerden çok kadınları olumsuz yönde etkilediği gibi her yaşta kişide görülebilir. Yaralar herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan 7-10 gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak tekrarlama eğilimi vardır ve tekrarlayıp tekrarlamayacağı kişiden kişiye farklılık gösterir. Ağız içi damak yaralarının neden kaynaklandığı eksin olarak bilinmese de bazı etkenler yaraların oluşumunu tetikleyebilir. Diş macunları, tüketilen yiyecekler, stres gibi birçok neden ağız içi damak yaralarını tetikleyebilir.

Ağız içi damak yarası nedenleri

Fiziksel travma: Çok sıcak ya da soğuk yiyecek-içeceklerin tüketilmesi, sivri bir cismin damağı ya da ağız içini zedelemesi yaralara yol açabilir.

Alerji: Süt, fıstık, fındık, balık, kabuklu deniz ürünleri alerjiyi tetikleyerek ağız içi ve damakta yara oluşumuna yol açar. Tarçın, çikolata, glüten, inek sütü, incir, domates gibi yiyecekler de ağız içi yaralarına neden olabilir.

Mide mikrobu: Helikobakter pilori olarak tanımlanan mide mikrobu, genelde B12 vitamini eksikliğiyle birlikte ağız içi ve damak yaralarına yol açar. Yaraların nedeni araştırılırken genelde bu etken atlanabilir. Yaralar bu mikrop nedeniyle oluşmuşsa ve tedavi edilmemişse yaralardan kurtulmak mümkün değildir.

Ağız İçi Damak YaralarıSigara: Sigara içmek kadar sigarayı bırakmak da ağız içi damak yaralarına neden olabilir. Bu yaralar geçicidir ve belli bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolur.

Diş macunları: Bazı diş macunları ya da gargara suları ağız içi damak yaralarına yol açabilir.

Vitamin ve demir eksikliği: Demir eksikliği ve bazı vitaminlerin eksikliği ağız içi damak yaralarını tetikler. Ayrıca cilt sağlığı ve sinir sağlığını desteklemek, hormon üretimine katkıda bulunmak, kan hücresi üretimine yardım etmek gibi görevleri de vardır. Vitamin eksikliği dengesiz ve kötü beslenme nedeniyle yaşanır. Bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması da direkt olarak ağız içi damak yaralarına yol açabilir. Başka bir neden bulunamamışsa kişi ağız içi damak yaralarından direkt beslenme alışkanlıklarını gözden geçirerek kurtulabilir.

Hormonlar: Hormonlarda yaşanan dengesizliklere karşı vücudun vermiş olduğu tepkilerden biri de ağız içi damak yaralarıdır. Adet döneminde, ergenlik döneminde ağız içi damak yaralarına daha fazla rastlanabilir.

Stres: Stres birçok soruna neden olabileceği gibi ağız içi damak yaralarına da neden olabilir. Özellikle kadınlarda adet dönemlerinde hormonal dengesizlikle beraber streste yara oluşumunu tetikleyebilir.

Genetik: Genetik yatkınlık ağız içi damak yaralarında da önemli rol oynar. Yapılan araştırmalara göre aile içinde yara sorunu varsa diğer kişide gelişme olasılığı %35'dir.

Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı vücudun buğday, arpa, çavdar gibi yiyeceklerde bulunan glütene verdiği tepki nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Karın ağrısı ve ağız içi damak yaraları görülen en bilindik belirtiler arasındadır.

]]>
Yumuşak Damak https://www.damak.gen.tr/yumusak-damak.html Wed, 28 Nov 2018 19:31:21 +0000 Yumuşak Damak, horlama ve uyku problemi yaşayan kişilere uygulanan bazı yöntemlerde yumuşak damağın kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Yumuşak damağa bağlı olan bölgenin incelenmesi gerekir. Ayrıca hastalarının genel durumu Yumuşak Damak, horlama ve uyku problemi yaşayan kişilere uygulanan bazı yöntemlerde yumuşak damağın kontrol edilmesi oldukça önemlidir. Yumuşak damağa bağlı olan bölgenin incelenmesi gerekir. Ayrıca hastalarının genel durumu ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi problemlerde yumuşak damak problemleri önemli sorunlara yol açar. Öncelikli olarak yumuşak damakta uyku analizinin sağlanması gerekir. Uyku hali gibi şikayetler gözlenirken; belirli kalp ritmi bozuklukları yumuşak damak problemleri çıkabilir. Hastanın muayenesinde şikayetleri icra edilecek belirginlikte problemlerin oluşmasına önemlidir. Yumuşak damak problemlerinde ameliyat yapılmasına engel teşkil edecek tıbbı problemlerin bulunmaması halinde yumuşak damağa yönelik ameliyatlar söz konusu olur.

Yumuşak damak problemleri 
Yumuşak damak arasındaki hava akışının rejiminin artırılması ve yumuşak dokuda çekme eyleminin azaltılması önemli bir amaçtır. Cerrahi uygulanan bölge olmasına karşın hastaların sadece dörtte birinde bu problem damak ile sınırlıdır. Hastaların birçoğunda damak ile beraber burun bölgesinde, küçük dilde ve damak sarkması gibi sorunlar oluşmuştur. Bu durumda yumuşak damak ve küçük dil problemi olan kişilere yapılacak cerrahi işleme göre hava yolunun tıkanmasını yapan sorununun ortadan kaldırılması gerekir. Müdahale kararı verirken uyku analizinin yanı sıra küçük dilin boğaza yakın yan duvarları, yumuşak damak ve bademciklerde dikkatle değerlendirilir.

Yumuşak DamakYumuşak damak tedavisi ve implant yerleştirme
Yumuşak damak dokusu içerisine verilen enerjiyle damak altındaki dokularda ki kaslarda büzülme ve setleşme ile oluşan hasarın problemi giderilir. Damakta hava akımının yarattığı çökmeye neden olan problemin ortadan kaldırılması amaçlanır. Damaktaki kalınlaşma ve dejenerasyon sınırlı miktarda olduğunda genellikle horlama şikayeti olması ile belirgin apne oluşması sonucu yumuşak damak problemleri olan bölgelerin tedavisi sağlanır.

Yumuşak dokuda damakta oluşan horlama etkisiyle burada bulunan tıkanıklığının giderilmesi için damağa üç adet küçük implant yerleştirilmesi sağlanır. Yerleştirilen implantların yumuşak damağın yapısal desteğini sağlaması ve yumuşak damağın doğal haline kavuşması sağlanır. Yapılan implantın ağız içerisinde görünmeyecek şekilde bulunması; yutkunma sırasında problem oluşturmaması gerekir. Ayrıca konuşma hissini engellemeyecek şekilde takılması önemlidir. 

Yumuşak damak ve diğer kısımların tedavisi
İmplant lokal anestezi ile yerleştirilirken; hasta işlemin yapıldığı gün normal beslenme ve aktivitelerine dönebilir. Yumuşak damak tedavisi sonrası uyku analizinde küçük sorunlar ve hafif derecede uyku apnesi oluşurken; ileri dönemlerde bu problemler ortadan kalkar. Yumuşak damak tedavisinde küçük dilin kısaltılması da gerekebilir. Yemek borusunun üst kısmına doğru yönlendirilen gıdaların genze kaçmasını önlemek için genizden gelen sümük akıntısının yemek borusuna gitmesini kolaylaştırmak gerekir. Aşırı horlama zamanla hastanın uyku apnesi yaşamasına sebep olmasından dolayı küçük dilin kısaltılması bu problemin giderilmesini sağlar. Uyku apne sendromu olan hastalıklar da sık uygulanan ameliyat tekniği olarak küçük dilin, yumuşak damak ve bademciklerin küçültülmesiyle yumuşak damağın problemleri giderilir.
]]>
Üst Damakta Diş Çıkması https://www.damak.gen.tr/ust-damakta-dis-cikmasi.html Thu, 29 Nov 2018 09:44:29 +0000 Üst Damakta Diş Çıkması, Damak ağız bölgesinde alt ve üst damak olarak ikiye ayrılmaktadır. Yediğimiz yemeklerden aldığımız lezzetler damak ve dilde bulunan bazı duyular yoluyla algılanır. Aynı zamanda damak ağız içeris Üst Damakta Diş Çıkması, Damak ağız bölgesinde alt ve üst damak olarak ikiye ayrılmaktadır. Yediğimiz yemeklerden aldığımız lezzetler damak ve dilde bulunan bazı duyular yoluyla algılanır. Aynı zamanda damak ağız içerisindeki o düzenin dengede kalmasını, konuşmayı ve yutkunmayı da sağlaması yönüyle çok önemlidir. Bu nedenle damakta meydana gelen en ufak bir rahatsızlık bile sizin tadınızı kaçırmaya yeter. Bu rahatsızlıklardan biri de damakta diş çıkmasıdır. 

Üst Damakta Diş ÇıkmasıÜst Damakta Diş Çıkması 
 • Bezen genetik etkenlerden bazen ise, dikkat edilmeyen diş bakımı konusunda bu rahatsızlık ortaya çıkabilir. 
 • Diş kendi kendine tedavi edilecek bir yapıya sahip değildir. Bu nedenle tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar avantajlıdır. 
 • Kişilerin üst damakta çıkan dişlerini çektirmesi başvurulmaması gereken bir yoldur. Çünkü orada kötü bir görüntüye neden olacak ve sonrasında rahatsızlık oluşacaktır. Fakat tamamen dişlerin hizasından ayrı, damak bölgesinin gerilerinde oluşan bir diş ise, bu hekim kontrolünde ve onayıyla yaptırılmalıdır.  
 • Süt dişleriniz normal yaşınızda düşmesini beklemek yerine erken yıllarda çekilmişse bu ne yazık ki ilerde dişlerin çarpık olmasına ve ya damakta diş çıkmasına neden olur. 
 • Sizin yemek yemenizi, nefes alıp vermenizde ve konuştuğunuzda rahatsız olmanıza neden olur. Kötü bir görüntünün olduğunu bilmek, kendinize olan güveninizi de olumsuz etkiler. 
 • Bu tür bir rahatsızlığınız varsa bir ortodonti uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Ortodonti özellikle diş yapısı ve çene bozukluklarıyla ilgilenmektedir. 
]]>
Damak Yarasına Ne İyi Gelir https://www.damak.gen.tr/damak-yarasina-ne-iyi-gelir.html Thu, 29 Nov 2018 11:01:32 +0000 Damak yarasına ne iyi gelir, damak yarası sıcak-soğuk içecek ya da yiyeceklerin tüketimi, damağa sert bir cismin batması gibi nedenlerin haricinde kanser, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi rahatsızlıklardan dol Damak yarasına ne iyi gelir, damak yarası sıcak-soğuk içecek ya da yiyeceklerin tüketimi, damağa sert bir cismin batması gibi nedenlerin haricinde kanser, bağışıklık sistemi hastalıkları gibi rahatsızlıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Damak yarası genellikle doku bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Ağız içi temizliğine önem vermemek, aşırı sıcak-soğuk içecek ve yiyecekler tüketmek yara oluşumunu tetikler. Damakta oluşan yaralar damakla beraber ağız içi, dil, dudak kenarları, yanak içi ve hatta bademciklerde bile oluşarak çok acılı ve sancılı bir sürece neden olabilir. Bu süreç bazen kısa sürede kendiliğinden geçerken bazen süreç oldukça uzun olabilir. Damakta oluşan yaraları geçirmek ya da riski azaltmak için beslenme düzenine çok dikkat edilmelidir. Sık aralıklarla farklı hastalıklardan dolayı antibiyotik tarzı ilaçlar kullanmak da bu yaraları tetikleyebilir.

Damakta ve ağızda oluşan yaraları geçirmek için halk arasında en yaygın kullanılan yöntem karbonat ve tuz kullanımıdır. Karbonat bölgede hijyen sağlayarak bakteri ve virüsleri yok edici etkiye sahiptir. Başta hafif bir yanma oluştursa da etkili bir çözüm olur. Tuz ve karbonat haricinde ayva meyvesi de damakta oluşan yaralara karşı iyi gelir. Bitkisel Poşet çaylar yine damak ve ağızda oluşan yaralara karşı iyi gelir. Uygulanan yöntemlere rağmen yara oluşumu hafiflemiyor, her geçen gün artıyorsa altta yatan ciddi bir hastalığın varlığını araştırmak için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Damak Yarasına Ne İyi GelirDamak yarasına ne iyi gelir

Sirke: Sirke damak yaralarına karşı kullanılabilecek etkili bir alternatiftir. Sirke bir miktar su ile karıştırılarak damak için gargara suyu olarak kullanılabilir. Sirkenin haricinde kuru üzüm, anason ve bal karıştırılarak yaralara uygulanabilir.

Kekik: Ağız içinde hijyen sağlamak için etkili bir yöntemdir. Kekik damak yaralarına karşı çiğnenerek kullanılabilir. Yara oluşumundan daha çabuk kurtulmak için kekik yağı, susam yağı ve sirke karıştırılarak gargara suyu yapılıp, kullanılabilir.

Dut: Damak yarası için dut şurubundan yararlanılabilir. Dut şurubuna bir parça pamuk batırılarak yaralı bölge bu pamukla silindiğinde yaraların iyileşme süreci kısalır. Aynı işlem nar ekşisiyle de yapılabilir. Nar ekşisi ağız ve damakta oluşan yaralarda iyileşme süreci başlatır.

Karanfil: Ağız içi hijyen sağlamak, diş ağrısını gidermek, nefes kokusunu engellemek için kullanılan karanfil damakta oluşan yaralar içinde kullanılabilir. Karanfilin ağızda oluşan bakteri ve virüsleri yok edici etkisi vardır.

Altınmühür bitkisi: Bitki antiseptik özelliktedir. Bu özelliğinin haricinde kanamayı durdurucu etkisi de vardır. 1 tatlı kaşığı altınmühür bitkisi 250 ml kaynatılmış suyun içine eklenerek karıştırılır. Yaklaşık 8-10 dakika demlendikten sonra gargara yapılır. Bu işlem damak yaralarını geçirmek için oldukça etkilidir.

Meyan kökü: İçeriğinde barındırdığı glisiretinik asit damakta oluşan yaralar üzerinde oldukça etkilidir. Meyan kökü kaynatılarak yaralara karşı gargara suyu olarak kullanılır. İşlem gün içinde birkaç defa tekrarlandığında kısa sürede yaralardan kurtulmak mümkün olur.

Maydanoz: Maydanozun yapraklarını çiğnemek damak yarası için faydalı olur. Maydanoz demir içeriği oldukça fazla bir sebzedir. Yaralar demir eksikliğine bağlı gelişiyorsa maydanoz tedavi için etkili bir yöntem olacaktır.

Limon: Limon tıpkı sirke gibi yaralara etki ederek iyileşme sürecini hızlandırır. Limon suyu ağızda oluşan bakterilerin yok olmasını sağlar. Düzenli limon tüketimi sayesinde ağızda ve damakta yara oluşumu riski azaltılabilir.

Tüm bunların haricinde soğan, fesleğen, papatya gibi bitkilerde damak yarasına karşı iyi gelir. Bu bitkiler damak yarasına yol açan etkenleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan b]]> Damak Kanseri https://www.damak.gen.tr/damak-kanseri.html Fri, 30 Nov 2018 05:26:11 +0000 Damak kanseri, insanlarda ağız içi bölgesinde oluşan bir hastalıktır. Damak üzerinde oluşan tümörler ve yabancı hücreler insanlarda kanser oluşumu olarak adlandırılır. Damak kanseri iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrı Damak kanseri, insanlarda ağız içi bölgesinde oluşan bir hastalıktır. Damak üzerinde oluşan tümörler ve yabancı hücreler insanlarda kanser oluşumu olarak adlandırılır. Damak kanseri iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılmaktadır. Tıbbi olarak iyi huylu damak kanserleri çok fazla önemsenmemektedir. Çünkü bu kanser türleri çok basit bir şekilde ortadan kaldırılır. Fakat kötü huylu damak kanseri çok ciddi tehlikeler arz eder. Bu nedenle bizde konumuzda kötü huylu damak kanseri üzerinde duralım. Damak kanserinin birçok farklı nedeni ve birçok başlangıç noktası bulunmaktadır. Kimi zaman damağın sert bölgesinde, kimi zaman damağın arka bölgesinde ve en çokta damağın tükürük bezlerine yakın olduğu bölgelerde oluşmaktadır. Damak kanseri kesinlikle diğer birçok hastalık gibi bakteriler nedeniyle oluşmaz. Yani bu durumun nedeni olarak kişilerdeki hijyen eksikliği söylenemez. Bu hastalık en çok 60 yaş ve sonraki insanlarda görülmektedir. Bu nedenle gençlerde görülme ihtimalinin biraz daha az olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarda hem yaşın ilerlemesine bağlı olarak hemde insanların sürekli olarak sigara, alkol vb. malzemeler kullanmaları nedeniyle bu hastalığın görülme ihtimali daha da artmaktadır. Özellikle tütün ürünleri, insanlarda çok ciddi bir şekilde kanser riski meydana getirir. 


Damak kanseri olan insanlarda en önemli etkenlerden bir tanesi erken teşhistir. Erken teşhis yapılan insanlarda damak bölgesinde oluşan kanserli hücreler erkenden müdahale edilerek azaltılabilir. Fakat ilerlemiş olan kanser problemlerinde yapılan tedaviler bu hücrelerin ortadan kalkmasına yetmemektedir. Genellikle damak kanseri bir kitle olarak kendisini göstermektedir. Eğer sizlerde de damak bölgesinde ağrıyla birlikte kitle beliriyorsa zaman kaybetmeden doktorunuza gitmelisiniz. 

Damak KanseriBelirtiler
 • Damak kanseri olan insanlarda meydana gelen en büyük belirti tabi ki damak bölgesinde oluşan kitledir. Bu kitle gözle görülmese bile kişinin diliyle damak bölgesine dokunduğunda belli olabilir. Hastalık ilerledikçe kitlede büyüme görülebilir.
 • İnsanlarda damak kanseri oluştuğu zaman bir süre ağrılar oluşabilir. Oluşan ağrılar insanlarda çok ciddi bir şekilde yaşamı kısıtlar. Çünkü kişi herhangi bir şey yerken ya da içerken çok ciddi olumsuzluklarla karşılaşacaktır.
 • Sürekli olmasa bile damak kanseri olan insanlarda ağız içerisinde acı bir tat ya da farklı tatlar meydana gelebilir. Bu durumda kişinin ağzı sürekli bozulduğu için kişi yediklerinden bile tat alamayabilir. 
 • Eğer kişilerde oluşmuş olan damak kanseri çok ilerlemişse, özellikle damak bölgesinin şişmesi gibi fiziksel sorunlarda görülebilir. 
 • Kişinin konuşmasında sorunlar meydana gelebilir. 
Tanı:
Genellikle hastalarda oluşmuş olan damak kanseri bir ay içerisinde etkilerini ortaya çıkardığı için teşhis konulur. Ağız içerisinde herhangi bir şişlik ya da doku olarak ortaya çıkan bu hastalık işçin kulak burun boğaz uzmanına gitmeniz gerekmektedir. Doktorunuz tam bir kulak burun boğaz kontrollerinizi yaptıktan sonra kişide komşu organlara da bakılır. Çünkü damak kanseri diğer bölgelere de geçebilir. Eğer kişide tam olarak bir damak kanseri şüphesi duyulursa damak bölgesine biyopsi uygulamaları yapılarak oluşmuş ya da oluşmakta olan kanserin türü belirlenebilir. 
]]>
Damak Sarkması https://www.damak.gen.tr/damak-sarkmasi.html Fri, 30 Nov 2018 18:01:59 +0000 Damak sarkması durumu üst solunum yollarında sıkıntıya yol açan bir durumdur. Neden olduğu en büyük sıkıntı horlama şeklinde bilinen durumdur. Horlama tek başına basit bir sorun gibi algılanabilmektedir ancak bu durumun son Damak sarkması durumu üst solunum yollarında sıkıntıya yol açan bir durumdur. Neden olduğu en büyük sıkıntı horlama şeklinde bilinen durumdur. Horlama tek başına basit bir sorun gibi algılanabilmektedir ancak bu durumun sonucu olarak ortaya çıkan diğer nedenler ciddi sonuçları olabilen sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.   

Damağın sarkması ile ağzın iç kısmında bulunan ve küçük dil olarak adlandırılan organ üstlendiği tam olarak yapamaz duruma gelmesi olarak da açıklanabilir. Damağın yapısal bozulma göstermesinin bir sonucu olarak küçük dilde sarkmalar ve fiziksel olarak büyüme gibi etkiler oluşabilir. Küçük dil çok önemli bir görev üstlenmektedir. Küçük dilin her iki yanında yumuşak dokudan oluşmuş damak kasları bulunmaktadır. Damak kasları küçük dilin yukarı aşağı hareket etmesini sağlamaktadır. Yükselen küçük dil buruna giden kanalları kapatır. Dil aşağı yönlü hareket ettiği zaman ise yemek borusunu kapatır, bu iki yönlü hareket bir şey yenilip içildiği zaman maddelerin beslenme borusuna doğru kaçmasını engeller böylece düzgün nefes alınıp verilmesini sağlar. İşte bu denli yaşamsal bir görev üstlenen dili kontrol eden kaslardaki esneme dilin sarkmasına neden olur. Horlama denilen olayda bu durumun bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.  Damakta sarkma yada bölgedeki kaslarda oluşan gevşemelere yönelik olarak bir takım klinik müdahale durumları söz konusudur. Yapılan klinik müdahalelerin amacı damak ve küçük dilin arasında bulunan yumuşak dokunun sıkılaştırılmasına yöneliktir. Bu bölgede bulunan yumuşamış dokunun gevşemesi damaktaki dokuların şişmesine ve kişinin soluk alıp vermesi esnasında titreşmesine neden olur. Yapılan müdahaleler bu durumu engellemeye yöneliktir. Eğer dokularda oluşan sarkmalar hasta için önemli sağlık sorunlarına neden olabilecek boyutlara ulaşmışsa cerrahi operasyon ile doku sarkmalarını önleme yoluna gidilebilir. O zaman da uygulanacak olan cerrahi yöntemin seçilmesi önem taşımaktadır. Uygulanacak yöntemin seçimi için bazı tetkikler yapılması gereklidir.   

Damak SarkmasıTeşhisi Nasıl Konmaktadır  

Tanı genelde hasta yada eşi tarafından anlatılanlarla konur. Hastanın çıkardığı sesler ve solunumuyla alakalı sorunları eşi anlatır. Bu anlatılanlar ve muayene asıl tanı önemli ölçüde konur fakat yapılmış durumda olan birtakım tetkikler de bulunur. Rutin olarak yapılmış durumda olan kan analizleri, kan basıncı ölçümü, kalp ve akciğer ile alakalı tetkiklerin yanı sıra en çok bilgiyi verici araştırma polisomnografi ismi verilen analiz yoludur. Polisomnografi de hasta kişi uyku merkezinde tek gece yatırılır. Uyku apnesi de genelde horlayan kişilerde görülür. Uyku esnasında solunumun belli zaman (genellikle 20-30 sn) durmasıdır. Bu nefes durması olayına apne denir. Uyku apnesi rahatsızlığı durumda olan kişilerde bu solunum durması ataklarının sayısı saatte 5-30 aralarında değişebilir.     

Tedavisi Nasıl Yapılır:   

Horlama ve uyku apnesinin rehabilitasyonu her vakit zordur. Hem Tek hastanın uyarı etmesi gerekli durumda olan konular hem tek de doktorun uygulayacağı iyileştirme metotları bulunur. Hastanın dikkat edeceği konular kabaca şunlardır:    

 • Mutlak olarak aşırı kilolardan kaçınılmalıdır. Fazla kilo yapılacak başka tedavilerinde tesirini negatif etkiler.   
 • Yatmadan bir önceki 3 saat içinde sakinleştirici ilaçları ve uyku ilaçlarını almamak gereklidir.    
 • Yatmadan bir önceki saatlerde  yemek yememek ve alkol/içki almamak gereklidir.   
 • Sırt üstü yatmamak veya fazla yastıkta yatmak gereklidir.   
 • Çok yorgun olmak horlama ve apneyi arttırır.   
]]>
Üst Damak Ağrısı https://www.damak.gen.tr/ust-damak-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 02:46:11 +0000 Üst Damak Ağrısı, oldukça yaygındır. Damak, vücutta olumsuz bir reaksiyona sebep olabilecek yabancı maddelerle sürekli temas halinde olan hassas bir bölgedir. Çok kolay yara oluşabilir. Tedavi edilmediği takdirde kişinin besle Üst Damak Ağrısı, oldukça yaygındır. Damak, vücutta olumsuz bir reaksiyona sebep olabilecek yabancı maddelerle sürekli temas halinde olan hassas bir bölgedir. Çok kolay yara oluşabilir. Tedavi edilmediği takdirde kişinin beslenmesini olumsuz şekilde etkileyebilir. Eğer ciddi bir sebepten kaynaklanıyorsa, bu kişinin genel sağlığını da olumsuz şekilde etkileyebilir. Bu nedenle zaman kaybetmeden, doktora giderek üst damak ağrısı altında yatan etkenin tespit edilmesi gerekir.

Üst damak ağrısı oluşumunda belirli başlı sebepler yer alır. Bunlar

Damak dokusunun yanması: Damağa aşırı sıcak yada aşırı soğuk temaslarda meydana gelir. Tahriş olan damak dokunmaya karşı hissizleştiği için en ufak bir temasta ağrı oluşur. Aşırı sıcak temastan sonra damakta haşlanma yaşanabilir ve kabarcıklar oluşabilir. Baştaki yanıktan sonra süren kabarcıklar ağrıyı şiddetlendirir.

Damağı tahriş eden maddeler:
Özellikle sivri yiyecekler dokuyu kazarak yada çizerek damakta iltihaplanmalar meydana gelir. İltihaplanmalar sonucu oluşan şişmeler damakta ağrıya sebep olur. Damak iyileşmeye fırsat bulmadan dokudaki tahrişi artırmamak için yumuşak besinler tercih edilmelidir. 

Aftöz ülser: Ağız yaraları genellikle damakta oluşan bakterilerden meydana gelir.  Yaralar damakta kırmızı iz ile başlar. İlerleyen zamanlarda beyaz veya sarı irinle dolar. Bakteri oluşumu irine dönüşürken damakta ağır ağrılara sebep olur. İltihabın damakta diğer bölgelere yayılması ağrının şiddetini ve iyileşme süresini artırır. Bu süre içerisinde yarayla temastan mümkün olduğunca kaçınılmalı ve ağrı dindirecek ilaçlar kullanılmalıdır. Ağrılar şiddetlenirse enfeksiyonu öldürmek için yaraya tuz veya karbonat da sürülebilir. 

Üst Damak AğrısıEnfeksiyon: Vücutta boğaz ağrısı, nezle, bademcik iltihabı, sinüzit ve diğerleri gibi virüs ya da bakterilerle temas ederse, enfeksiyon yerleştiği için damakta ağrıya yol açabilir. Ağrılar genelde bakterinin damağı tahriş etmesi nedeniyle olur. Ayrıca üst damağa denk gelen bir diş iltihaplanmışsa diş eti üst damağa baskı yapabilir.

Ağız yanması: Genelde pek çok kişide üst damak ağrısının nedeni, ağız yanması sendromuna bağlı oluşabilir. Hastalığın sebebi kesin olarak bilinmese de damakta veya ağız içinde çıkan pamukçuktan kaynaklı olduğu düşünülür. Damak ağrıları sabah saatlerinde daha şiddetli yaşanır. 

Ağız Kanseri: Kanserli oluşumlar melanom veya lenfoma olabilir. Lenfoma genellikle dil yada bademciklerin büyümesiyle başlar ve ağzın diğer bölgelerine yayılır. Melanom ise damaktaki yara dahil ağzın her yerinde oluşabilir. Yaralarda renk değişimi ve büyüme yaşanması ağrıların artmasıyla doğru orantılıdır.
]]>
Dil Damak Kuruması https://www.damak.gen.tr/dil-damak-kurumasi.html Sun, 02 Dec 2018 01:33:32 +0000 Dil damak kuruması, ağıda ve boğazda salgılanan tükürük eksiliği nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Tükürük %98 civarında su, mukus, enzimler, elektrolitler ve anti-bakteriyel bileşiklerden oluşur. Tükürük, a Dil damak kuruması, ağıda ve boğazda salgılanan tükürük eksiliği nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Tükürük %98 civarında su, mukus, enzimler, elektrolitler ve anti-bakteriyel bileşiklerden oluşur. Tükürük, ağız, dil ve damağın kayganlaşması, diş sağlığının korunması, ağız içi dokuların yumuşak kalmasını sağlayan bir maddedir. Aynı zamanda ağıza alınan yiyeceklerin dişlerle parçalanmasını ve sindirim başlamasını da sağlar. Tükürük az salgılandığında dil ve damakta kuruluk oluşur. Bu kuruluk yemek yemekte güçlük, konuşma güçlüğü ve nefes almakta zorluk gibi şikayetlere yol açar.

Dil damak kuruluğu nedenleri

Kullanılan birçok ilaç ağız kuruluğuna yani dil damak kurumasına yol açabilir. Üç ya da daha çok ilaç alan kişilerde kuruluk yaşanma olasılığı daha fazladır. Ağrı kesici ilaçlar, kan basıncını düzenleyen ilaçlar, antihistaminler, antidepresanlar, kas gevşeticiler, kemoterapi, hipertansiyon ilaçları, Parkinson ilaçları, idrar söktürücü ilaçları astım ve epilepsi ilaçlar dil damak kurumasına yol açabilen ilaçlar arasında yer alır.

Dil damak kuruması diyabet, Hıv-AIDDS, kansızlık, romatoid artrit, sjögren sendromu gibi hastalıklar nedeniyle oluşum gösterebilir.

Uygulanan bazı tedaviler dil damak kurumasına yol açabilir. Radyasyon tedavisi, kemoterapi nedeniyle tükürük bezi hasar görebilir ve bu durumda dil damak kuruması kronik bir hal alabilir.

Ağızda gerçekleşen bir sakatlık ya da travmalar tükürük bezlerinde dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Boyun ve kafa bölgesinde yaşanan hasarlar da tükürük bezlerini olumsuz etkileyebilir. Yine gerçekleştirilen cerrahiler tükürük bezlerini hasarlandırarak dil damak kurumasına yol açabilir.

Sigara içen kişiler dil damak kurumasına daha fazla maruz kalabilir. Sigaranın içeriğinde bulunan kimyasallar ağıda yeteri kadar tükürük salgılanmasını engelleyebilir.

Devamlı olarak ağız yolu ile nefes almak, geceleri ağzı açık uyumak dil ve damakta kuruluğa yol açabilir. Sinüzit, alerji, burun eti gibi rahatsızlıklar ağızdan nefes almaya yol açabilir.

Tükürük üretimi sinir sistemi ile yakından alakalıdır. Strese maruz kalındığında, kaygı halinde, heyecan durumda, panik atak vakalarında dil ve damakta kuruluk yaşanabilir.

Vücudun susuz kalması vücudu birçok anlamda etkileyebilir. Bu etkilenmelerden biri de dil ve damak kurumasıdır. Günlük yeteri kadar su içmemek, vücudun su ihtiyacını karşılayamamak dil damak kuruması haricinde vücutta daha ciddi sonuçlara yol açabilir. Kusma, ishal ve terleme gibi durumlara bağlı su kaybı yaşanıyorsa günlük su alımı arttırılmalıdır.

Dil Damak KurumasıDil damak kuruması tedavisi

Dil damak kuruması tedavisi neden yönelik olarak farklılık gösterebilir. Yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen dil damak kuruması aslında yaşlanmaya bağlı olarak farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların artması nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Eğer kurumanın herhangi bir ilaçtan kaynaklandığı düşünülüyorsa bu konu hakkında doktor bilgilendirilmelidir. Dil damak kurumasında uygulanabilecek tedaviler şu şekilde sıralanabilir;

Sakız çiğnemek tükürük üretimini arttırabileceğinden kuruma yaşandığı zaman sakız çiğnenebilir. Yemek yerken su tüketimi kuruluğu önlemek için faydalı olur. Sıvı tüketimi çiğneme ve yutkunmayı kolaylaştırır hem de tat alma duygusunu arttırır. Beraberinde ağız içinde yaşanan kurumayı da öneler. Dişleri düzenli fırçalamak, ağız içi hijyenine önem vermek ve günde bir defa diş ipi kullanmak yaşanan semptomların azalmasını sağlar. Günlük en az bir defa dilin fırçalanması da hem enfeksiyon gelişimini engeller hem de kurumaya karşı fayda sağlar.

Yaşanan dil damak kurumasında ağızdan nefes alıp vermek yerine burundan nefes almak oldukça faydalı olur. Devamlı ağızdan nefes alıp vermek kuruluğun başlıca nedenleri arasındadır.

Dil damak kuruması için ağız spreyleri ve ilaçlar kullanılabilir. Aşırı tatlı ve ba]]> Damak Yarığı Ameliyatı https://www.damak.gen.tr/damak-yarigi-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 02:54:31 +0000 Damak yarığı ameliyatı, anne karnındaki bebek henüz ilk haftalarındayken dudağın sağ ve sol kenarı ile damak ayrı bir şekilde gelişerek ilerleyen dönemlerde birleşir. Fakat her 1000 çocuktan birinde birleşme ger Damak yarığı ameliyatı, anne karnındaki bebek henüz ilk haftalarındayken dudağın sağ ve sol kenarı ile damak ayrı bir şekilde gelişerek ilerleyen dönemlerde birleşir. Fakat her 1000 çocuktan birinde birleşme gerçekleşmeyerek damak yırtığı gözlemlenebilir. Damak yırtığı tek başına görüldüğü gibi dudak yırtığı ile birlikte de görülebilir. Damak yırtığı dudak yırtığından daha fazla görülür. Damak yırtığı ayrıca doğumsal olarak gelişen farklı hastalıklara eşlik edebilir. Sadece damak yarığı olan çocuk, görünüş ve fonksiyon dışında diğer çocuklarda ayrılmaz. Farklı bir sorun damak yırtığına eşlik etmiyorsa çocuğun zeka gelişimi normaldir.

Damak yırtığı farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Doğumsal bir anomali olsa da çevresel etkenler, gebelik döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebelik döneminde maruz kalınan bazı hastalıklar damak yırtığını tetikleyebilir. Akraba evliliklerinde ise damak yırtığı görülme olasılığı daha fazladır. Damak yırtığı tek başına kız çocuklarda, damak ve dudak yırtığı aynı anda erkek çocuklarda daha fazla görülmektedir. Anne ya da babada damak yırtığı sorunu varsa doğacak çocukta da gelişme olasılığı vardır. Bu gibi durumlar için genetik konsültasyonlar istenerek damak yırtığı riski araştırılabilir. Damakla ve dudak yarıklarında kısmi ya da tam yarıklardan bahsedilir. İlgili alanların tümündeki yarık tam yarık, bir kısmında görülen yarık ise kısmi yarık olarak tanımlanır.

Damak yarığı bazen küçük dili etkileyebilecek ufak şekilde olurken, bazı vakalarda küçük dilden dudak bölgesine kadar ulaşabilir. Damak yarığı ameliyatı cerraha, anesteziye ve hastanın durumuna bağlı olarak 3-12. aylarda yapılabilir. Bu sayede çocuğun cerrahi operasyona dayanabilmesi amaçlanır. Ameliyat anında yarığın iki kenarından kesi açılır ve kenar dokular orta tarafa doğru yaklaştırılır. Bu sayede damağın bütünlüğü sağlanır. Ameliyatta yumuşak damar kasları da tamir edilir. Bu sayede çocuğun düzgün konuşması ve beslenmesi için olanak sağlanır. Eğer ameliyat anında başka bir alandan kemik ya da doku alınacaksa başka yerlerden de kesi açılabilir.

Damak yarığı ameliyatı sonrası

Damak yarığı ameliyatından sonra çocuğu sakinleştiren ve uyumasını sağlayan ilaç tedavisine başlanır. Çocuk ameliyattan birkaç saat sonra hafif berrak sıvı gıdalarla beslenir. Eğer doktor bir sakınca görürse ağız yoluyla beslenmesine izin vermeyebilir. Ameliyat sonrası 1-2 gün ilaç tedavisiyle kontrol altına alınabilecek ağrı ve huzursuzluk yaşanabilir. Bu süre zarfında çocuk ağız yoluyla beslenebilse de beslenmesi yetersiz kalacağından damar yoluyla beslenmesine de devam edilir. Başlangıçta berrak sıvılar verilirken daha sonra süt içmesine müsaade edilir ve gün geçtikçe çocuk normal beslenmesine dönebilir. Çocuk her beslendiğinde su içirilmesi gerekir. Aksi halde yara yerinde gıda birikimi oluşabilir. Ameliyattan sonra ilk gün hafif sızıntı, kaşıntı ve ödem olası komplikasyonlar arasındadır. Bu süre içinde çocuğun elini ağzına götürmesine izin verilmemelidir. Bunun için dirseklerin bükülmesini engelleyecek bandajlar kullanılır. Aynı zamanda çocuğun ağzına götürebileceği ve bölgeyi zedeleyebileceği oyuncaklardan da uzak durulması gerekir.

Damağın normal şekline dönmesi birkaç ayı bulabilir. Ameliyattan sonra çatal, kaşık ya da çocuğun parmakları 3 hafta boyunca bölgeye zarar verebilir. Bu nedenle iyileşme gerçekleşene kadar bu ayrıntılara dikkat edilmelidir. Operasyondan sonra çocuk özel bir bakımla beslenmelidir. Operasyon sonrası 3 hafta bebeğin anne sütünü emerek beslenmesi sakıncalıdır. Süt ve benzeri yiyecekler çocuğun ağzına damlatılmalı ya da bir şırınga yardımıyla verilmelidir.

Bebek ağız yoluyla tam olarak beslenebiliyorsa ve ateş gibi herhangi bir sorun yoksa artık taburcu edilir. Ameliyatta kullanılan dikişler eriyebilme özelliğindedir ve sonradan alınmasına gerek duyulmaz. Operasyondan sonra doktor kontrollerine rutin olarak devam edilmelidir. Damak yarığı beslenme gibi konuşmayı da olumsuz yönde etkileyen bir sorundur. Konuşma anında yumuşak damağın hareketi, alın]]> Bebeklerde Damak Şişmesi https://www.damak.gen.tr/bebeklerde-damak-sismesi.html Sun, 02 Dec 2018 23:49:24 +0000 Bebeklerde Damak Şişmesi, Damak; İnsan ve diğer memelilerde ağzın tavanını oluşturur. Burun boşluğunu ağız boşluğundan ayıran bölme. Kemiksi olan ön kısmına sert damak, ince zarlı kastan meydan gelen ve boğaza kadar uzan Bebeklerde Damak Şişmesi, Damak; İnsan ve diğer memelilerde ağzın tavanını oluşturur. Burun boşluğunu ağız boşluğundan ayıran bölme. Kemiksi olan ön kısmına sert damak, ince zarlı kastan meydan gelen ve boğaza kadar uzanan arka kısmına yumuşak damak adı verilir. Bebeklerde damak şişmesi bazen sorun haline gelebilir. Bu bebeklerin hassas yapısı nedeniyle rahatsızlık vereceğinden, mutlaka tedavisi ihmal edilmemelidir.


Bebeklerde Damak Şişmesi Nedenleri; Özellikle çocuklarda diş çıkaracakları dönemlerde ve bebeklerin diş eti ve damaklarındaki değişimler sırasında da oluşan şişmelere halk arasında damak kabarması adı verilmektedir. Damak şişmeler inin pek çok farklı sebepleri olabilir. Basit enfeksiyonlar sonucu ya da farklı hastalıkların ardından da damak şişmesi oluşabilir. Çok sıcak olarak tüketilen gıdalar veya gıdalara karşı oluşan alerjik tepki de damak şişmesinin oluşmasına neden  olabilir. Sert keskin kenarlı gıda tüketmek de bu sonucun oluşmasına sebep olan durumlardan biridir. Ağız içinde tahrişe neden olabilecek gıdalar, mevsiminde üretilmiş olan GDO içerikli olan sebze ve meyveler de damak şişmesine sebep olabilir. Çilek, portakal ya da kivi gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek meyvelerde damak şişmesine sebep olabilir. Ayrıca çeşitli virüs ve mikroplar da bu sorunun yaşanmasına olanak tanıyabilir.

Damak protezi bulunan hastalarda da protez kaynaklı olarak tahrişler sonucu şişmeler olabilir. Protez içinde yer alabilecek olan mikropların ağız içinde uzun süreli kalması ve temas halinde bulunması da damak şişmesi için  geçerli sebeplerdendir. Sert ve sıcak gıdaların tüketilmesi en basit damak şişmesi nedenleri arasında yer alırken, bebeklerde sıcak süt içirilmesi, ek olarak geçiş süreci ve diş çıkarma zamanları da damak şişmelerine neden olan sebeplerin başında gelmektedir.

Bebeklerde Damak ŞişmesiBebeklerde Damak Şişmesi Tedavisi; Eğer damak şişmesi ciddi bir hastalık nedeniyle oluşmadıysa dış etki olmadan geçen bir yapıya sahiptir. Mesela sıcak bir içecek tüketilmesi sonucunda meydana gelen damak şişmesi doğal olarak belli bir süre sonra kendiliğinden geçen bir yapıya sahiptir. Mesela sıcak bir içecek tüketilmesi soncunda oluşan damak şişmesi doğal olarak bir süre sonra dış etkenlerin zorlaması olmadan geçmektedir. Ancak damak şişmesinin temelinde bir hastalık varsa ve bu süreç daha çok artacağından ve bebeklerde sorun yaratacağı için mutlak suretle doktora başvurmak faydalı olacaktır. Bebeğe verilecek olan sütün ya da mamanın sıcaklığı kontrol edilmeli, sert ve ağızda tahrişe neden olan olacak besinler verilmemeli. Fakat tüm önlemler alındığı halde sebebi bilinmeyen bir şişlik görülüyorsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora müracaat edilmeli.
]]>
Damak Diş Nasıl Yapılır https://www.damak.gen.tr/damak-dis-nasil-yapilir.html Mon, 03 Dec 2018 22:54:37 +0000 Damak Diş Nasıl  Yapılır, Dişlerimiz, ağzımızın içinde uçları üst ve alt çeneye gömülü diğer uçları serbest olan küçük ve parlak kemik görünümünde olup, sindirim sisteminin başlangıcı ve sesin anl
Damak Diş Nasıl  Yapılır, Dişlerimiz, ağzımızın içinde uçları üst ve alt çeneye gömülü diğer uçları serbest olan küçük ve parlak kemik görünümünde olup, sindirim sisteminin başlangıcı ve sesin anlamlı kelimelere dönüşmesine yardımcı olan özel kemik oluşumdur. Yiyeceklerin çiğnenmesi dişlerin görevidir. Yemeklerden sonra temizlenmeyen dişlerin çürümesi kaçınılmazdır. Bu ve bunun gibi nedenlerden dolayı dişlerin çürüyerek ağız için de bir kaç diş kalınca veya hiç diş kalmayınca damak diş yapımı gündeme gelebilir. Bunun bir diğer adı "total protezdir." Ağız içi diş yapısının bir de dışa yansıyan görünümü vardır.  Kişinin psikolojisinin düzeltilmesi için önemlidir. 

Total protez uygulaması geleneksel diş ustalığının uzun yıllara yayılmış deneyimleri ile elde edilmiş bir uygulamadır. Total protezlerin hiç dişsiz damak üstünden sabit durmasına protezin tutuculuğu ismi verilir. Damak dişin sabit kalması krete (damak yüksekliği) yüksekliğinin yeterli olmasına bağlıdır.

Damak diş uygulaması kimlere yapılır.
 • Hiç dişi kalmamış yaşlı kimseler,
 • Her hangi bir kazada dişlerinin tamamına yakınını kaybedenlere,
 • Diş köklerinde meydana gelen tartara bağlı diş dökülmesi olanlara,
 • Kanserojen hastalıkların tedavisinde uygulanan lazer uygulamalarında dişleri dökülen kişilere uygulanır.
Damak diş (total protez) uygulaması nerede ve nasıl yapılır

Uygulama özel veya resmi devlet diş polikliniklerinde yapılır. Total protez uygulaması özel diş poliklinikler de yapılabilir. Tabi ücreti biraz yüksektir. Total protezin daha kaliteli olması istendiğinde 4 alt damağa, 4 üst damağa olmak üzere 8 implant yapılarak damak diş bu implantlarla tutturulmaktadır. Bu durumda maliyet biraz daha artarak 28 diş ücreti ve 8 implant ücreti talep edilmektedir. 

Damak diş yapımı için önce uygun bir diş hekiminden randevu alınır. Diş hekiminin ön muayenesinden sonra implant isteyip istemediği sorulur. Eğer implant istenmez ise hemen özel damak kalıbıyla damak ölçüsü alınır. Damak kalıbı metalik, yüzeyine kalıp malzemesi yapışmayan paslanmaz malzemedir.

Damak Diş Nasıl YapılırKalıp almak için malzeme çeşitleri nelerdir
 • RTV silikon iki karışımdan oluşan macundan yapılan kalıp; Hassas protez kalıpları almak için kullanılır. Tam olarak donması 24 saattir. Daha çok total damak için kullanıma uygun olup, parçalı damaklarda sağlıklı sonuç vermemektedir.
 • Macun kalıp; Günümüz de daha çok eğitim amaçlı kullanılan bu kalıp örneği küçük kalıpların oluşturulmasında çok az da olsa kullanılmaktadır.
 • Damak diş kalıbı almak için ülkemizde hekimler daha çok Oranwash ve Zetaplus'dur ürünlerini kullanmaktadırlar. Zetaplus daha sert ve temel kalıp ürünüdür. Hassas kalıp bununla oluşturulmaz. Bu ürün metalik kalıp üzerine sürüldükten sonra damağa oturtulur. Ortam sıcaklığı ve nem durumuna göre hekim tarafından kontrol edilen kalıp eğer yeterli sertliği ulaşmış ise damaktan alınır. Oranwash sürülerek aynı damağa tekrar uygulanır. Böylece net detay alınır. Kalıbın bozulmaması için katalizör sürülerek diş atölyesine gönderilir.
Damak diş, diş atölyesinde hangi işleme tabi tutulur

Hekim ve hasta tarafından yapılması istenen diş çeşidi kalıplara özel tekniklerle yapıştırılır. Alt ve üst damak mafsal üzerine oturtulur, burada alt ve üst dişlerin birbirini nasıl karşıladıklarına bakılır. Dişlerin birbirleri ile tam uyumlu olup olmadığı kontrol edilir ve uyumsuz diş var ise törpülenir. Yeterli uyum yakalandıktan sonra polikliniğe gönderilir. Burada hekim tarafından hastaya uygulanarak birinci prova yapılır. Hasta ve hekim tarafından yeterli ve olumlu kanaat getirilirse, damak diş tekrar atölyeye gönderilerek diş rengi ve damak renginin hasta ağız içi yapısı ile uyumu için]]> Damak Şişmesi https://www.damak.gen.tr/damak-sismesi.html Tue, 04 Dec 2018 07:52:30 +0000 Damak Şişmesi, Eğer ağzınızın içerisinde damak kısmında oluşan bir şişme ile karşı karşıya iseniz, alerji tetikleyiciler, besinlerin içerisinde bulunan tahriş edici kimyasal maddeler, kılçık kemik ya da sivri yiyeceklere Damak Şişmesi, Eğer ağzınızın içerisinde damak kısmında oluşan bir şişme ile karşı karşıya iseniz, alerji tetikleyiciler, besinlerin içerisinde bulunan tahriş edici kimyasal maddeler, kılçık kemik ya da sivri yiyeceklere bağlı olarak oluşabilecek yaralanmalar, soğuk yiyecekler, sinüslerde oluşan enfeksiyonlar, Epstein-Barr virüsü nedeniyle oluşabilecek mononükleoz veya damak kanseri gibi birçok rahatsızlık ve hastalık bu şişme durumunda büyük payı olabilir. Bu rahatsızlığın birden çok tedavi yöntemi vardır ve bu tedavi yöntemleri rahatsızlığın altında yatan sebebe bağlı olarak değişiklik gösterir. 

Damak ŞişmesiDamak şişmesi sebepleri ve tedavi yöntemleri

Alerjiler: Alerjiye sebebiyet veren unsurlar damak şişmesinin en yaygın olan nedenidir. Alerjiler insan vücudunun yabancı maddelere karşı olan tepkisi olarak nitelendirilir. Genel olarak iltihap birikimi (şişme) ve yanı sıra tahriş ile kendisini belli eder. Alerji durumunun diğer belirtileri ise öksürük, nefes darlığı, ardı ardına gelen hapşırıklar, kafanın çeşitli bölgelerinde kaşıntılar, hırıltılı bir şekilde solunum, burun akıntısı, sinüslerde ağrı hissi, nefesin çabuk kesilmesi, kusma ve ishal durumlarını içerisinde barındırabilir. Damak şişmesine neden olan alerji reaksiyonlarından kaçınmanın en iyi yolu farkında olmaktır. Birçok duruma genel olarak besin alerjileri sebep olur. Kullandığınız gıdaların sizin alerjik olduğunuz maddeleri içermediği düşünmeyin. Eğer çok küçük de olsa şüpheniz var ise yemeyin.

Monolükleoz: Monolükleoz veya kısaca mono, genel olarak Epstein- Barr isimli virüsün neden olduğu ve en çok gençlerde, genç yetişkinlerde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Mono hastalığı, damağın şişmesine ve şişmenin yanı sıra kaşınmasına neden olabilir. Mono hastalığının belirtilerini sayacak olursak şiddetli bir şekilde boğaz ağrısı, bademciklerin ve tükürük bezlerinin şişmesi, halsizlik yüksek ateş ve kırıklık kesinlikle bu listede yer alır. Daha şiddetli bir şekilde gerçekleşen belirtiler ise, sol üst karında bir ağrıyı gerçekleştiren, ve gerçekten tıbbi bir ciddiyeti olan dalağın şişmesi veya patlaması durumudur. Mono hastalığı, belirtilerin gözlemlenerek anlaşılabileceği gibi, kan tahlili ile de belirlenebilir. Neyse ki mono hastalığı, çoğu zaman tuzlu suyu gargara yapma, bolca miktarda dinlenme, ağır işlerden yada zorlayıcı sporlardan kaçınma ve bazı uygun olan ağrı kesicileri kullanma ile gerçekleşen bakım yöntemleri ile tedavi edilebiliyor.

Sinüs Enfeksiyonu: İnsanların kafasında bulunan hava boşluklarının iltihaplanması durumu, sinüzit olarak adlandırılır. Bu hava boşlukları genel olarak burunda bulunduğu gibi yanakların arkasında ve gözlerin etrafında da bulunur. Damak şişmesi rahatsızlığının bir sebebi olabilen sinüzit, genel olarak enfeksiyon, alerjiler veya havadaki kimyasallara ve partiküllere maruz kalınması sonucunda gerçekleşir. Bu durumla karşılaştığınız zaman, suratınızda baskı, ateş, burun doluluğu, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürme ya da bulanık balgam akıntısı gibi sıkıntılar çekebilirsiniz. 

Damak Kanseri: Damak şişmesi rahatsızlığının muhtemel olan nedenlerinden biri de damak kanseridir. Damak kanseri, yutkunmada zorluk ya da yutkunma durumunu kontrol edememe, sancılı ağız şişmesi, ağızda çıkan yumrular, ağız yaraları, gece terlemeleri ve çok hızlı kilo kaybı ile nitelendirilebilecek nadir görülen bir hastalıktır. Bu belirtileri bir doktorun nitelendirip, teşhis koyması çok önemlidir. Çünkü bu belirtilerin sebebi başka hastalıklar da olabilir.
]]>
Damak https://www.damak.gen.tr/damak.html Wed, 05 Dec 2018 02:50:48 +0000 Damak, ağzın üst tarafını oluşturan kısımdır. Memeli canlılar ve insanlarda görülür. Memelilerde ve insanlarda aynı yapıda gibi görünse de birkaç farklılık bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ağız ile burun arasındaki Damak, ağzın üst tarafını oluşturan kısımdır. Memeli canlılar ve insanlarda görülür. Memelilerde ve insanlarda aynı yapıda gibi görünse de birkaç farklılık bulunmaktadır. Bunların en önemlisi ağız ile burun arasındaki bağlantıdır. İnsanlarda bu yapı sayesinde açıkta kalan bağlantı bu damak mekanizması sayesinde kapanır. Fakat diğer memeli canlılarda ise bu yapı tam olarak bu bağlantıyı kapatmaya yaramamaktadır. Kalan biraz boşluk sebebiyle ağız ve burun arasında bir bağlantı mevcuttur.

Damak genel anlamda iki bölümden oluşmaktadır. İlk olarak damağın ön kısmında sert bir yapı mevcuttur. Damağın bu bölümünün sert olmasının sebebi, ağzın üst ön kısmında bulunan dişlerden kaynaklanmaktadır. İçerisinde kök bulunduğundan dolayı sert bir yapıya sahip olan bölüm, hemen arkasında bulunan ve damağın başlangıcını oluşturan yapıya da bu özelliği kazandırmıştır. Çene ve damak kemiğinden oluşan bölümün tamamı mukoza zarıyla çevrelenmiş durumdadır. Damağın ikinci bölümü de yumuşak bir yapıya sahiptir. Ağzın arka tarafını oluşturan bu yapının en son kısmın ortasında küçük dil adı verilen bir organ bulunmaktadır. Bu yumuşak bölümün görevi, ağız ile yutağı birbirinden ayırmaktır. Bu görevi de yutkunduğumuz zaman yükseğe çıkarak ve nefes borusunu kapatarak sağlamaktadır.

DamakDamak, basit bir yapıya sahip olsa da sağlamış olduğu yarar göz ardı edilecek bir şey değildir. "Yarık dudak" adı verilen ve çocukluktan gelen bir durum vardır. Yarık dudaklı bir şekilde doğan bireylerin genelde damaklarında da yarılma mevcuttur. Dudağın yarık olması aşırı bir problem oluşturmasa dahi damağın yarık olması nefes alıp verme konusunda problem yaşamaya sebep olmaktadır. Vücudun tüm bölümleri bir düzen içerisinde yerleştirilmiştir. Bunlardan birinin acillik durumu bir diğerinden fazla değildir. Durum böyle olunca dikkat edilmesi gereken bir konu haline gelmeli ve acilen alanında uzman kişiler tarafından küçük yaşlarda ameliyat edilmelidir.
]]>
Damak Kanaması https://www.damak.gen.tr/damak-kanamasi.html Wed, 05 Dec 2018 23:32:58 +0000 Damak kanaması, gerekli ağız bakımının uygulanmadığı zamanlarda görülmektedir. Özellikle bazı gebelik dönemlerinde hormonal değişiklikler sebebiyle damak problemleri görülür ve gebelik sonrasında bu problemlerde azalmalar g Damak kanaması, gerekli ağız bakımının uygulanmadığı zamanlarda görülmektedir. Özellikle bazı gebelik dönemlerinde hormonal değişiklikler sebebiyle damak problemleri görülür ve gebelik sonrasında bu problemlerde azalmalar gözlenir. Ayrıca damak kanaması kontrol altına alınamaz ise iltihabi bir reaksiyona sebep olmasından dolayı dişin dökülmesine sebep olabilir. Dişi tutan kemik dokusunun eritilmesine neden olarak diş  kilo kayıplarına sebep olmaktadır. Halk arasında basit olarak görülen bir hastalık olsa da yeterli bakımının yapılmadığı zaman diş etinin geri çekilmesine, damak kanamasının artmasıyla ağız sağlığının kaybolmasına sebep olur.

Damak kanamasının nedenleri

Damak kanaması diş eti kanamalarının asıl nedenleri arasında görülmektedir. Diş eti problemlerinin habercisi olarak görülürken; ağız bakımının yeterli olarak uygulanmaması gibi sorunlarda karşılaşılır. Ayrıca damak hastalıkları veya kalıtımsal sebepler dolayısıyla da damak bölgesinde kanama oluşabilir. Kontrol altına alınmayan damak kanamalarının iltihaplanmaya yol açması ile önemli problemlere sebep olur. Kanama devam ettiği zaman diş etinin oynamasına ve belirli süre sonra da dişin dökülmesine neden olmaktadır. Damar kanamasında ağrılarda gözlenmektedir.Kanama olduğu bölgelerde oluşan ağrılar sebebiyle yemek yiyememe gibi problemler görülür.

Damak KanamasıDamak kanaması için alınması gereken önlemler

Ağızda oluşan damak kanaması ağız kokusunu beraberinde getireceği için ihmal edilmeden gerekli tedavinin edilmesi gerekir. Damak kanaması bulunan kişilerin öncelikle damak kanamasına neden olan faktörler ortadan kaldırılması gerekir. Bunların arasında öncelikli olarak diş eti problemlerinin giderilmesi veya diş taşı oluşması gibi problemlerin kaldırılması yer almaktadır. Ayrıca damar kanaması iltihaplı reaksiyon oluşturacağı için gerekli ilaçlar kullanarak ağızda bulunan iltihabın kurutulması sağlanır. Ayrıca dişlerin fırçalama işlemi ihmal edilmeyerek, düzgün bir şekilde fırçalanması sağlanarak kanamanın azaltılması desteklenir. Ağza alınacak tuzlu ılık suyla gargara yapılması ile  damak kanamasının azalması sağlanır. Kanaması sırasında diş etinde bulunan ağrının ve ortaya çıkan problemlerin giderilmesi için diş hekiminin tavsiyesiyle ağrı kesici ilaç uygulamaları ile bu bölgede bulunan ağrının azaltılması sağlanır. Damak kanaması olduğu zaman yediğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz gerekir. Aşırı sıcak ve çok soğuk gıdalar tüketmek ağrıyı artıracağı için dikkatli beslenmek gerekir. Ayrıca gazlı ve alkollü içeceklerden uzak kalmak oluşan kanamaların azalmasına katkı sağlar. Beslenme sonrası ağızda bulunan tortuların giderilmesi kanamayı azaltır. Doktorun verdiği gargara ile ağız hijyeninin sağlanması bu problemin yok olmasına yardımcı olur.
]]>
Damak Ameliyatı https://www.damak.gen.tr/damak-ameliyati.html Thu, 06 Dec 2018 09:29:10 +0000 Damak ameliyatı, genellikle bebeklerde anne karnında gelişen damak yarığı anomalisi nedeniyle uygulanır. Bebeklerde normalde damak kenarları ayrı gelişerek, daha sonra birleşir. Ancak birleşmenin olmaması nedeniyle bu sorun yaşan Damak ameliyatı, genellikle bebeklerde anne karnında gelişen damak yarığı anomalisi nedeniyle uygulanır. Bebeklerde normalde damak kenarları ayrı gelişerek, daha sonra birleşir. Ancak birleşmenin olmaması nedeniyle bu sorun yaşanır. Damak yarığı sebepleri farklı etkenlerden dolayı oluşabilir. Her ne kadar bu genetik doğumsal anomali olarak kabul edilse de, gebelikte kullanılan bazı ilaçlar, çevresel faktörler, çeşitli hastalıklar, akraba evlilikleri bu sorunun gelişmesini sağlayabilir. Ailede özellikle anne ve babada damak yarığı bulunuyorsa, bebekte gelişme riski daha fazla olur. Bu sorun bazen tam yırtık olarak, bazen de kısmı yırtık olarak meydana gelir. Bu durumda hastaya yapılacak damak ameliyatı sorunun giderilmesinde faydalı olur. Bu tedavi zamanında uygulanmazsa, kişide konuşma bozukluğu, beslenme sorunları gibi istenmeyen etkiler gelişebilir.

Damak AmeliyatıDamak ameliyatı nasıl yapılır

Damak yarığı sorunu bulunan hastalara doğumdan sonra 3. aydan itibaren damak ameliyatı uygulanabilir. Hastanın genel durumuna bağlı olarak bu süre bebek 12 aylık oluncaya kadar planlanabilir. Çünkü bebeklerin ameliyatta anestezi alması gerekeceği için gereken gelişimi göstermesi beklenmelidir. Damaktaki anomali bazen sadece küçük dilin etkilendiği şekilde oluşur, bazen de dudaklara kadar etkili olabilir. Damak ameliyatı sırasında damak yarığı kenarlarından kesi yapılarak, yan dokular birleştirilir ve damakta bütünlük elde edilir. Ayrıca damak kasları da onarılarak, sorunun tekrarlanması engellenir. Ayrıca bu işlem hastanın sonradan konuşma güçlüğü çekmesini de engelleyecektir.

Damak ameliyatı sonrası

Ameliyat edilen hastalar genellikle çocuk olduğundan, sonrasında sakinleşmelerini sağlayacak bir tedavi uygulanır. Beslenme ameliyattan sonra sıvı gıdalarla olur. Herhangi bir problem olursa, hastanın damar yoluyla beslenmesine karar verilebilir. Ortaya çıkan ağrı gibi etkenler ilaç tedavisiyle kontrol altına alınır. Beslenmede sorun yaşanmazsa, iyileşme daha iyi gerçekleşir. İlk gün içinde yara yerinden sızıntı olabileceği gibi, ödem gibi sorunlarda görülebilir. Bebeklerin bu süreçte başka nesneleri ağzına götürmelerine engel olunmalıdır. Gerekirse ellerini ağızlarına götüremeyecek şekilde engelleyiciler kullanılabilir. Damağın tam olarak iyileşmesi için, 1-2 ay geçmesi gerekir. Bu dönemde bebeğin eline beslenmede kaşık, çatal gibi araçlar verilmemelidir. Su alımına özen gösterilmeli, yara yerinde besin artığı kalmamasına gayret edilmelidir. Anne sütü alan bebeklerin emzirilmesi sakıncalı olacağından, anne sütü sağılarak bebeğin ağzına bir şırıngayla verilmelidir. Ağız yoluyla beslenebilen hastalar hastaneden taburcu edilebilir. Ameliyat sırasında uygulana dikişler kendiliğinden eriyebilme özelliğine sahip olduğundan, dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Hastaların doktor kontrollerini ihmal etmemesi önemlidir. Gerekirse, damak iyileştiğinde hastaların konuşma terapisi almaları da sağlanmalıdır.

Damak ameliyatı komplikasyonları nelerdir

Uygulana cerrahi bir girişim olduğunda, her zaman komplikasyon riski göz önünde bulundurulmalıdır. Ameliyat bölgesinde kanama ve enfeksiyon riski alınacak önlemlerle kontrol altına alınabilir. Bunun dışında hastada solunum sorunları ve akciğerlerle alakalı komplikasyonlar gelişebilir. Yapılan dikişlerde zorlamadan ya da tahrişten yırtılmalar olabilir. Bölgede fistül gelişimi, alerji gibi etkenler görülebilir. Bunun dışında damak ameliyatı sırasında anesteziye bağlı risklerde görülebilir. Bu nedenle hastanın ameliyatı kaldırabilecek duruma gelmesi önemlidir. Bebeklerin kilosu, gelişimi, genel sağlığı değerlendirilerek ameliyat kararı alınmalıdır.
]]>
Damak Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.damak.gen.tr/damak-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 06 Dec 2018 10:34:29 +0000 Damak ağrısına ne iyi gelir, Damak ağrısı birçok sebeple oluşurken bu sebeplerin ilk arasında dişlerinin düzenli temizlenmemesi gelmektedir. Dişlerin ve diş etinin hassas olması, dişlerin sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet Damak ağrısına ne iyi gelir, Damak ağrısı birçok sebeple oluşurken bu sebeplerin ilk arasında dişlerinin düzenli temizlenmemesi gelmektedir. Dişlerin ve diş etinin hassas olması, dişlerin sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyeti oluşması halinde damakta ağrılar meydana gelebilir. Ayrıca ağzı düzenli yıkamamak, diş eti ipi kullanmak, diş etlerinde kızarıklık ve zonklama gibi ağrılarda damaklarda ağrıları tetikler. Uzun süren damak ağrılarında doktora gidilmesi tavsiye edilirken; bazı yöntemler ile damak ağrılarının hafifletilmesi sağlanır. Böylelikle bu ağrılarda azalma gözlenirken; rahatlama sağlanmış olur.

Karanfil ve karanfil yağı uygulaması: Damakta olan ağrı ve zonklama gibi durumlarda doğal yöntemler kullanarak karanfil gibi bitkiler sayesinde burada bulunan ağrının azaltılması sağlanır. Bir tatlı kaşığı karanfil yağını damak bölgesine parmak yardımıyla uygulayarak bu bölgede bulunan ağrıların ve zorlamaların giderilmesi sağlanırken; damaktaki iltihaplanmanın giderilmesi sağlanır. Ayrıca yaklaşık olarak on adet karanfil tomurcuğunu kaynamış suyun içerisinde 10 dakika kadar beklettikten sonra o suyun içilmesi ile bu bölgede bulunan ağrının hafifletilmesi sağlanır. Böylelikle diş etlerini ve damak kısmını uyuşturarak ağrıların hafiflemesi desteklenir. Ayrıca ağızda bulunan çürük ya da ağrı bulunuyor ise karanfil tomurcuğunun ağız bölgesinde bekletilmesiyle ağrıların azalması sağlanır.

Damak Ağrısına Ne İyi GelirAkupres ile damak ağrısı hafifletilmesi: Bu uygulama ile beraber damakta bulunan ağrıların ve diş eti iltihapların azaltılması sağlanır. Uygulamada ayak bölgesindeki bileğin içeri doğru bulunan çukur bölgesine 5 dakika baskı uygulanarak bu bölgeye masaj yapılması ile damak bölgesindeki ağrıların azaldığı gözlenir. Ayakta bulunan uyarıcı bölgeler sebebiyle masaj yapılması halinde damak bölgesinde bulunan ağrıların hafifletilmesi sağlanmış olur.

Kolonyalı Pamuk: Kolonyalı pamuk yardımı ile damak ağrılarının hafiflemesi sağlanır. Böylelikle küçük bir pamuğun üzerine bir miktar kolonya dökülmesi ile bu pamuğu ağrıyan diş etinin üzerine veya damağın olduğu kısma bastırılmasıyla bu bölgede bulunan iltihaplanmalar ve enfeksiyonların giderilmesi sağlanır. Bu yöntem sayesinde damakta olan bölgenin uyuşması sağlanırken; belirli bir süre bekledikten sonra pamuğun çıkartılması ve ağzın ılık suyla yıkanması ile ağız bakımı da sağlanmış olur.

Kekik uygulaması: Damakta oluşan ağrıların hafifletilmesi için bir tutam kekik ve kimyonu bir bardak sirkeli su içerisinde beklettikten sonra sirkeli karışımla gargara yapılırsa diş eti iltihapların kurutulması sağlanırken; burada bulunan ağrıların geçmesi ne katkı sağlanır. Bu uygulamanın sürekli olarak yapılması halinde daha sağlıklı sonuçlar alınır.

Burada anlattığımız yöntemler kısa süreli ağrıların giderilmesine katkı sağlarken; böyle ağrıların sıkça yaşandığı durumda vakit kaybedilmeden diş hekiminin muayenesi yapması oldukça önemlidir. İlerleyen zamanlarda müdahale edilmeyen damak ağrılarında diş eti geri çekilmesi ve diş dökülmesi gibi problemler yaşanacağı için vakit kaybedilmeden kısa sürede tedavi edilmesi oldukça önemlidir.
Böyle ağrılar olduğu zaman çok şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durulması ağrının giderilmesi için oldukça önemlidir. Yine sigara ve alkol gibi zararlı içeceklerin kullanılmaması şikayetlerin giderilmesini sağlar.
]]>
Yarık Damak https://www.damak.gen.tr/yarik-damak.html Fri, 07 Dec 2018 03:35:30 +0000 Yarık damak, anne karnındaki bebeğin gelişimi anında yaşanan bir problemdir. Yaklaşık 1000 bebekten birinde damak yırtığı görülebilir. Doğumsal bir gelişim bozukluğu olan yırtık damak, dünyaya gelen bebekte bes Yarık damak, anne karnındaki bebeğin gelişimi anında yaşanan bir problemdir. Yaklaşık 1000 bebekten birinde damak yırtığı görülebilir. Doğumsal bir gelişim bozukluğu olan yırtık damak, dünyaya gelen bebekte beslenme zorluğuna neden olur. Ayrıca yarık damakla doğan bebeklerde alt ve üst solunum yolu enfeksiyonuna daha sık rastlanır. Bu nedenle bebeğin gelişimi diğer bebeklere nazaran daha yavaş seyreder. Yarık damak tedavisi tam olarak yapılabilen bir rahatsızlıktır. Tecrübeli bir cerrah ve ekiple bebek tamamen kusursuz bir şekilde tedavi edilebilir.

Yarık damağın neden meydana geldiği defalarca araştırılmış ve sonuç olarak genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı tespit edilmiştir. Yarık damak genetik olarak gelişebilir. Ailede yarık damak öyküsü varsa bebekte yarık damak gelişme riski artar. Genetiğin yanı sıra çevresel etkenlerde yarık damağa neden olabilir. Gebelik döneminde kortizol hormonunun yüksekliği, gebelikte geçirilen kızamıkçık, vitamin eksikliği, anne adayının gebelikte sigara kullanımı yarık damağa yol açabilir. Yarık damak gebelik sürecinde fark edilebilen bir anomalidir. Gebelik döneminde anne karnındaki bebeklerin yarık dudak anomalisine sahip olup olmadığı %25 oranında fark edilebilir.

Yarık damak tedavisi nasıl yapılır

Yarık damakla dünyaya gelen hastalar doğumun 3. ayından itibaren tedavi edilebilir. Ancak hastanın durumu, anesteziye dayanıklılığı göz önünde bulundurularak tedavi için 12. aya kadar beklenebilir. Yarık damak anomalisi bazen çok ufak bir yarığı içerirken bazen dudaklara kadar yayılabilir. Yarık damak tedavi yöntemi yalnızca cerrahidir. Plastik cerrahlar tarafında gerçekleştirilen ameliyatla yarık tamamen tamir edilebilir. Damakta bulunan yarığın yan kısımlarından kesi yapılır ve yan dokular birbiri ile birleştirilir. Bu işlem sayesinde damakta bütünlük sağlanır. Ameliyat anında damak kasları da tedavi edilir. Damak kaslarının tedavisi hastanın ileride konuşma güçlüğü yaşamasını engeller. Yarık damak ameliyatında amaç, duyma kabiliyetinin korunması, orta yüz büyümesinin sağlanması, estetik ve fonksiyonel anlamda görüntü elde edilmesi, ileride hastanın düzgün konuşmasıdır.

Yarık DamakYarık damak ameliyatı sonrası bakım

Yarık damak ameliyatından sonra hastaya bakım oldukça zor ve önemlidir. Çocuğun yaşayabileceği ağrı ve huzursuzluk için uygun bir tedavi uygulanır. Ameliyat tamamlandıktan kısa bir süre sonra hastanın ağzında sızıntı şeklinde bir kanama oluşabilir. Bu kanama hastanın boğulmasına neden olabileceğinden çok dikkatli olunmalıdır. Ameliyattan sonra birkaç gün bebeğin yalnızca sıvı ve berrak gıdalarla beslenmesi gerekir. Beslenmenin yetersiz olduğu düşünülürse bebeğin damar yolu açılarak beslenmesine destek olunur. Eğer hasta düzenli beslenebiliyorsa iyileşme süreci ve hastanede kalma süreci daha kısa olur. Ameliyatın başarılı olması için hastanın elini ağzına götürmemesi, ağzına yabancı cisimlerin sokulmaması gerekir. Hastanın ellerini ağzına götürmemesi için özel bir bandaj kullanılabilir. Beraberinde hastanın kaşık, çatal gibi nesnelerle beslenmemesi gerekir. İyileşme sürecinde damakta yiyecek artığı kalmaması için bol sıvı tüketimi önerilir. Bebeğin anne sütü emmesi önerilmez. Anne sütü sağılarak bebeğe damla damla ya da bir şırınga yardımıyla verilebilir. Damakta oluşan yaraların iyileşme süreci yaklaşık 4-5 gün sürer. Hasta ağız yoluyla tam anlamıyla beslenmeye başlamışsa taburcu edilir. Daha sonra ameliyat anında dikişlerin alınması gerekmez. Eve taburcu edilen hastanın belli aralıklarla doktor kontrolüne gelmesi gerekir. Gerekli duyulduğu takdirde ameliyattan sonra ekstra konuşma terapilerine gerek duyularak hastanın konuşma kabiliyeti geliştirilebilir.

Yarık damak rahatsızlığında kullanılabilecek alternatif bir tedavi yöntemi yoktur. Bu nedenle ameliyat estetik ve fonksiyonel açıdan mutlaka gerçekleştirilmelidir. Ameliyat doktorun uygun gördüğü zaman aralığında yapılır. Ameliyat için]]> Damak Yarası https://www.damak.gen.tr/damak-yarasi.html Fri, 07 Dec 2018 23:08:22 +0000 Damak Yarası, Ağızda oluşan yaralar damak, yanak içleri, diş etleri, dil, yumuşak dokularda oluşan yaralar sonucunda birbirinden farklı sebepler dolayısıyla meydana gelmiş olabilir. Bu yaralar yemek yemeyi engellerken; konuşma g Damak Yarası, Ağızda oluşan yaralar damak, yanak içleri, diş etleri, dil, yumuşak dokularda oluşan yaralar sonucunda birbirinden farklı sebepler dolayısıyla meydana gelmiş olabilir. Bu yaralar yemek yemeyi engellerken; konuşma güçlükleri çekilmesine neden olur. Damakta oluşan küçük yaralar her yaşta ve her sıklıkta görülürken; bu yaraların oluşumunun belirlenmesi ve araştırılması oldukça önemlidir.


Damak yarısının oluşmasının nedenleri

Ağzı ve damak kısmındaki yaralarının oluşmasının başlıca nedenleri arasında stres yer almaktadır. Vücudun dirençsiz kaldığı zamanlarda ortaya çıkan damak yaraları genellikle psikolojik nedenler ile ortaya çıkar. Bayanlarda genellikle adet öncesinde oluşan gerginlik dolayısıyla damak yarası oluşurken; ağız içerisinde, damak çevresinde görülür. Bu yaralar ağız içi travmalara, diş eti çekilmesi gibi oluşumlara ve diş dökülmesine neden olabilir. Ağız içi operasyonlar sonrasında da damak bölümlerinde yaralar oluşabilir. Bunların dışında asidik maddeler yaralılara sebebiyet verebilir. Ağızda oluşan mukozasına zarar verebilecek yoğunluktan C vitamini içeren besinlerin de damakta yaralar oluşmasına neden olduğu bilinmektedir. Asitli içecekler, baharatlı yiyecekler, sigara, alkol, tuzlu gıdalar gibi maddeler damakta bulunan yaraların çoğalmasına sebep olabilir. Ayrıca kişilerde bulunan alerjik bünyeler sebebiyle buğday ve çavdar gibi bakliyatlar damakta oluşan yaraların çoğalmasına sebep olabilir. Genellikle bir hafta süren damak yaraları bölgesel ağrılara sebep olabilir. Bu nedenle beslenme zorluğu gibi problemler çekilmesine neden olur. Damakta oluşan yaraların herhangi bir sebeple bulaşmadığı için başkasına bulaşma gibi riski yoktur. Damakta olan yaranın açılması ile yara dağılacağı için birçok bakteri ve enfekte olması sebebiyle vücudun direnci kaybolur. Böyle durumlarda asitli yiyeceklerden uzak durulması oldukça önemlidir. Damak yaraları ciddi hastalıklar arasında yer alır.

Damak YarasıDamak yarasında yapılması gerekenler

Damak bölgelerinde yaralanmalar sık sık meydana geliyor ise vakit kaybedilmeden doktor muayenesi oldukça önemlidir. Yaralar damakta günden güne derinleşiyor veya daha fazla yayılıyor ise hiç vakit kaybedilmeden dahiliye doktoru ile görüşülmesi gerekir. Doktorun yapacağı çeşitli tahliller sonrasında bu oluşan yaranın sebebinin kesinleşmesi sağlanır. Damakta oluşan yaralar başka hastalıklara sebep verebilir. Bu sebepten dolayı kısa süre içerisinde doktor muayenesi ile yaranın nedeni kesinleşir. Damakta oluşan yaralanmalar sonucunda ağzın sürekli temizlenmesi oldukça önemlidir. Dişleri fırçalamak ve ağızda bulunan tortuların giderilmesi için günde iki kere gargara yapmak oldukça önemlidir.

Ayrıca damakta olan yaranın giderilmesi için doğal yöntemler de kullanılabilir. Yöntemlerin ilk sırasında karbonat yer almaktadır. Karbonat damakta bulunan yara iyileştirici etkisi sebebiyle antibakteriyel özellikli bir madde olması sebebiyle yarım çay kaşığı karbonat az miktarda su ile eritilerek lapa haline getirilip ağız içerisine alınması halinde burada bulunan yaranın giderilmesine katkı sağlarken; ağrılarında hafiflemesini sağlar.

Ağız içerisinde bulunan damaktaki yaranın ağrılarını azaltmak için sıcak asidik ve tahriş edici gıdaların kullanılmasından sakınılmalıdır. Yemeklerden önce damakta bulunan yaranın sterilize edilmesi ve yemek sonrasında uygulanacak gargara sonrasında analjezik kremler uygulanarak; damakta bulunan yaranın giderilmesi sağlanır. Ağız içi kremler doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Damakta bulunan yaralar bulaşıcı değildir. Virüslere neden olmadığından dolayı tedavi edilmesi halinde kısa sürede geçebilir. Ancak tedavi edilmesi esnasında ağız hijyenine dikkat edilmesi; gazlı, alkol, sigara gibi alışkanlıklardan uzak durması sayesinde bu yaranın geçmesi oldukça önemlidir.
]]>
20 Lik Diş Damak Şişmesi https://www.damak.gen.tr/20-lik-dis-damak-sismesi.html Sat, 08 Dec 2018 17:23:48 +0000 20' lik Diş Damak Şişmesi , 20'lik diş 20'li yaşlarda alt ve üst damakta ve sağda ve solda olmak üzere dört tane çıkar. Bu süreci çoğu kişi ağrılı ve sancılı geçirmektedir. Hem damağın son kısımlarında olması hem de 20' lik Diş Damak Şişmesi , 20'lik diş 20'li yaşlarda alt ve üst damakta ve sağda ve solda olmak üzere dört tane çıkar. Bu süreci çoğu kişi ağrılı ve sancılı geçirmektedir. Hem damağın son kısımlarında olması hem de artık oturmuş olan diş yapısının bu dişler tarafından tekrar yarılması ağrılara neden olur. Bu ağrılar oldukça şiddetli ve dayanılmaz boyutlara da çıkabilmektedir. Bunun yanında dişinde hiç bir ağrı hissetmeden bu süreci atlatan kişilerde yok değildir. 

20 Lik Diş Damak Şişmesi20'lik Diş Damak Şişmesinde Yapılacaklar 

20'lik diş çıkarken damak şişmesi görülmesinin ana sebebi dişin çıkarken damağı yarması sonucu bu bölgenin hasar görmesi, diş iltihabının oluşması gibi sebeplerden kaynaklanmaktadır. Dişlerinizin temizliğini ihmal etmemeli ve diş hekimlerine yılda bir kez kontrole gitmelisiniz. BU sadece 20'lik dişler için değil ağız ve diş sağlığınız, diş eti ve damakta oluşacak şişik ve diğer hastalıklar için de son derece önemlidir. Bilinen yanlışlardan biri şişliğe neden olan ağrıyan dişe hap, kolonya vb. şeyler koymaktır. Bu son derece tehlikeli bir yoldur. Sinir uçlarının hassas olması nedeniyle körlüğe hatta ölümlere kadar gidebilir. Bunun yerine doktora giderek düzenli olarak kullanacağınız ilaç tedavisi 3 4 gün içinde ağrının hafifleyerek azalmasına yol açar. Muhtemelen oluşan iltihaplanma dişinizin ağrımasına ve damak bölgesinde şişliğe yol açtığından diş fırçalamayı da ihmal etmemelisiniz. Tüm bunların yerine ilaç kullanmak en iyi tedavi yoludur. Eğer dişinizde iltihap yoksa dişinizi çektirmek de bir çözüm yoludur. karanfil çiğnemek diş ağrılarını hafifletir. Bunun yanında tulu suyla sabah akşam, ya da ağrınızın fazlalaştığı zamanlarda gargara yaparak, ağrınızı hafifletebilirsiniz. Karbonatlı ve limonlu suyu karıştırarak gargara yapmayı da deneyebilirsiniz. Aynı zamanda diş ağrısı ve damak şişliğiyle beraber baş ağrıları da görülür. Yemek yemek size işkence gibi gelecektir. Kendinizi yıpratmak yerine sıvı ağırlıklı enerji verecek çorbalar tüketmeyi deneyin. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk şeyler yeyip içmekten kaçının. 

Diş ağrıları son derece yıpratıcı ve sizi geren bir durum olur. Bu nedenle bitki çayları içmeyi ve sizin için mümkünse uyumayı deneyin. Bu sizi de sakinleştirecektir. 
]]>
Yumuşak Damak Yarığı https://www.damak.gen.tr/yumusak-damak-yarigi.html Sat, 08 Dec 2018 17:43:59 +0000 Yumuşak damak yarığı, Bebek anne karnındayken ana rahminde dördüncü ve yedinci haftaları arasında dudak; yedinci ve on ikinci haftaları arasında damak kemik gelişimi tamamlanır. Bu sıralarda çeşitli sebepler dolayısıyla gel Yumuşak damak yarığı, Bebek anne karnındayken ana rahminde dördüncü ve yedinci haftaları arasında dudak; yedinci ve on ikinci haftaları arasında damak kemik gelişimi tamamlanır. Bu sıralarda çeşitli sebepler dolayısıyla gelişmekte olan dokuların birleşmemesi sonucu dudak yarığı veya damak yarığı gibi problemler meydana gelebilir. Damakta birleşme olmamış ise damak yarığı adı verilir. Yalnız başına ve birleşik olarak beraberce aynı çocukta iki yarıkta meydana gelebilir. Damak yarığı olan çocukların tedavisinde büyük gelişmeler sağlanmış, bu gelişmeler sonrasında çocukların sosyal yaşama adapte olması daha kolay olmuştur. Ancak yarıkların boyutları ile birlikte aşırı olması halinde tedavi açısından farklılık gösterir. Genellikle çocuklarda görülen damağın arka kısmında incelikten dolayı damak boyunca bir yarık ortaya çıkabilir. Yarık dudak gibi yarık damak da tek ya da çift taraflı oluşabilir.

Yumuşak damak yarığı tedavisi 
Bebeğin düzgün konuşması için yumuşak damağın uzunluğunun yeterli olması gerekir. Ayrıca yutak ve damak arasında valv dediğimiz kapanma sisteminin doğru sağlanması önemlidir. Bunun sağlanamadığı takdirde geniz konuşma dediğimiz bir tip konuşma oluşabilir. Çocukların normal konuşmaya başladığı zamanlar bir yaş civarıdır ve damak yarığı tamiri  olan çocukların tedavi edilmesi gerekir. Yarığın onarımı sırasında kompleks oluşmaması damak yarıklarının tedavi edilmesi için plastik uzman tarafından yapılması önemlidir. Bütün ameliyatlarda olduğu gibi bu ameliyatlarda riskler meydana gelebilir. Tecrübeli bir anestezi doktoru tarafından çocuk uyuduktan sonra  damak açıklığı kapatılarak ameliyat sağlanır. Bu işlem çocuk 9-18 aylıkken ameliyat edilmesi gerekir. Ameliyatının bebek konuşmaya başlamadan yapılması, konuşmasının daha iyi olması açısından oldukça önemlidir. Ameliyat sırasında damak boyunca kesi yaparak her iki yandan yarığın kapatılması şekilde bir işlem uygulanır. Bu işlem sırasında damar kapatacak yumuşak damak onarılarak;düzgün konuşma, yutma için yeterli uzunlukta damak oluşturması sağlanır.

Yumuşak Damak YarığıYarık damak ameliyatı sonrası
Yapılan operasyon sonrasında iki gün çocuğun ilaçlarla ağrıları ortadan kaldırılarak iyileşme süresi takip edilir. Belirli bir süre ağızdan bir şeyler yedirmek ve içirmek zor olacağından damar yolundan destek sıvı tedavisi uygulanır. Ameliyat sırasında oluşturulan dikişlerin çocuk tarafından oynanmaması için çocuğa eldiven giydirilmeli ve kaşımaması için ebeveynlerin yardımcı olmaları önemlidir. İlk haftada bebeğin beslenme şekli oldukça önemlidir. Damakta iyileşme sorunu olmaması için önerilen sıvı yiyeceklerin tüketilmesi ve operasyonu yapan doktorun tavsiyesine uyulması oldukça önemlidir.

Tedavi edilen damak yarığı ve sonrası
Damak yarığı ortadan kalkması ile orta kulağın etkilemesi sonucunda kulak enfeksiyonlarına yatkınlık oluşabilir. Gerekli görüldüğü zaman kulak burun boğaz doktorlarının özel plastik tüpler ile kulak zarına yerleştirme yapması oldukça önemlidir. Bu müdahale ameliyatta ve daha sonrasında da uygulanabilir. Tedavi olan çocuğun ileri yaşlarda dudak, diş etleri ve damak düzeltici ameliyatlarda olması gerekebilir. En önemli nokta yarık dudak ve damak ameliyatının tedavisi sonrasında ailenin çocuğa destek olması; sevgi ve anlayış ile beraber çocuğun problemlerine yardımcı olmaları oldukça önemlidir. 

Damak yarığı tedavisi olan bebeğin uzun süre oturur vaziyette ve ayakta beslenmesi çocuğun boğazına mamanın kaçmaması bakımından önemlidir. Çocuğun akciğerine gıda kaçması çocuğun sağlığını ileri derecede bozacak olması sebebiyle olumsuz etkilenir. Beslenme işlemi sırasında oldukça dikkat edilmeli; beslendikten sonra yüzükoyun veya yan yatırılarak kusmuğun akciğere kaçmasını önlemek gerekir. Damak yarığı sonrasında konuşma egzersizleri yapması bakımından konuşmasına yardımcı olmak içi]]> Damak Uyuşması https://www.damak.gen.tr/damak-uyusmasi.html Sun, 09 Dec 2018 12:19:37 +0000 Damak uyuşması, Damak uyuşmasının bir çok sebebi vardır. Damak uyuşması ağız da bir hissizliğin oluşması ile meydana gelir. Uyuşma ve hissizlik olduğu için hiç bir şey hissedilmez. Dil ile damağa dokunulduğu zaman hissedi Damak uyuşması, Damak uyuşmasının bir çok sebebi vardır. Damak uyuşması ağız da bir hissizliğin oluşması ile meydana gelir. Uyuşma ve hissizlik olduğu için hiç bir şey hissedilmez. Dil ile damağa dokunulduğu zaman hissedilmez. Damak uyuşmasının birçok sebebi vardır. Dişin ağrıması, dudağın ısırılması, çeneye herhangi bir temas sonucunda veya damak da çıkan herhangi bir yaradan dolayı damak uyuşabilir.

Damak uyuşması tehlikeli bir rahatsızlık değildir. Aynı zamanda kalıcı bir rahatsızlıkta değildir. Herhangi bir ağrısı veya sancısı olmaz. Geçici bir durum olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. 

Damak uyuşmasının sebepleri
 • Damakta çıkan yaralar,
 • Dişin çürümesi,
 • Diş etinin zedelenmesi,
 • Dolgulu diş,
 • Çeneye uygulan darbe sonucunda,
 • Diş ameliyatı sonrasında,
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi sonucunda gibi durumlar damak uyuşmasına sebep olur.
Damak UyuşmasıDamak uyuşmasının tedavisi

Damak uyuşması için herhangi bir cerrahi işlem gerekmez. Çünkü çok önemli bir rahatsızlık değildir. Damak uyuşması için herhangi bir ilaç veya şurup da kullanılmaz. Kendiliğinden kısa sürede geçer. Herhangi bir ağrı veya sancı oluşmaz sadece damakta hissizlik oluşur. 
]]>
Damak Yarığı https://www.damak.gen.tr/damak-yarigi.html Sun, 09 Dec 2018 19:34:25 +0000 Damak yarığı, anne karnında gelişim aşamasında olan bebeğin gelişimi sırasında, farklı nedenlerden dolayı meydana elen bir anomalidir. Yüz bölgesinde bulunan yapılarda gelişen birleşme kusurundan kaynaklanan, anc Damak yarığı, anne karnında gelişim aşamasında olan bebeğin gelişimi sırasında, farklı nedenlerden dolayı meydana elen bir anomalidir. Yüz bölgesinde bulunan yapılarda gelişen birleşme kusurundan kaynaklanan, ancak tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Anne karnındaki bebeğin damak yapısının oluşumu için etkili hücrelerin birlşmesi gerekir. Hücreler anne karnındaki bebeğin 8.9. haftasında gelişmeye başlar. Damak yarığında genetik ve çevresel faktörler etkili olur. Aile içinde damak yarığı vakası varsa yeni doğacak bebekte gelişme riski vardır. Eğer aile içinde böyle bir problem yaşanmamışsa trisomy E, trisomy D sendromları veya mutasyona uğrayan genler de yarık damağa neden olabilir. Anne adayı gebeliğinin ilk üç ayı içinde kızamıkçık geçirmişse, vitamin eksikliği yaşamışsa, kortizol kullanmışsa, rubella enfeksiyonuna maruz kalmışsa, annenin yaşı ilerlemişse, sigara ve alkol kullanımı mevcutsa anne karnındaki bebekte yarık damak olasılığı artar.

Damak yarığının görülme olasılığı %36 civarındadır. Dudak ve damak yarığının aynı anda görülme sıklığı ise %45 oranındadır. Kızlara nazaran erkekler damak yarığına daha fazla maruz kalır.

Damak YarığıYarık damak tedavisi

Yarık damak tedavisinde hedef, çocuğun konuşma ve yüz gelişiminin normal olması yönündedir. Yarık yalnızca yumuşak damakta ya da tüm damakta etkili olur. Eğer yarık yalnızca yumuşak damaktaysa bebek doğduktan 3 ay sonra tedavi edilebilir. Tüm damakta yarık varsa çocuk 9-12 aylık olana kadar beklenir. Damak yarığı olan çocuklarda beslenme büyük sıkıntı oluşturur. Bebeğe verilen besinler yarık damak nedeniyle östaki borusuna kaçabilir. Beraberinde solunum yolu enfeksiyonu ya da orta kulak iltihabı yaşanma riski artar. Bu tür sorunlar çocuğun gelişimini önemli ölçüde etkiler. Çocukta kalıcı işitme kaybı meydana gelebilir. Yarık damak ameliyatında damak kasları ve fonksiyonları normalleştirilir. Çocukta işitme kaybı önlenir ve estetik anlamda görünüm sağlanır. Ameliyat plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Cerrah ameliyat anında yarığın iki tarafından kesi açarak her iki yandan ortada bulunan yarık üzerine dokuyu getirerek kapatır. Bu işlem sayesinde yarık damak onarılır. Çocuğun konuşmasını ve yutma kabiliyetini gerçekleştirebileceği uzunluğa sahip bir damak elde edilir.

Yarık damak ameliyatı sonrası

Yarık damak ameliyatı sonrası yarık dudak ameliyatından daha önemli ve zordur. Ameliyattan sonra erken dönemde bebeğin ağız içinde sızıntı şeklinde kanama oluşabilir. Ameliyattan sonra çocuğun eli ya da başka cisimlerle ağzına değmesi engellenmelidir. Bunun için kollarını dirseklerde tutan tutucular kullanılmalıdır. Çocuğun beslenmesi oturur vaziyette ve kaşık ile yapılmalıdır. Yaralı alanın temiz ve kuru tutulması önemlidir. Bölge belli aralıklarla antibiyotikli pomatlarla pansuman yapılmalıdır. Çocuğa beslenmesine destek amacıyla serum takılır. Beslenme tam anlamıyla ağızdan gerçekleştiğinde taburcu edilir. Ameliyattan sonra ilk iki üç gün çocuğun sıvı ve pürüzsüz gıdalarla beslenmesi gerekir. Ağız içindeki yaraların iyileşme süresi bir aksilik olmadığı takdirde 3-5 gün civarındadır. Ameliyat anında bölgeye atılan dikişlerin erime özelliği olduğundan ekstradan dikiş alımına gerek duyulmaz. Çocuk hastaneden taburcu edilse bile en az 1 ay boyunca elini yara bölgesine uzatmamalıdır. Anne sütünü ve biberon emmelidir. Kaşık ile beslenmeye devam edilmelidir. Aynı zamanda yalancı emzik kullanımından kaçınılmalıdır.

]]>
Damak Kaşıntısı https://www.damak.gen.tr/damak-kasintisi.html Mon, 10 Dec 2018 02:31:23 +0000 Damak kaşıntısı, insan ve diğer memeli canlılarda ağız içinin tavanını oluşturan kısıma verilen addır. Damak üzerinde çıkan dişler ise her koşulda yardımcı olan işlevli organımızdır diyebiliriz. Yani kısacası d Damak kaşıntısı, insan ve diğer memeli canlılarda ağız içinin tavanını oluşturan kısıma verilen addır. Damak üzerinde çıkan dişler ise her koşulda yardımcı olan işlevli organımızdır diyebiliriz. Yani kısacası damak yeme içme yada konuşma gibi en işlevsel olan ağzımızın alt tabakasını oluşturan temeldir. İki çeşit damak bulunmaktadır biri sert damak diğeri yumuşak damak. Bu damak dediğimiz organ bazı durumlarda kaşınarak bize rahatsızlık verici olabilir. Bu damak kaşıntısı ortaya çıkmasında bazı durumlar kendini bu şekilde tetikleyerek göstermiş olabilir yada bu durumlar bazı hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Damak kaşıntısı ortaya çıktığı zaman kişi kendini çok fazla rahatsız hissedebilir çünkü damak diğer organlar gibi kaşıyarak geçebilecek bir yerde değildir ve kaşınması oldukça zordur. Genellikle alerjik nedenlerden dolayı ortaya çıkan damak kaşıntısı bazen çok zor dönemler geçirmemize neden olabilir. Bu şekilde bize zorluklar yaşatacak olan damak kaşıntısı sebeplerini beraber inceleyelim;

Damak KaşıntısıDamak kaşıntısı nedenleri;
 • Her hangi bir şeye karşı oluşan alerjik durumlar da ortaya çıkabilir,
 • Vücuda giren her hangi bir yabancı maddenin solunum yolu ile üst ana yoldan damaklara ulaşarak kaşıntı olarak ortaya çıkması,
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların ortaya çıkması ile yan belirti olarak damak kaşıntısı ortaya çıkması,
 • Yeni diş çıkaran bebeklerin diş çıkma süresi içinde damaklarında kaşıntı olması,
 • Her hangi bir sebepten dolayı kullanılan antibiyotik ilaçların yan etki olarak kendini bu şekilde göstermesi
Görüldüğü üzere damak kaşıntısı birçok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Damak kaşıntısı geçmesi içinde öncelikle hangi sebepten dolayı damak kaşıntısı ortaya çıkmasında etkili olan olaya yönelik tedavi şekli uygulanır. Üst damak yollarının çok fazla kaşıntısı bazen bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sebepten hemen bir hastaneye giderek damak kaşıntısı nedeni öğrenilir ve ona göre tedavi edilir.

Damak kaşıntısı geçmesi için yapılacak olan yollar;
 • Öncelikle alerjik bir sebepten dolayı ortaya çıkan damak kaşıntısı ne tür bir alerjinin belirtisi ise o alerjik durumdan uzak durulmalıdır,
 • Damak kaşıntısı neden olan madde kişiden uzak tutulmalıdır,
 • Ağız içi bir bardak ılık su ile gargara yapılmalı ve bol miktarda su tüketilmelidir,
 • Ada çayı, ıhlamur, kuş burnu gibi boğaz yollarını yumuşatacak içecekler tüketilmelidir,
 • Doktorun vermiş olduğu ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.
Yukarıda saymış olduğumuz maddeleri uygulayarak damak kaşıntısının geçmesini sağlayabilirsiniz. Eğer bu yaptığınız yöntemler damak kaşıntısı geçmesine yardımcı olmuyor ise en kısa zamanda vakit kaybetmeden kulak burun boğaz hastalıkları doktoruna başvurarak gerekli olan tedaviyi olmalısınız. 
]]> Sert Damak Kanseri https://www.damak.gen.tr/sert-damak-kanseri.html Mon, 10 Dec 2018 16:25:54 +0000 Sert damak kanseri, günümüzde çok sık karşılaşılan bir hastalık değildir. Fakat bazı insanlarda gerek yaşanılan çevrenin etkisiyle gerekse kişilerin çalıştığı işlerle ilgili olarak bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Ser Sert damak kanseri, günümüzde çok sık karşılaşılan bir hastalık değildir. Fakat bazı insanlarda gerek yaşanılan çevrenin etkisiyle gerekse kişilerin çalıştığı işlerle ilgili olarak bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Sert damak kanseri olan insanlarda bu hastalık ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle bu hastalığı gerektiği kadar önemsemelisiniz. Genellikle orta yaştaki insanlarda görülse bile sert damak kanseri diğer yaşlarda da ortaya çıkabilir. Bu yaşlar, kimi zaman çocukluk dönemlerine kadar düşebilir. Bunun yanı sıra erkekler ve kadınlar baz alındığında bu hastalığın erkeklerde iki kat daha fazla oluştuğu ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın net olarak nedeni bilinmese bile, hastalığın oluşma riskini arttıran bazı nedenler bulunmaktadır. Ülkemizde ve dünyada son zamanlarda bu hastalık biraz daha artış göstermiştir. Bu nedenle tıbbi olarak da bu hastalık için tedaviler geliştirilmiştir. Genel olarak sert damak kanseri, bir kanser türü olduğu için tümör oluşumu göstermektedir. Oluşan tümör ya da tümörler, patolojik incelemelerle iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu belirlenerek tedavilere başlanır. Sert damak kanseri direk olarak insanlarda ağız içindeki üst damakta görülmektedir. İnsanlarda ağız içinin kolay ulaşılabilir bir yer olması ise oluşmuş olan tümörlerin türlerini belirlemek için çok büyük bir avantajdır. Bu durum özellikle tıbbi olarak doktorların çok daha rahat tedavi yapmasını sağlar. 

Sert Damak KanseriSert damak kanseri riskini arttıran faktörler:
 • Bu kanserin oluşmasına neden olan en büyük neden insanların sürekli olarak sigara kullanmasıdır. İnsanların son zamanlarda daha da fazla bağımlısı oldukları sigara, çıkardığı dumanla birlikte birçok kanser hastalığına neden olmaktadır. Bunlardan biri de sert damak kanseridir. 
  üstelik sigara dumanının ilk temas ettiği bölgelerden biri sert damak olduğu için olası kanser riski daha fazladır. 
 • Aşırı alkol tüketimi de en az sigara adar bu bölgelerde sorunlara neden olmaktadır. Sürekli ve sık sık alkol tüketen insanlarda sert damak kanseri oluşma riski çok fazladır. 
 • Bazı insanlarda bu risk doğuştan fazladır. Çünkü bu kişilerin tüm ailesinde genetik olarak sert damak kanseri sorununa yatkınlık bulunur. Eğer sizlerde de ailenizde herhangi bir kişide sert damak kanseri varsa sık sık muayene olmayı elden bırakmayın.
 • Bazı insanlar sağlıksız beslenerek sürekli olarak ağız içlerine karsinojen katkı maddeleri alırlar. Bu nedenle sert damak kanseri riski aşırı bir şekilde artar. Özellikle çocukların cips, kola ve benzeri ürünleri tüketmesini engelleyerek bu riski azaltabilirsiniz. 
Sert damak kanseri, aniden ortaya çıkan bir durum değildir. Bu hastalık etkilerini kişilerde yavaş yavaş ortaya çıkararak kendisini gösterir. Bunun için en küçük belirtilerde bile doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin. 

Sert damak kanseri ne gibi belirtiler gösterir
 • Bu kanser hastalığında ilk olarak ağız içerisinde sert damak bölgesinde yada diğer bölgelerde kaşıntılar meydana gelir. Bu kaşıntılar sonrasında küçük yaralar oluşabilir. Bu yaralar süreklidir ve iyileşme göstermez.
 • Sert damak bölgesinde beyaz ve kırmızı lekeler görülebilir. Bu belirti sert damak kanseri başlangıcında hemen hemen herkeste görülmektedir. Bu nedenle önemli bir belirtidir. 
 • Kişi bir süre sonra dil ve çene hareketlerinde zorlanmalar yaşar. Bunun nedeni tabi ki kişilerin sert damak kanserinin oluşturduğu tümörün etkileridir.
 • Kişilerde bazen ses değişiklikleri görülebilir. Tabi ki bu durum herkeste görülmez. Hastalığın ileri evrelerinde görülme riski çok daha fazladır.
 • Sert damak kanseri oluşan kişilerde bu bölgelerde uyuşukluk sorunları görülebilmektedir.
]]>
Damak Kabarması https://www.damak.gen.tr/damak-kabarmasi.html Tue, 11 Dec 2018 05:14:02 +0000 Damak Kabarması, herhangi bir şeye karşı alerjinin olması, içinde tahriş edici madde bulunan yemeklerin tüketilmesi, kemik ya da benzer sivri madde sonucunda oluşan yara, aşırı soğuk havalar, sinüs enfeksiyonları, epstei Damak Kabarması, herhangi bir şeye karşı alerjinin olması, içinde tahriş edici madde bulunan yemeklerin tüketilmesi, kemik ya da benzer sivri madde sonucunda oluşan yara, aşırı soğuk havalar, sinüs enfeksiyonları, epstein barr isimli virüs sebebi ile ortaya çıkan mononükleoz veya damak kanseri gibi birçok etkenden dolayı oluşabilen bir rahatsızlıktır.

Damak şişmesi ile karşı karşıya iseniz, alerjiler, besinlerde bulunan tahriş edici maddeler, kemikler ya da sivri yiyeceklere bağlı yaralanmalar, soğuklar, sinüs enfeksiyonları, Epstein-Barr virüsü sebepli mononükleoz ya da damak kanseri gibi başka rahatsızlıkları içeren birçok etkenin bunda payı olabilir.

Damak Şişmesine Sebep Olabilen Etkenler ve Tedavi Yolları

Damak şişmesi ile ilgili tedaviler damak şişmesine neden olan rahatsızlığa göre değişebilmektedir. Damak şişmesinin en fazla görülen sebepleri ve tedavi yolları şu şekildedir;

 • Damak KabarmasıAlerjiler: Damak şişmesine en fazla sebep olan alerjiler, kişinin vücudunun dışarıdan gelen yabancı maddelere verdiği tepkidir ve genellikle ilk belirtileri iltihap, şişme ve tahriştir. Bunun yanı sıra, öksürmek, hapşırmak, nefes almada zorluk, kaşıntı, burnun akması, kurdeşen ve ishal de diğer belirtileridir. Alerjisi olan kişinin damak şişmesine sebep olan maddelerin ne olduğunun farkında olması ve bu maddeyi içeren besinler tüketmekten uzak durması gerekmektedir. Alerjiye genellikle soya, buğday, deniz ürünleri, yumurta gibi besinler sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra ağızdan alınmayan parfüm gibi bazı maddeler de alerji sebebidir. Kesin olarak bir sebep belirlenmesi için kişinin bir uzman ile görüşüp gerekli tahlilleri yaptırması gerekmektedir.
 • Mononükleoz: Daha çok genç ve genç yetişkin olan kişilerde görülen bu hastalık epstein barr denilen virüs nedeni ile oluşmaktadır ve damak şişmesi ile damakta kaşıntıya sebep olmaktadır. Bu hastalığın boğazda aşırı derece ağrı, bademciklerde şişlik, halsizlik, kırıklık ile ateş gibi belirtileri vardır. Bunun yanı sıra, hastalığın daha şiddetli görülen belirtileri ise, karnın sol üst kısmında bir ağrı olması ve bunun akabinde dalak şişmesi veya patlamasıdır. Bu durumun acil olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Mono hastalığın tedavisi kan tahlili yapılması ile ya da belirtilerin izlenmesi belirlenebilmektedir. Mono hastalığının tedavisi genellikle, boğazdaki ağrıyı azaltmak için tuzlu su ile yapılan gargara, ağır işler yapmama, bol bol dinlenme ve doktor tavsiyesi ile alınan bazı ağrı kesiciler kullanma gibi kendine bakma şeklinde olmaktadır.
 • Sinüs Enfeksiyonu: Kişinin kafasında bulunan hava boşluklarının iltihaplanması durumuna sinüzit ismi verilemektedir. Bu hava boşlukları burun içinde, yanakların arka kısmında ve göz çevresinde de bulunmaktadır. Sinüzit de damak şişmesine sebep olan bir rahatsızlıktır. Yüz kısmında duyarlılık ya da baskı hissi, yüksek ateş, burun doluluğu, baş ve boğaz ağrısı çekme, öksürük ve bulanık balgam akıntısı sinüs enfeksiyonunun diğer belirtileri arasındadır. Sinüs enfeksiyonunu tedavi etmek için ağrıyı kesmek için tylenol, balgam için mukolitikler, burun tıkanıklığını gidermek için dekoniestanlar içeren ve reçetesiz olarak satılan ilaçlar verilmektedir. Bunun yanı sıra, kişi sinüsleri yok etmek için sıcak duş alırken okaliptüs de kullanabilir. Sinüs enfeksiyonunun tedavisi için erken davranmak gerekmektedir. Aksi halde antibiyotik tedavisine de ihtiyaç duyulabilir.
 • Damak Kanseri: Damakta şişme meydana gelmesinin sebeplerinden biri olan damak kanserinin zor yutkunma ya da istem dışı yutkunma, ağrılı ağız şişmesi, ağızda yaralar oluşması veya yumruların olması, kilo kaybı ve geceleri terleme gibi belirtileri bulunmaktadır. Nadir olarak görülen bu hastalıkta bir doktor tarafından değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bunun sebebi bu belirtilerin başka hastalıkların da belirtisi olabilm]]>