Damak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
22 Temmuz 2024

Damak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damak Ameliyatı

Damak ameliyatı, genellikle bebeklerde anne karnında gelişen damak yarığı anomalisi nedeniyle uygulanır. Bebeklerde normalde damak kenarları ayrı gelişir ve daha sonra birleşir. Ancak bu birleşmenin olmaması nedeniyle damak yarığı sorunu yaşanır. Damak yarığı sebepleri farklı etkenlerden dolayı oluşabilir. Her ne kadar bu genetik doğumsal bir anomali olarak kabul edilse de, gebelikte kullanılan bazı ilaçlar, çevresel faktörler, çeşitli hastalıklar ve akraba evlilikleri bu sorunun gelişmesine neden olabilir. Ailede özellikle anne ve babada damak yarığı bulunuyorsa, bebekte gelişme riski daha yüksek olur. Bu sorun bazen tam yırtık, bazen de kısmi yırtık olarak meydana gelir. Bu durumda hastaya yapılacak damak ameliyatı, sorunun giderilmesinde faydalı olur. Bu tedavi zamanında uygulanmazsa, kişide konuşma bozukluğu ve beslenme sorunları gibi istenmeyen etkiler gelişebilir.

Damak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Damak yarığı sorunu bulunan hastalara doğumdan sonra 3. aydan itibaren damak ameliyatı uygulanabilir. Hastanın genel durumuna bağlı olarak bu süre bebek 12 aylık oluncaya kadar planlanabilir. Çünkü bebeklerin ameliyatta anestezi alması gerekeceği için gereken gelişimi göstermesi beklenmelidir. Damaktaki anomali bazen sadece küçük dilin etkilendiği şekilde oluşur, bazen de dudaklara kadar etkili olabilir. Damak ameliyatı sırasında damak yarığı kenarlarından kesi yapılarak, yan dokular birleştirilir ve damakta bütünlük elde edilir. Ayrıca damak kasları da onarılarak, sorunun tekrarlanması engellenir. Bu işlem hastanın sonradan konuşma güçlüğü çekmesini de engelleyecektir.

Damak Ameliyatı Sonrası

Ameliyat edilen hastalar genellikle çocuk olduğundan, sonrasında sakinleşmelerini sağlayacak bir tedavi uygulanır. Beslenme ameliyattan sonra sıvı gıdalarla olur. Herhangi bir problem olursa, hastanın damar yoluyla beslenmesine karar verilebilir. Ortaya çıkan ağrı gibi etkenler ilaç tedavisiyle kontrol altına alınır. Beslenmede sorun yaşanmazsa, iyileşme daha iyi gerçekleşir. İlk gün içinde yara yerinden sızıntı olabileceği gibi, ödem gibi sorunlar da görülebilir. Bebeklerin bu süreçte başka nesneleri ağızlarına götürmelerine engel olunmalıdır. Gerekirse ellerini ağızlarına götüremeyecek şekilde engelleyiciler kullanılabilir. Damak tam olarak iyileşmesi için 1-2 ay geçmesi gerekir. Bu dönemde bebeğin eline beslenmede kaşık, çatal gibi araçlar verilmemelidir. Su alımına özen gösterilmeli, yara yerinde besin artığı kalmamasına gayret edilmelidir. Anne sütü alan bebeklerin emzirilmesi sakıncalı olacağından, anne sütü sağarak bebeğin ağzına bir şırıngayla verilmelidir. Ağız yoluyla beslenebilen hastalar hastaneden taburcu edilebilir. Ameliyat sırasında uygulanan dikişler kendiliğinden eriyebilme özelliğine sahip olduğundan, dikişlerin alınmasına gerek kalmaz. Hastaların doktor kontrollerini ihmal etmemesi önemlidir. Gerekirse, damak iyileştiğinde hastaların konuşma terapisi almaları da sağlanmalıdır.

Damak Ameliyatı Komplikasyonları Nelerdir?

Uygulanan cerrahi bir girişim olduğunda, her zaman komplikasyon riski göz önünde bulundurulmalıdır. Ameliyat bölgesinde kanama ve enfeksiyon riski alınacak önlemlerle kontrol altına alınabilir. Bunun dışında hastada solunum sorunları ve akciğerlerle ilgili komplikasyonlar gelişebilir. Yapılan dikişlerde zorlamadan ya da tahrişten yırtılmalar olabilir. Bölgede fistül gelişimi, alerji gibi etkenler görülebilir. Bunun dışında damak ameliyatı sırasında anesteziye bağlı risklerde görülebilir. Bu nedenle hastanın ameliyatı kaldırabilecek duruma gelmesi önemlidir. Bebeklerin kilosu, gelişimi ve genel sağlığı değerlendirilerek ameliyat kararı alınmalıdır.

Damak Ameliyatının Faydaları

Damak ameliyatının birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar arasında şunlar sayılabilir:
  • Konuşma yeteneğinin düzelmesi
  • Beslenme sorunlarının giderilmesi
  • Estetik görünümün iyileşmesi
  • Psikolojik olarak hastanın yaşam kalitesinin artması

Bunların yanı sıra, damak ameliyatı sayesinde çocuklar okul ve sosyal yaşantılarında daha özgüvenli olurlar ve iletişim becerileri gelişir.

Damak Ameliyatı İçin Hazırlık

Ameliyat öncesinde hastanın genel sağlık durumu detaylı bir şekilde değerlendirilir. Kan testleri, röntgen ve diğer gerekli tetkikler yapılır. Ayrıca anestezi uzmanı tarafından anesteziye uygunluk değerlendirilir. Aile, ameliyat ve sonrası süreç hakkında bilgilendirilir ve ameliyat öncesi yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgi verilir.

Özetle, damak ameliyatı bebeklerde doğuştan gelen damak yarığı sorununu çözmek için yapılan önemli bir cerrahi müdahaledir. Ameliyatın zamanında ve doğru bir şekilde uygulanması, hastanın yaşam kalitesini büyük ölçüde artırır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Alt Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Alt Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Damakta Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yarım Damak Belirtileri ve Tedavisi

Yarım Damak Belirtileri ve Tedavisi