Damak Kabarması Belirtileri ve Tedavisi
22 Temmuz 2024

Damak Kabarması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kabarması ve Sebepleri

Damak kabarması, çeşitli etkenler sonucu ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu durum, alerjik reaksiyonlar, tahriş edici maddeler içeren yiyecekler, kemik ya da sivri cisimlerin sebep olduğu yaralanmalar, soğuk hava, sinüs enfeksiyonları, Epstein-Barr virüsü nedeniyle ortaya çıkan mononükleoz veya damak kanseri gibi birçok faktörden kaynaklanabilir.

Damak Şişmesine Sebep Olabilen Etkenler ve Tedavi Yolları

Damak şişmesi ile ilgili tedaviler, bu duruma neden olan rahatsızlığa göre değişiklik gösterebilir. Damak şişmesinin en yaygın sebepleri ve tedavi yolları şu şekildedir:

  • Alerjiler: Damak şişmesine en sık neden olan alerjiler, kişinin vücudunun dışarıdan gelen yabancı maddelere verdiği tepkidir ve genellikle ilk belirtileri iltihap, şişme ve tahriştir. Bunun yanı sıra, öksürük, hapşırma, nefes almada zorluk, kaşıntı, burun akıntısı, kurdeşen ve ishal de diğer belirtiler arasındadır. Alerjisi olan kişinin, damak şişmesine sebep olan maddelerin farkında olması ve bu maddeleri içeren besinlerden uzak durması gerekmektedir. Alerjiye genellikle soya, buğday, deniz ürünleri ve yumurta gibi besinler neden olmaktadır. Bunun yanı sıra, ağızdan alınmayan parfüm gibi bazı maddeler de alerji sebebidir. Kesin bir sebep belirlenmesi için kişinin bir uzman ile görüşüp gerekli tahlilleri yaptırması gerekmektedir.
  • Mononükleoz: Daha çok genç ve genç yetişkinlerde görülen bu hastalık, Epstein-Barr virüsü nedeniyle oluşmaktadır ve damak şişmesi ile damakta kaşıntıya sebep olmaktadır. Bu hastalığın boğazda aşırı derece ağrı, bademciklerde şişlik, halsizlik, kırıklık ve ateş gibi belirtileri vardır. Bunun yanı sıra, hastalığın daha şiddetli görülen belirtileri ise karnın sol üst kısmında bir ağrı olması ve bunun akabinde dalak şişmesi veya patlamasıdır. Bu durumun acil olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Mono hastalığının tedavisi, kan tahlili yapılması veya belirtilerin izlenmesi ile belirlenebilmektedir. Mono hastalığının tedavisi genellikle, boğazdaki ağrıyı azaltmak için tuzlu su ile yapılan gargara, ağır işler yapmama, bol bol dinlenme ve doktor tavsiyesi ile alınan bazı ağrı kesiciler kullanma gibi kendine bakma şeklinde olmaktadır.
  • Sinüs Enfeksiyonu: Kişinin kafasında bulunan hava boşluklarının iltihaplanması durumuna sinüzit denir. Bu hava boşlukları burun içinde, yanakların arka kısmında ve göz çevresinde bulunur. Sinüzit de damak şişmesine sebep olabilen bir rahatsızlıktır. Yüz kısmında duyarlılık veya baskı hissi, yüksek ateş, burun tıkanıklığı, baş ve boğaz ağrısı, öksürük ve bulanık balgam akıntısı sinüs enfeksiyonunun diğer belirtileri arasındadır. Sinüs enfeksiyonunu tedavi etmek için ağrıyı kesmek amacıyla Tylenol, balgam için mukolitikler, burun tıkanıklığını gidermek için dekonjestanlar içeren ve reçetesiz olarak satılan ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra, kişi sinüsleri rahatlatmak için sıcak duş alırken okaliptüs de kullanabilir. Sinüs enfeksiyonunun tedavisi için erken davranmak gereklidir. Aksi halde antibiyotik tedavisine de ihtiyaç duyulabilir.
  • Damak Kanseri: Damakta şişme meydana gelmesinin sebeplerinden biri olan damak kanseri, zor yutkunma veya istem dışı yutkunma, ağrılı ağız şişmesi, ağızda yaralar oluşması veya yumruların olması, kilo kaybı ve geceleri terleme gibi belirtileri bulunur. Nadir olarak görülen bu hastalıkta bir doktor tarafından değerlendirme yapılması gereklidir. Bunun sebebi, bu belirtilerin başka hastalıkların da belirtisi olabilme ihtimalinin bulunmasıdır. Damak kanserinin tedavisinin erken yapılması, hastanın iyileşme şansını önemli ölçüde artırmaktadır. Damak kanserinin tedavisi genellikle ışın tedavisi ve/veya kimyasal tedavi ile yapılmaktadır. Ancak, kanserin lenf bezleri veya vücutta başka herhangi bir yere yayılması halinde cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Damak Yarığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Damak Yarığı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Üst Damak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Üst Damak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Dil Damak Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Damak Kuruması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Diş

Damak Diş

Alt Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Alt Damak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Damak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Damak Diş Nasıl Yapılır?

Damak Diş Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Damak Şişmesi

Hamilelikte Damak Şişmesi

20 Lik Diş Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

20 Lik Diş Damak Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi